Turbosprężarki hybrydowe
Pojawienie się na rynku motoryzacyjnych urządzeń turbo, jakimi są turbosprężarki hybrydowe, pozwoliło uzyskać inny rodzaj sportowego turbodoładowania. Turbosprężarki hybrydowe wykorzystywane w samochodach osobowych, głównie sportowych, zaistniały dzięki wprowadzeniu modyfikacji, które pozwoliły na poprawę wydajności silnika oraz uzyskaniu dynamizmu jazdy. Tak stuningowana turbina wygląda zewnętrznie identycznie, jak standardowa turbosprężarka. Zmiana następuje w jej wnętrzu, poprzez zastosowanie sprężarki i wirnika w większym rozmiarze. Turbina hybrydowa 1.9 TDI charakteryzuje się błyskawiczną reakcją na wciśniecie gazu i uzyskaniem wysokiej sprawności przy osiąganiu wysokich obrotów. Wprowadzone modyfikacje na pewno sprawdzają się w uzyskaniu szybkiej jazdy, poprzez zwiększenie wydajności turbosprężarki, jednak żywotność, jaką turbina hybrydowa sobą reprezentuje jest wątpliwa. Krótkie dystanse, typu praca - dom, wynoszące zaledwie kilka kilometrów, nie wpływałyby korzystnie na jej długoterminowe działanie. Pomimo tej dość istotnej wady, turbina hybryda 2.0 TDI ma też swoje zalety. Za pierwszą z nich możemy wskazać wspomniane na początku szybkie działanie wywołujące przyspieszenie pojazdu, co oznacza, że zjawisko turbo dziury jest nieosiągalne. Turbosprężarki hybrydowe cechuje elastyczność w dokonywanych modyfikacjach. Nie wymagają zastosowaniu żadnych zmian w komorze silnika, jeżeli montujemy je w miejscu standardowego turbo. To samo tyczy się wydechu oraz kolektora dolotowego. Nie musimy ich wymieniać, tym samym oszczędzamy spore nakłady finansowe w przeprowadzonym tuningu.
Turbo hybrydowe 2.0 HDI
W celu otrzymania urządzenia, jakim jest turbo hybrydowe 2.0 HDI, zastosowano dwie różne turbosprężarki. Większa turbina funkcjonuje na zasadzie usprawnionego przepływu powietrza, aby był on stosunkowo duży i mógł masowo wprowadzać w ruch wirnik z drugiej, mniejszej turbosprężarki. Mimo mniejszych rozmiarów drugiej turbosprężarka wirnik jest większy, często też wytworzony z wysokogatunkowych materiałów, w celu uzyskania odpowiedniej prędkości obrotowej i możności przetransportowania wymaganego „paliwa” do cylindrów.
Dodaj komentarz

Komentarze
Turbosprężarki hybrydowe to rodzaj turbosprężarek, które łączą w sobie cechy turbosprężarek mechanicznych oraz elektrycznych. Te hybrydowe podzespoły mają elektryczny silnik, który pomaga w uruchomieniu turbosprężarki, zwiększając tym samym szybkość reakcji i zwiększając moc silnika. Turbosprężarki hybrydowe składają się z dwóch części: mechanicznej i elektrycznej. Część mechaniczna jest podobna do tradycyjnej turbosprężarki, która wykorzystuje ciśnienie spalin do przyspieszania powietrza do silnika. Część elektryczna składa się z silnika elektrycznego, który przyspiesza wałek turbosprężarki przed startem silnika. Turbosprężarki hybrydowe zwiększają wydajność silnika i zmniejszają emisję spalin. Są też bardziej trwałe niż tradycyjne turbosprężarki, ponieważ silnik elektryczny umożliwia płynne rozruch i wyłączanie turbosprężarki, co redukuje obciążenie mechaniczne.