Localizations image

Uszkodzona turbina objawy

Czas przeczytania tekstu: 3 minuty
Oceń:
/ Aktualna ocena:

Objawy uszkodzonej turbiny – Co najczęściej zepsute jest w turbosprężarce, awarie turbo, uszkodzenia – symptomy zużycia

W dobie miniaturyzacji silników turbosprężarki odgrywają coraz większą rolę w samochodach osobowych, dlatego warto wiedzieć kiedy należy zajrzeć z nimi do serwisu, ponieważ im szybciej dokonana zostanie naprawa, tym mniej będzie kosztowała.

Trudnym zadaniem jest jednoznaczna ocena bez odwiedzin w turbo warsztacie, które objawy wskazują bezpośrednio na uszkodzenie turbosprężarki, a które na awarie innych podzespołów pojazdu. Dlatego w tym artykule postaramy się przytoczyć najczęstsze objawy oraz wyjaśnić, czym są spowodowane.

Turbosprężarka po usunięciu objawów uszkodzenia
Objawy uszkodzenia turbiny


Głośna praca pod maską, gwizd, tarcie metalu o metal, stukanie lub wycie przypominające syrenę karetki pogotowia

Sama głośna praca i stukanie nie oznaczają jeszcze, że problem dotyczy układu turbodoładowania, jednak pozostałe objawy nie pozostawiają złudzeń. Niezależnie jednak od tego, czy jest to turbina czy inne urządzenie, należy niezwłocznie odwiedzić warsztat w celu uniknięcia kosztownych napraw, ponieważ głośna praca jednostki napędowej i turbosprężarki może oznaczać poważne uszkodzenia. W przypadku turbosprężarek głośna praca oznacza wyrobienie wirnika turbiny lub zanieczyszczenia w sprężarce, które należy jak najszybciej usunąć. Zwykle jednak wymagana jest wymiana rdzenia turbosprężarki lub całego urządzenia. Gwizd może wywoływać także pęknięty przewód doprowadzający powietrze do chłodnicy międzystopniowej (intercoolera), dlatego przed podjęciem drastycznych kroków warto sprawdzić ten element. W przypadku stukania i tarcia warto zainteresować się nie tylko układem turbodoładowania, ale też jednostką napędową, ponieważ takie odgłosy może wydawać silnik ze źle działającym rozrządem lub uszkodzoną głowicą.

Turbina po regeneracji, która pracowała głośno, naprawiona w pracowni melett
Głośna praca pod maską


Okresowy lub stały spadek mocy, nie słychać pracy turbosprężarki, świecąca kontrolka błędu lub opóźniona reakcja na zwiększenie obrotów silnika

Okresowa utrata mocy zazwyczaj dotyczy turbosprężarek wyposażonych w technologię zmiennej geometrii kierownic turbiny, gdzie na wskutek zebranego nagaru kierownice zapiekają się, przez co turbosprężarka nie osiąga odpowiedniej prędkości obrotowej potrzebnej do sprężenia powietrza. Stałe spadki mocy spowodowane mogą być zużyciem elementów turbosprężarki lub ich zatarciem, a także nieszczelnością pomiędzy układami przelotowymi a układem turbodoładowania.

Uszkodzona turbina, naprawiona w Bosch Diesel Service charakteryzowała się spadkiem mocy auta
Spadek mocy, kontrolka, opóźniona reakcja


Duże kłęby czarnego lub błękitnego dymu

Niebieski kolor spalin oznacza spalanie oleju silnikowego, zaś czarny niedopalanie paliwa. Pierwszy objaw może oznaczać rozszczelnienie układu turbodoładowania lub uszkodzone panewki w silniku. Drugi z kolei dotyczy przede wszystkim silników wysokoprężnych i sugeruje zbyt małą ilość sprężonego powietrza, wtłaczanego do komory spalania lub uszkodzenie pompy wtryskowej czy wtryskiwaczy.

Turbosprężarka powodowała zwiększone dymienie z powodu uszkodzenia - naprawiona i zregenerowana
Duże kłęby czarnego lub błękitnego dymu


Ubytki, wycieki lub brak oleju silnikowego

Apetyt turbosprężarki na olej silnikowy spowodowany jest zwykle wyeksploatowaniem łożysk i pierścieni uszczelniających, przez co olej dostaje się w punkty, w których znaleźć się nie powinien. Może także być to zatkanie przewodu odprowadzającego olej silnikowy z turbosprężarki lub nieszczelność pomiędzy układem dolotowym a turbiną.

Jak widać wszystkie objawy dotyczące awarii, zużycia turbosprężarki mogą oznaczać usterkę w zupełnie innym miejscu, dlatego ważne jest, aby w przypadku ich wystąpienia oddać samochód do warsztatu ASO Bosch Diesel Service Pawlik w Stalowej Woli w celu przeprowadzenia diagnostyki.

Ta turbosprężarka bardzo szybko zużywała olej, naprawiona w profesjonalnej pracowni
Ubytki, wycieki, brak oleju

Komentarze

Kubja 2019-08-28 09:08:31

@Jakub poważnie nie słyszałeś że turbosprężarka Ci piszczy czy to zlekceważyłeś?

Jakub 2019-08-23 12:58:19

U mnie doszło do zatarcia turbosprężarki, niestety nie dało się jej uratować, teraz już wiem na co zwracać uwagę podczas jazdy

Dodaj komentarz

Loader
Wystąpił błąd.
Wystąpił błąd.
Wystąpił błąd.
Regeneracja turbosprężarek opinie o skuteczności regeneracji 02 października 2018

Regeneracja turbosprężarek opinie o skuteczności regeneracji

Turbo - podzespół eksploatacyjny. Często spotykamy się z opiniami Internautów,...

Regeneracja turbin Łódź – Bosch Diesel Service – ASO Melett 02 października 2018

Regeneracja turbin Łódź – Bosch Diesel Service – ASO Melett

Regeneracja turbin Łódź Łódź jest miastem na prawach powiatu, położonym...

Niemcy (D) – Regeneracja turbosprężarek i naprawa turbin w Niemczech – cała Europa 04 kwietnia 2019

Niemcy (D) – Regeneracja turbosprężarek i naprawa turbin w Niemczech – cała Europa

W Niemczech istnieje możliwość regeneracji turbosprężarek i naprawy turbin,...

Phone icon
Zadzwoń i sprawdź +48 609 70 70 60
Call icon

Zadzwoń do nas

+48 609 70 70 60
lub

Zostaw nam swój numer

Nr loader
Wpisz poprawny numer
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Korzystanie z naszego serwisu internetowego bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności.