Localizations image

Uszkodzona turbina

Uszkodzona turbina

USZKODZONA TURBINA – Melett Serwis pomaga rozwiązać problemy podczas regeneracji turbosprężarki – 100% ORYGINALNE CZĘŚCI | cena

Udostępnij
Zapraszamy do polubienia naszego kanału
Zapraszamy do polubienia naszego profilu na instagramie
Zapraszamy do polubienia naszego profilu na wykop.pl


Turbina to kluczowa dla działania turbosprężarki część układu turbodoładowania, odpowiadająca za jego napędzanie.

Składają się na nią takie elementy jak osadzony na wałku turbosprężarki wirnik turbiny, korpus turbiny oraz, w nowszych konstrukcjach, system kierowania spalin(zawór upustu spalin-wastegate lub technologia zmiennej geometrii kierownic turbiny). Połączona jest ze sprężarką wałkiem turbosprężarki, zabudowanym kadłubem środkowym, w którym mieszczą się także łożyska. Działanie turbiny oparte jest o spaliny, które wylatując z kolektora wydechowego jednostki napędowej trafiają na odpowiednio wyprofilowane łopatki wirnika turbiny, dzięki czemu wprawiany jest on w ruch obrotowy. Napędza on poprzez wałek turbosprężarki drugi wirnik, umiejscowiony w sprężarce, który stłacza powietrze i przekazuje je do komory spalania silnika, często poprzez chłodnicę międzystopniową (nazywaną intercoolerem), aby nie było zbyt ciepłe i nie zmniejszało wydajności spalania mieszanki.

W trakcie pracy turbina osiąga temperatury rzędu 1000 stopni Celsjusza i prędkości obrotowe od 100 000 do 250 000(w niektórych przypadkach nawet 300 000) obrotów na minutę, dlatego niezmiernie ważny jest odpowiedni dobór materiałów do produkcji tego podzespołu. Wirnik tworzony jest z materiału o nazwie Inconel, zawierającego od 36 do 65% niklu, a kadłub turbiny powstaje ze stopu Ni-Resist, składającego się z 11-16% niklu, do 4% chromu, do 2% manganu, do 8% miedzi oraz 2,5% krzemu, co daje im wysoką żaroodporność, a także dużą wytrzymałość na korozję i ścieranie. Urządzenie jest zatem wytrzymałe, ale drogie (cena nowej to ponad 2000 zł) i rzadko dochodzi do jego wyeksploatowania, jednak nie jest ono niezniszczalne, cechując się szczególną wrażliwością na zanieczyszczenia, drobiny materiałów i złe olejowanie, które doprowadzają do różnego rodzaju awarii.

Do najczęściej spotykanych objawów uszkodzenia turbiny można zaliczyć okresowy lub stały spadek mocy, wycie przypominające syrenę karetki pogotowia, charakterystyczny dźwięk tarcia metalu o metal lub stukania, zwiększone zużycie oleju silnikowego czy nadmierną ilość wydalanych spalin, zabarwionych na czarno lub niebiesko. Mimo iż większość z nich pokrywa się z objawami uszkodzenia innych podzespołów w pojeździe, należy niezwłocznie skontaktować się z mechanikiem, ponieważ wszystkie oznaczają potencjalnie niebezpieczne i bardzo kosztowne w naprawach awarie, które trzeba jak najszybciej wyeliminować.

Mądrym wyborem będzie poszukanie wyspecjalizowanego Turboserwisu Melett, który na co dzień zajmuje się regeneracją turbosprężarek – tańszą i równie dobrą alternatywą dla zakupu nowego egzemplarza, polegającą na rozebraniu, przeczyszczeniu, sprawdzeniu i wymianie uszkodzonych komponentów układu turbodoładowania. Czasem wystarczającym działaniem jest samo przeczyszczenie i wymiana elementów eksploatacyjnych, czyli łożysk i pierścieni uszczelniających. Zdarza się jednak, iż wymiany wymaga cały rdzeń turbosprężarki, a co za tym idzie potrzebne jest jego odpowiednie wyważenie, które zapewnić mogą jedynie fachowcy posiadający tworzone specjalnie w tym celu wyważarki. Dodatkowym atutem profesjonalnych zakładów regeneracji turbosprężarek jak Bosch Diesel Service Pawlik jest fakt, iż w przypadku defektu technologii zmiennej geometrii mogą one wyregulować nastaw łopatek, a także w czasie naprawy na bieżąco porównywać parametry urządzenia do tych podanych przez producenta.

Dodaj komentarz

Loader
Wystąpił błąd.
Wystąpił błąd.
Wystąpił błąd.
Wystąpił błąd.
Wystąpił błąd.

Turbosprężarka 02 października 2018

Turbosprężarka

TURBOSPRĘŻARKA | MULTI-REGENERACJA PODZESPOŁÓW SAMOCHODOWYCH – MELETT części...

Działanie turbosprężarki 02 października 2018

Działanie turbosprężarki

Działanie turbosprężarki Serwis regeneracji - Melett Udostępnij Najczęściej...

Co to jest turbina – MELETT 02 października 2018

Co to jest turbina – MELETT

CO TO JEST TURBINA | Tłumaczy Melett – sieć serwisów i warsztatów, gdzie...

Phone icon
Zadzwoń i sprawdź +48 609 70 70 60
Call icon

Zadzwoń do nas

+48 609 70 70 60
lub

Zostaw nam swój numer

Nr loader
Wpisz poprawny numer
Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.