Localizations image
Strona główna / Aktualności / Turbosprężarka o zmiennej geometrii – budowa łopatek – opinie

Turbosprężarka o zmiennej geometrii – budowa łopatek – opinie

Turbosprężarka o zmiennej geometrii, a turbina o stałej geometrii – łopatki budowa - opinia

Wiele z coraz częściej pojawiających się w samochodach turbosprężarek posiada różnego rodzaju systemy kierowania spalin, z których najpopularniejszym jest technologia zmiennej geometrii kierownic turbiny.

Systemy kierowania spalin zaczęto stosować w pierwszej połowie lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku jako odpowiedź na problematyczne zjawisko turbodziury i niedostateczną wydajność układów turbodoładowania w niższych zakresach obrotów jednostki napędowej. Wśród nich najbardziej charakterystyczne i najpowszechniej stosowane przez producentów samochodowych są dwustopniowe systemy doładowania, zawór upustu spalin „wastegate” oraz technologia zmiennej geometrii kierownic turbiny, nazywana przez twórców turbosprężarek skrótami VTG, VNT i VGT.

Turbo o stałej geometrii, na zdjęciu turbina o zmiennej geometrii
Turbosprężarka o zmiennej geometrii, a turbina o stałej geometrii


Zadania VNT, VTG

Technologia zmiennej geometrii kierownic turbiny ma za zadanie utrzymać odpowiednią prędkość przelotową spalin tak, aby prędkość obrotowa turbosprężarki była zawsze w optymalnym zakresie, pozwalającym na uzyskanie maksymalnej wydajności dla danej jednostki napędowej. Jest to system pozwalający na całkowite wyeliminowanie zjawiska chwilowej bezwładności układu turbodoładowania, nazywanego najczęściej turbodziurą. Technologia zmiennej geometrii kierownic turbiny poprawia także wydajność spalania mieszanki paliwowo-powietrznej, co dzieje się za sprawą utrzymywania odpowiedniego poziomu ciśnienia wtłaczanego do komory spalania powietrza i przekłada się na lepszą krzywą momentu obrotowego i mocy silnika. Dzięki lepszej wydajności spalania zmniejsza się również emisja szkodliwych substancji do atmosfery, co przekłada się na łatwiejsze utrzymywanie norm EURO i jest jednym z głównych powodów montowania technologii zmiennej geometrii kierownic turbiny w aktualnie stosowanych układach turbodoładowania.

Turbosprężarka o zmiennej geometrii VNT doskonale spełnia zadanie doładowania silnika
Zadania VNT, VTG


Konstrukcja zmiennej geometrii

Konstrukcja technologii zmiennej geometrii kierownic turbiny oparta jest przede wszystkim o umieszczony w korpusie turbiny pierścień o ruchu kątowym, który osadzony został na wałku turbosprężarki. Na pierścieniu znajduje się kilkanaście łopatek, które mogą zmieniać kąt swojego nachylenia, zaś pierścień może zmieniać ich pozycję. To właśnie te łopatki nazywane są kierownicami o zmiennej geometrii. Za nastaw odpowiada tutaj aktuator, czyli siłownik regulujący pozycję pierścienia. Kiedy obroty jednostki napędowej nie są wysokie, zwykła turbina nie ma odpowiedniej prędkości obrotowej by w przypadku gwałtownego wciśnięcia gazu móc odpowiednio zareagować, jednak w turbosprężarce z technologią zmiennej geometrii kierownice ustawiają się w taki sposób, by średnica przepływu spalin w turbinie była jak najmniejsza, wymuszając tym samym zwiększenie ich prędkości przelotowej. W ten sposób turbosprężarka wyposażona w technologię zmiennej geometrii kierownic turbiny jest w stanie osiągnąć wysoką prędkość obrotową nawet przy niskich obrotach jednostki napędowej, ponieważ nie jest aż tak od niej uzależniona. Po zwiększeniu obrotów silnika kierownice stopniowo zaczynają zwiększać średnicę przepływu spalin, zapobiegając w ten sposób przeładowaniu jednostki napędowej.

Turbo o zmiennej geometrii na stole w pracowni
Konstrukcja zmiennej geometrii

ASO MELETT Turbo-Serwis

Oceń:
/ Aktualna ocena: 0.00

Dodaj komentarz

Loader
Wystąpił błąd.
Wystąpił błąd.
Wystąpił błąd.
Koszt regeneracji turbosprężarki - Problemy w eksploatacji turbo 02 października 2018

Koszt regeneracji turbosprężarki - Problemy w eksploatacji turbo

Regeneracja turbo - cena Teoretycznie, turbosprężarka skonstruowana jest tak,...

Regeneracja turbin Szczecin 02 października 2018

Regeneracja turbin Szczecin

Naprawa turbosprężarek w Szczecinie – ASO Bosch Diesel Service – Melett części Szczecin...

Turboserwis Melett – Regeneracja Turbiny Wrocław 02 października 2018

Turboserwis Melett – Regeneracja Turbiny Wrocław

Naprawa turbosprężarki we Wrocławiu – TURBO-SERWIS Wrocław to jedno z największych...

Phone icon
Zadzwoń i sprawdź +48 609 70 70 60
Call icon

Zadzwoń do nas

+48 609 70 70 60
lub

Zostaw nam swój numer

Nr loader
Wpisz poprawny numer
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Korzystanie z naszego serwisu internetowego bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności.