blog

Turbosprężarka - jak działa?

7 września 2021

Mamy dla Ciebie dostępnych ponad 3000 turbosprężarek!
Regeneracja turbosprężarki
od 299 zł netto
Nowa turbosprężarka
od 899 zł netto
Stan
Dostępne
Turbina
od 500 zł
Gwarancja
2 lata, bez limitu km
Nasi specjaliści pomogą Ci wybrać właściwe części
Udostępnij element
pracownia regeneracji turbo

W naszej ofercie znajdziesz turbosprężarki:

  • nowe
  • regenerowane
  • używane z gwarancją

regeneruj
turbosprężarkę

1. Zasada działania i budowa turbo

Aby móc zrozumieć to, jak działa turbosprężarka, należy wspomnieć, że zbudowana jest ona z dwóch kluczowanych części: turbiny (ciepła strona muszli) oraz sprężarki (zimna strona turbiny).
Jej działanie jest proste; turbosprężarka zasilana jest spalinami z silnika padającymi na turbinę, napędzając jej wirnik, który osadzony jest na tym samym wale, co koło kompresji, które również się obraca. Spaliny prowadzone są do układu wydechowego. W przypadku strony zimnej – sprężarki - powietrze zasysane jest z zewnątrz, następnie przechodzi przez koło kompresji. W sportowych samochodach spotkać można dodatkowe chłodzenie w postaci intercoolera. Tak ochłodzone powietrze trafia do silnika, gdzie ponownie przebędzie drogę do turbiny.

Co do tego, jak działa turbosprężarka w dieslu w porównaniu z turbo w pojeździe z silnikiem benzynowym, to nie ma tu praktycznie żadnej różnicy w ich pracy oprócz tego, że benzyna bez turbo poradzi sobie lepiej niż diesel.

Jeżeli zastanawiasz się, kiedy włącza się turbina w samochodzie, odpowiedź może Cię zaskoczyć, ponieważ turbo swoją pracę zaczyna już od momentu uruchomiania silnika, a nie, jak podają niektóre internetowe źródła, od około 2 tys. – 3 tys. obr/min. Na tym poziomie jej praca jest bardziej odczuwalna, stąd też to mylne stwierdzenie.

Turbosprężarka - jak działa?

Prawidłowe użytkowanie z turbodoładowaniem

O ile element układu turbodoładowania, jakim jest turbo i jego budowa i zasada działania są proste, tak już w przypadku jej praca, która odbywa się w ekstremalnych warunkach, wymaga pewnej świadomości właściciela pojazdu na temat jej eksploatacji.

Jak prawidłowo użytkować pojazd wyposażony w turbosprężarkę?

1. Konsekwentnie sprawdzać poziom oleju.
2. Unikać jazdy na wysokich obrotach, kiedy jednostka napędowa jest jeszcze zimna.
3. Po dynamicznej jeździe pamiętać należy o schłodzeniu turbiny – wystarczy kilkanaście sekund na wolnych obrotach.
4. Przeprowadzać należy regularną diagnostykę układu turbodoładowania.
5. Stosować powinno się wyłącznie olej zalecany przez producenta o wysokich właściwościach, tak samo należy postępować w przypadku filtra oleju.

Jednym z najgorszych błędów popełnianych przez kierowców zaraz po jeździe pojazdem, kiedy stan oleju jest niski lub nawet zerowy jest bagatelizowanie objawów wskazujących na awarię turbosprężarki. Jazda z uszkodzoną turbiną spowodować może nie tylko poważną awarię samego turbo, ale również uszkodzić może jednostkę napędową. 

Prawidłowe użytkowanie z turbodoładowaniem
Oceń wpis Aktualna ocena:  4.50

Dodaj komentarz

Oceń wpis Aktualna ocena: 4.50
Wpisz nazwę użytkownika
Wpisz treść wiadomości

Komentarze

Kuba
2023-01-13 10:16:58
Turbosprężarka jest układem, który wykorzystuje energie spalin, aby zwiększyć ilość powietrza dostarczanego do silnika. Składa się z dwóch najważniejszych części: turbiny i sprężarki. Turbina jest napędzana przez spaliny wylotowe, które przepływają przez nią, co powoduje, że się obraca. Sprężarka jest połączona z turbiną i również się obraca. Sprężarka zasysa powietrze z otoczenia i kompresuje je, zwiększając jego ciśnienie i gęstość. Kompresowane powietrze jest następnie dostarczane do silnika, gdzie jest mieszane z paliwem i spalane. W ten sposób silnik otrzymuje więcej powietrza, co pozwala na zwiększenie mocy i efektywności. Turbo działa dzięki różnicy ciśnień pomiędzy wlotem a wylotem spalin. Gdy ciśnienie na wlocie jest większe niż na wylocie, wówczas wirnik turbiny jest napędzany przez spaliny i przekazuje swoją energię na wał sprężarki, która kompresując powietrze dostarcza je do komory spalania.

Dowiedz się więcej

O turbosprężarkach i ich naprawie

Bosch Diesel
Service Pawlik

Autoryzowana, specjalistyczna pracownia regeneracji i naprawy turbosprężarek. Regenerujemy turbosprężarki na terenie całego kraju

Autoryzowany warsztat Melett

Turbosprężarki Garrett, Melett, BorgWarner, IHI, Honeywell, Hitachi, Toyota, Holset, Mitsubishi