blog

Turbosprężarki bez zmiennej geometrii. O tym nie wiedziałeś!

30 sierpnia 2023

Mamy dla Ciebie dostępnych ponad 3000 turbosprężarek!
Regeneracja turbosprężarki
od 299 zł netto
Nowa turbosprężarka
od 899 zł netto
Stan
Dostępne
Turbina
od 500 zł
Gwarancja
2 lata, bez limitu km
Nasi specjaliści pomogą Ci wybrać właściwe części
Oceń wpis Aktualna ocena:  4.50
Udostępnij element

Turbosprężarki bez zmiennej geometrii to rodzaj turbin, w których geometria wirnika nie zmienia się w trakcie pracy. Charakterystyczny dla tego rodzaju turbin jest brak regulacji- w przeciwieństwie do turbosprężarek ze zmienną geometrią, które posiadają układy sterowania. W praktyce oznacza to, że ich wydajność jest mniej elastyczna pod względem zmian ciśnienia i przepływu powietrza. Turbiny bez zmiennej geometrii to najprostszy typ tego komponentu. Składają się z dwóch wirników, turbiny i kompresora, które są połączone ze sobą w sposób stały.
Ten rodzaj turbin ma długą żywotność oraz niższe koszty utrzymania i naprawy, jednak może działać z opóźnieniem.

W naszej ofercie znajdziesz turbosprężarki:

  • nowe
  • regenerowane
  • używane z gwarancją

regeneruj
turbosprężarkę

Jak działa turbina bez zmiennej geometrii?

Turbiny ze bez zmiennej geometrii, działają na zasadzie wykorzystania energii wypływających spalin ze spalania silnika do napędzania wirnika sprężarki. Pracę turbiny bez zmiennej geometrii można podzielić na kilka etapów:
• Spalanie paliwa w silniku powoduje wytworzenie spalin pod wysokim ciśnieniem.
• Spaliny są skierowane na wirnik turbiny, który zaczyna się obracać.
• Wirnik turbiny jest połączony z wałem, który obraca wirnik kompresora.
• Wirnik kompresora spręża powietrze do komory spalania.
W wyniku sprężania powietrza, do komory spalania dostaje się więcej powietrza, co powoduje wzrost mocy silnika. Turbosprężarki bez zmiennej geometrii mają stałą konstrukcję łopatek, co oznacza, że ich wydajność jest mniej elastyczna w porównaniu do turbosprężarek o zmiennej geometrii. Działają one zazwyczaj w pewnym zakresie obrotów silnika, co może wpłynąć na ich wydajność w różnych warunkach pracy.

Jak sprawdzić, czy turbina ma zmienną geometrię?

stała geometria

Sprawdzenie, czy turbosprężarka posiada zmienną geometrię, może być dość trudne wizualnie, ale istnieją pewne wskazówki, na które trzeba zwrócić uwagę:
Oznaczenia na obudowie turbosprężarki: często na obudowie turbosprężarki można znaleźć oznaczenia, które wskazują na to, czy jest to turbosprężarka zmiennogeometryczna. Terminy takie jak "VGT" (Variable Geometry Turbocharger) lub "VNT" (Variable Nozzle Turbine) wskazują na obecność mechanizmu zmiennej geometrii.
Obecność aktuatora inaczej gruszki: turbosprężarki ze zmienną geometrią wymagają mechanizmu regulującego, co jest zazwyczaj realizowane właśnie przez aktuator.
Jeśli nie jesteś pewien, czy dana turbosprężarka ma zmienną geometrię, warto skonsultować się z profesjonalnym mechanikiem lub specjalistą ds. turbosprężarek. Ekspert będzie w stanie zidentyfikować typ turbosprężarki na podstawie wizualnej oceny lub przeprowadzenia bardziej zaawansowanych badań.

Ile kosztuje ustawienie geometrii turbiny?

Orientacyjny koszt ustawienia geometrii turbiny zaczyna się już od 200 złotych. Cena takiej usługi może się różnić w zależności od kilku czynników: np. rodzaju pojazdu czy turbosprężarki. Ustawienie geometrii turbiny, szczególnie jeśli chodzi o turbosprężarki o zmiennej geometrii (VGT lub VNT), wymaga specjalistycznego sprzętu i wiedzy, dlatego koszty mogą być zróżnicowane.

Dodaj komentarz

Oceń wpis Aktualna ocena: 4.50
Wpisz nazwę użytkownika
Wpisz treść wiadomości

Komentarze

Dowiedz się więcej

O turbosprężarkach i ich naprawie

Bosch Diesel
Service Pawlik

Autoryzowana, specjalistyczna pracownia regeneracji i naprawy turbosprężarek. Regenerujemy turbosprężarki na terenie całego kraju

Autoryzowany warsztat Melett

Turbosprężarki Garrett, Melett, BorgWarner, IHI, Honeywell, Hitachi, Toyota, Holset, Mitsubishi