blog

Turbo diagnoza - jak znaleźć problemy z turbosprężarką?

22 listopada 2023

Mamy dla Ciebie dostępnych ponad 3000 turbosprężarek!
Regeneracja turbosprężarki
od 299 zł netto
Nowa turbosprężarka
od 899 zł netto
Stan
Dostępne
Turbina
od 500 zł
Gwarancja
2 lata, bez limitu km
Nasi specjaliści pomogą Ci wybrać właściwe części
Udostępnij element

Diagnostyka turbo jest pomocna, aby zidentyfikować awarię podzespołu. Najczęściej w tym celu stosowany jest skaner do odczytu błędów (DTC). Kolejnym czynnikiem diagnostycznym jest pomiar ciśnienia dolotowego, który pozwala określić czy turbina dostarcza właściwie ciśnienie powietrza do jednostki napędowej. Jeśli wynik za pomocą manometru wychodzi nieprawidłowy, może to oznaczać usterkę turbosprężarki. Mechanicy wykonują również testy wydajności czy badanie kompresji silnika. Zatem, aby profesjonalnie zdiagnozować uszkodzone turbo, potrzebne są nam specjalistyczne narzędzia. Warto jednak wiedzieć, że zanim oddamy turbinę do specjalistów, możemy sami podjąć pierwsze kroki diagnostyczne, takie jak:

1. Analiza dźwięków – nietypowe hałasy, takie jak świst czy gwizdanie w okolicy maski mogą wskazywać na problemy z podzespołem.
2. Sprawdzenie mocy - spadek mocy silnika, zwłaszcza przy obciążeniu, może sygnalizować problem z turbosprężarką.
3. Inspekcja wizualna - staranne obejrzenie części pod kątem wycieków, uszkodzeń lub luzów, które mogą być widoczne na zewnątrz, jest pomoce w ustaleniu przyczyny awarii.

Podsumowując, diagnoza problemów z turbosprężarką zwykle wymaga zastosowania różnych metod badawczych i narzędzi, aby precyzyjnie zidentyfikować problem i określić, czy turbosprężarka wymaga regeneracji lub wymiany. Zalecamy jednak, aby w miarę możliwości również samemu kontrolować pracę turbiny, żeby ewentualną awarię zauważyć jak najszybciej.

Turbo w dieslu
Sprawdzenie turbiny

W naszej ofercie znajdziesz turbosprężarki:

  • nowe
  • regenerowane
  • używane z gwarancją

regeneruj
turbosprężarkę

Jak uniknąć problemów z turbo? - 5 najważniejszych porad

Aby uniknąć potencjalnych problemów z turbosprężarką i przedłużyć jej żywotność, istnieje kilka praktyk, które można stosować:

1. Regularnie serwisuj swój samochód - zapewnij regularne przeglądy swojemu samochodowi zgodnie z zaleceniami producenta. Pozwoli to na wczesne wykrycie potencjalnych usterek lub problemów.
2. Po jeździe ochładzaj silnik – po długiej jeździe poczekaj około 60 sekund przed zgaszeniem auta, aby jednostka napędowa miała chwile na ostudzenie.
3. Unikaj długotrwałej jazdy na wolnych obrotach - ciągła jazda na niskich obrotach może być obciążeniem dla turbosprężarki.
4. Systematycznie konserwuj części – wymiana oleju i filtru paliwa jest kluczowa dla prawidłowego działania.
5. Tankuj dobrej jakości paliwem – tani olej napędowy może zawierać zanieczyszczenia, które mogą uszkodzić turbinę.

Przestrzeganie tych wskazówek może pomóc w minimalizacji ryzyka problemów z turbosprężarką oraz przedłużyć jej żywotność. Regularne przeglądy i dbałość o pojazd to klucz do zapewnienia właściwej pracy tej części.

Objawy wskazujące na problemy z turbosprężarką

Zniszczone turbo

Problemy z turbosprężarką mogą objawiać się różnymi symptomami, które warto zauważyć i zbadać. Oto kilka często występujących objawów, które mogą wskazywać na potencjalne problemy z turbosprężarką:

- spadek mocy jednostki napędowej oraz wyciek oleju,
- kopcenie czarnym, białym lub niebieskim dymem z wydechu,
- nietypowe dźwięki określane przez kierowców jako stukanie czy gwizdanie,
- nieprawidłowe ciśnienie doładowania czy kontrolka błędu na masce rozdzielczej.

Warto zauważyć, że powyższe objawy mogą mieć różne przyczyny np. nieszczelność turbiny czy usterka wirnika. Ponadto czasami przedstawione symptomy mogą nie być w ogóle związane bezpośrednio z turbosprężarką, dlatego też profesjonalna diagnoza jest kluczowa, aby precyzyjnie ustalić źródło problemu.

Słuchaj swojej turbosprężarki - dźwięki, które mogą wskazywać na problemy

Słuchając turbosprężarki, można wyłapać różne dźwięki, które sugerują różne problemy:

- świszczenie,
- piszczenie,
- dudnienie lub stukot,
- gwizdanie.

Słyszenie tych hałasów podczas jazdy może oznaczać awarię turbiny. Jeżeli w Twoim aucie usłyszysz którykolwiek z wymienionych dźwięków, warto skonsultować się z mechanikiem lub specjalistą.

Oceń wpis Aktualna ocena:  4.00

Dodaj komentarz

Oceń wpis Aktualna ocena: 4.00
Wpisz nazwę użytkownika
Wpisz treść wiadomości

Komentarze

Dowiedz się więcej

O turbosprężarkach i ich naprawie

Bosch Diesel
Service Pawlik

Autoryzowana, specjalistyczna pracownia regeneracji i naprawy turbosprężarek. Regenerujemy turbosprężarki na terenie całego kraju

Autoryzowany warsztat Melett

Turbosprężarki Garrett, Melett, BorgWarner, IHI, Honeywell, Hitachi, Toyota, Holset, Mitsubishi