blog

Turbo i oszczędność paliwa - nowa era efektywności silnikowej

10 lipca 2024

Mamy dla Ciebie dostępnych ponad 3000 turbosprężarek!
Regeneracja turbosprężarki
od 299 zł netto
Nowa turbosprężarka
od 899 zł netto
Stan
Dostępne
Turbina
od 500 zł
Gwarancja
2 lata, bez limitu km
Nasi specjaliści pomogą Ci wybrać właściwe części
Udostępnij element

Wprowadzenie technologii turbosprężarek do silników spalinowych zrewolucjonizowało motoryzację, przynosząc znaczące korzyści w zakresie oszczędności paliwa i efektywności silnikowej. Turbosprężarki, znane również jako turbo, działają poprzez wykorzystanie energii spalin do zwiększenia ilości powietrza dostarczanego do silnika. To z kolei pozwala na spalenie większej ilości paliwa, co generuje większą moc bez konieczności zwiększania pojemności silnika.
Jednym z głównych celów stosowania turbosprężarek jest oszczędność paliwa. Mniejsze silniki z turbo mogą osiągać moc porównywalną do większych jednostek bez turbo, przy jednoczesnym zmniejszeniu zużycia paliwa. To jest możliwe dzięki lepszemu wykorzystaniu energii zawartej w spalinach, która w tradycyjnych silnikach bez turbo jest tracona. Dodatkowo nowoczesne turbosprężarki są zaprojektowane tak, aby działały efektywnie w szerokim zakresie prędkości obrotowych silnika, co przekłada się na lepszą ekonomię paliwową w rzeczywistych warunkach jazdy.

Turbina do diesla
pracownia turbin

Jak dbać o silnik z turbo?

Aby dbać o silnik z turbo, należy regularnie wymieniać olej oraz filtry, używając wysokiej jakości olejów syntetycznych, które zapewniają odpowiednie smarowanie i ochronę turbosprężarki. Ważne jest także unikanie nagłych przyspieszeń i dużych obciążeń silnika przed jego pełnym rozgrzaniem, ponieważ zimny olej nie smaruje efektywnie wszystkich komponentów. Po intensywnej jeździe warto dać silnikowi czas na schłodzenie, co pozwala turbosprężarce na stopniowe obniżenie temperatury. Ponadto, regularne przeglądy i monitorowanie stanu układu dolotowego oraz wydechowego mogą zapobiec potencjalnym problemom i utrzymać silnik w dobrej kondycji.

Ile km wytrzymuje turbina?

Turbina w silniku samochodowym zazwyczaj wytrzymuje od 150 000 do 250 000 kilometrów, choć jej żywotność może się różnić w zależności od stylu jazdy, jakości paliwa, regularności serwisowania oraz ogólnych warunków eksploatacji. Regularna wymiana oleju, unikanie gwałtownych przyspieszeń na zimnym silniku oraz odpowiednia konserwacja mogą znacząco przedłużyć trwałość turbiny. W niektórych przypadkach, przy wyjątkowo dobrej opiece, turbina może wytrzymać nawet dłużej niż 300 000 kilometrów.

silnik w aucie

Jak samemu sprawdzić turbinę?

Aby samodzielnie sprawdzić turbinę w samochodzie, można wykonać kilka podstawowych czynności. Najpierw należy wizualnie skontrolować turbinę pod kątem wycieków oleju oraz uszkodzeń mechanicznych. Następnie, po zdjęciu przewodów dolotowych, warto sprawdzić wirnik turbiny pod kątem luzów i obrotów – wirnik powinien obracać się swobodnie, bez zacinania i nadmiernego luzu. Kolejnym krokiem jest ocena dźwięków dochodzących z turbiny podczas pracy silnika; nienaturalne gwizdy czy hałasy mogą wskazywać na uszkodzenie. Ostatecznie, jeśli masz dostęp do manometru, można zmierzyć ciśnienie doładowania – powinno ono odpowiadać wartościom podanym przez producenta pojazdu.

Oceń wpis Aktualna ocena:  4.50

Dodaj komentarz

Oceń wpis Aktualna ocena: 4.50
Wpisz nazwę użytkownika
Wpisz treść wiadomości

Komentarze

Dowiedz się więcej

O turbosprężarkach i ich naprawie

Bosch Diesel
Service Pawlik

Autoryzowana, specjalistyczna pracownia regeneracji i naprawy turbosprężarek. Regenerujemy turbosprężarki na terenie całego kraju

Autoryzowany warsztat Melett

Turbosprężarki Garrett, Melett, BorgWarner, IHI, Honeywell, Hitachi, Toyota, Holset, Mitsubishi