
W naszej ofercie znajdziesz turbosprężarki:
- nowe
- regenerowane
- używane z gwarancją
regeneruj
turbosprężarkę
Jak wiadomo, turbosprężarką pracuje w bardzo wysokiej temperaturze, dlatego też ważne jest, aby przed wyłączeniem silnika odczekać kilkanaście sekund, aby ochłodzić turbo. W warunkach miejskich silnik, jak i turbosprężarka nie ma wystarczającego czasu na rozgrzanie się. System start-stop powoduje, że pojazd zatrzymując się na światłach gaśnie, aby ponownie uruchomić auto w zależności od skrzyni biegów, należy wcisnąć sprzęgło lub zdjąć nogę z pedału hamulca. Jaki zatem wpływ na turbosprężarkę ma system start-stop? Otóż pojazd wyposażony w ten system posiada również specjalne oprogramowanie, które weryfikuje między innymi, jakie jest położenie pedału sprzęgła czy też hamulca, ustawienia klimatyzacji, układ sterujący baterią, smarowanie turbo oraz wiele innych czynników, która wpływają na to, czy system ten zadziała, czy też nie.

Wraz z systemem start-stop niektórzy producenci stosują dodatkowe zabezpieczenia jak np. system podtrzymujący obieg olejowy turbosprężarki po wyłączeniu silnika. W przypadku systemu start-stop warto również zwrócić uwagę na silnik, który nie lubi wyłączania przy każdym postoju. System start-stop spowodować może poważniejszą usterkę alternatora oraz rozrusznika, niż samej turbosprężarki.
1. Jak wyłączyć na stałe system start-stop?
Jeżeli obawiasz się, że system start-stop znacznie skróci żywotność Twojej turbosprężarki oraz silnika, możesz go dezaktywować do momentu ponownego uruchomiania podjazdu. Niestety w niektórych pojazdach nie ma możliwości wyłączenia systemu na stałe.
Jak użytkować auto z turbina?
Turbosprężarka pracuje w szczególnie trudnych warunkach, dlatego też jej żywotność w dużej mierze uzależniona jest od tego, w jaki sposób obchodzi się z nią właściciel pojazdu. Cykliczna kontrola poziomu oleju oraz jego okresowa wymiana wraz z filtrami jest ważna, tak samo, jak regularna diagnostyka układu turbodoładowania.

Warto również zadbać o styl jazdy, poruszanie się wyłącznie w warunkach miejscach oddziałuje niekorzystanie nie tylko na turbo, ale również i na filtr cząstek stałych. Przed wyłączeniem pojazdu należy odczekać około minuty w celu ochłodzenia turbosprężarki, natomiast przed rozpoczęciem jazdy nie należy od razu wciskać pedału gazu, kiedy olej nie jest dostatecznie rozgrzany. Nie należy również bagatelizować objawów wskazujących na awarię układu turbodoładowania – jazda z niesprawnych pojazdem doprowadzić może do awarii innych części samochodowych.
Dodaj komentarz
Dowiedz się więcej
O turbosprężarkach i ich naprawie

Bosch
Diesel
Service Pawlik
Autoryzowana, specjalistyczna pracownia regeneracji i naprawy turbosprężarek. Regenerujemy turbosprężarki na terenie całego kraju
Autoryzowany warsztat Melett
Turbosprężarki Garrett, Melett, BorgWarner, IHI, Honeywell, Hitachi, Toyota, Holset, Mitsubishi

Komentarze