blog

Turbosprężarka a środowisko, czyli oszczędność paliwa i mniejsze emisje spalin.

8 listopada 2023

Mamy dla Ciebie dostępnych ponad 3000 turbosprężarek!
Regeneracja turbosprężarki
od 299 zł netto
Nowa turbosprężarka
od 899 zł netto
Stan
Dostępne
Turbina
od 500 zł
Gwarancja
2 lata, bez limitu km
Nasi specjaliści pomogą Ci wybrać właściwe części
Oceń wpis Aktualna ocena:  5.00
Udostępnij element

Jednym z głównych atutów turbosprężarek jest poprawa efektywności spalania w silnikach. Za sprawą dostarczania większej ilości sprężonego powietrza do komory spalania, turbosprężarki umożliwiają lepsze spalanie paliwa. Czy turbo zmniejsza zużycie paliwa? Skutkuje to zmniejszeniem zużycia paliwa na jednostkę mocy, co przekłada się na oszczędności paliwa. Dzięki zwiększonej efektywności procesu spalania w silniku turbosprężarki przyczyniają się do obniżenia emisji dwutlenku węgla (CO2) do atmosfery. Ten aspekt ma kluczowe znaczenie w kontekście wpływu CO2 na zmiany klimatyczne i globalne ocieplenie. Turbosprężarki pomagają również ograniczyć emisje tlenków azotu (NOx) poprzez zaawansowane procesy spalania. Tlenki azotu są szkodliwe zarówno dla zdrowia ludzi, jak i dla środowiska, i ich redukcja ma istotne znaczenie w walkach ze smogiem miejskim i innymi problemami związanymi z jakością powietrza.
Turbosprężarki są kluczowe w spełnianiu coraz bardziej restrykcyjnych norm emisji spalin, które wprowadzane są w różnych krajach. Wysoka efektywność i redukcja emisji związane z turbosprężarkami są niezbędne, aby pojazdy spełniały te wymogi.

regeneracja turbosprężarek

W naszej ofercie znajdziesz turbosprężarki:

  • nowe
  • regenerowane
  • używane z gwarancją

regeneruj
turbosprężarkę

model turbiny

Jak turbosprężarka wpływa na wydajność silnika?

Dzięki turbosprężarce silnik uzyskuje większą moc. To dlatego, że turbosprężarka dostarcza dodatkowe, sprężone powietrze do komory spalania, co umożliwia efektywniejsze spalanie dostarczanego paliwa. Skutkuje to wzrostem mocy i zdolności przyspieszania pojazd. Dzięki turbosprężarce silnik może szybciej reagować na naciśnięcie pedału gazu. Dodatkowe sprężone powietrze jest dostępne natychmiast, co oznacza dynamiczniejszą reakcję silnika na zmiany obciążenia. To szczególnie przydatne podczas wyprzedzania i jazdy w zmiennych warunkach ruchu.

Ciemny dym z turbosprężarki: co to znaczy?

Ciemny dym wydobywający się z turbosprężarki jest zwykle widoczny z tyłu pojazdu i może mieć różny kolor, w zależności od problemu. Czarny dym jest najczęściej kojarzony z nadmiernym wtryskiem paliwa do komory spalania. Może to być spowodowane niesprawną regulacją wtrysku paliwa, wyciekiem wtryskiwaczy lub uszkodzeniem turbosprężarki. Nadmiar paliwa w spalinach jest nieskutecznie spalany, co skutkuje emisją czarnego dymu. Natomiast szary dym może wskazywać problem z turbosprężarką, takim jak wyciek oleju. Spalanie oleju w komorze spalania również może powodować emisję szarego dymu, co jest związane z wadą uszczelki lub uszczelniacza w turbosprężarce.

model turbiny w dieslu

Jak długo wytrzymuje turbosprężarka w dieslu?

Na wytrzymałość turbiny wpływają przede wszystkim warunki eksploatacji. Ciężkie warunki, takie jak jazda w górach czy jazda z dużym obciążeniem mogą skrócić jej żywotność. Kolejnym niesprzyjającym czynnikiem jest tutaj agresywny styl jazdy, np. częste zmiany tempa. Systematyczne kontrole i dbałość o kondycję turbosprężarki są istotne, aby zachować jej efektywność. Konieczne jest utrzymanie prawidłowego poziomu oleju silnikowego oraz troska jego czystość i jakość. Dodatkowo warto systematycznie kontrolować stan filtrów powietrza i oleju.

Dodaj komentarz

Oceń wpis Aktualna ocena: 5.00
Wpisz nazwę użytkownika
Wpisz treść wiadomości

Komentarze

Dowiedz się więcej

O turbosprężarkach i ich naprawie

Bosch Diesel
Service Pawlik

Autoryzowana, specjalistyczna pracownia regeneracji i naprawy turbosprężarek. Regenerujemy turbosprężarki na terenie całego kraju

Autoryzowany warsztat Melett

Turbosprężarki Garrett, Melett, BorgWarner, IHI, Honeywell, Hitachi, Toyota, Holset, Mitsubishi