Localizations image
Strona główna / Aktualności / Turbina po regeneracji – opinie, gwiżdże, brak mocy, bierze olej

Turbina po regeneracji – opinie, gwiżdże, brak mocy, bierze olej

Opinie - Turbina po regeneracji jak nie powinno być - gwiżdże, brak mocy, bierze olej, puszcza olej, docieranie, przeładowuje, dymi, nadal kopci i ile wytrzyma to często zadawane pytanie

Czasem zdarza się, że układ turbodoładowania odmówi posłuszeństwa, co prowadzi do potrzeby jego wymiany lub regeneracji, jak jednak zachowuje się turbina (turbosprężarka) po jej naprawie?

Turbosprężarki coraz częściej towarzyszą nie tylko jednostkom z zapłonem samoczynnym, lecz także silnikom benzynowym, wśród których panuje moda na zmniejszanie pojemności. Turbina jest z kolei najbardziej narażoną częścią turbosprężarki, głównie ze względu na osiągane przez nią temperatury robocze, które mogą wynosić nawet około tysiąca stopni Celsjusza. To także w turbinie montowane są systemy kierowania spalin, takie jak zawór wastegate czy technologia zmiennej geometrii kierownic turbiny, które zwiększają znacząco wydajność pracy turbosprężarki oraz, niestety, podatność na awarie. Turbina nie jest jednak jedynym elementem narażonym na uszkodzenia, ponieważ zwykle dochodzi do awarii kilku elementów osadzonych na wałku turbosprężarki i stanowiących wraz z nim jej rdzeń, czyli tak zwany CHRA (skrót od Center Housing Rotating Assembly).

 

Poprawnie zregenerowana turbina
Turbina po regeneracji jak nie powinno być

 


Przyczyny uszkodzenia turbiny

Uszkodzenie turbiny może być wywołane przez kilka przyczyn. Jedną z nich jest niewłaściwa eksploatacja pojazdu z turbodoładowaną jednostką napędową. Jest to niestety najczęstsza przyczyna usterek związanych z układami turbodoładowania, ponieważ ich działanie jest ściśle uzależnione od dbania o filtry oleju silnikowego i powietrza, a także od sposobu użytkowania turbodoładowanego samochodu. Może wtedy dojść do zatarcia, zbierania się wywołującego zapiekanie kierownic nagaru w turbinie lub przedostania się do wnętrza turbosprężarki drobin materiałów tudzież innych zanieczyszczeń, powodujących wyszczerbianie się i łamanie łopatek wirników oraz inne uszkodzenia wewnętrzne, które mogą doprowadzić nie tylko do konieczności przeprowadzenia kosztownego serwisu układu turbodoładowania, ale też do poważnych awarii jednostki napędowej. Kolejną możliwą przyczyną defektu turbosprężarki mogą być wady fabryczne, które mimo iż niezwykle rzadko, mogą pojawić się w urządzeniu. W przypadkach dużych przebiegów może dojść do wyeksploatowania niektórych elementów rdzenia turbosprężarki, a także pierścieni uszczelniających i łożysk, które znajdują się w centralnym korpusie turbosprężarki.

 

Naprawiona po uszkodzeniu turbosprężarka
Przyczyny uszkodzenia turbiny

 


Co robić w przypadku awarii turbo?

Gdy dojdzie do jednej z wyżej wymienionych awarii, konieczna będzie natychmiastowa reakcja. Może ona prowadzić do trzech działań, a mianowicie zakupu używanej i niekoniecznie sprawdzonej lub odpowiednio zregenerowanej turbosprężarki, który może okazać się olbrzymią pułapką finansową lub poszukiwania i zakupu fabrycznie nowego urządzenia, jednak turbosprężarki osiągają zawrotne ceny na rynku detalicznym i czasami mogą okazać się niemożliwe do znalezienia dla starszych modeli aut z turbodoładowaniem. Aby być pewnym przydatności turbosprężarki po wykonaniu serwisu bez zbędnego przepłacania, warto zainteresować się regeneracją tego urządzenia, która, jeśli przeprowadzona zostanie w wyspecjalizowanym zakładzie dysponującym pełnym zapleczem narzędziowo-maszynowym, będzie nie tylko tańsza od kupna nowej turbosprężarki, ale też zapewni jej parametry w naprawianym egzemplarzu.

Turbosprężarka po profesjonalnie wykonanej regeneracji w Autoryzowanym Serwisie Meletta - Pawlik będzie sprawowała się identycznie jak fabrycznie nowe urządzenie, zapewniając setki tysięcy kilometrów bezawaryjnej eksploatacji.

 

Turbosprężarka wysłana do regeneracji po awarii turbo
Co robić w przypadku awarii turbo?

 

Oceń:
/ Aktualna ocena: 4.00

Dodaj komentarz

Loader
Wystąpił błąd.
Wystąpił błąd.
Wystąpił błąd.
IHI – Zasada działania Turbiny – Czyszczenie Turbiny 02 października 2018

IHI – Zasada działania Turbiny – Czyszczenie Turbiny

Ile kosztuje Regeneracja Turbiny IHI – Czyszczenie Turbiny cena - Jaka cena za...

Budowa turbosprężarki ze zmienną geometrią 02 października 2018

Budowa turbosprężarki ze zmienną geometrią

BUDOWA TURBOSPRĘŻARKI ZE ZMIENNĄ GEOMETRIĄ | Działanie, uszkodzenia, technologia,...

Turbosprężarka o zmiennej geometrii – budowa łopatek – opinie 02 października 2018

Turbosprężarka o zmiennej geometrii – budowa łopatek – opinie

Turbosprężarka o zmiennej geometrii, a turbina o stałej geometrii – łopatki...

Phone icon
Zadzwoń i sprawdź +48 609 70 70 60
Call icon

Zadzwoń do nas

+48 609 70 70 60
lub

Zostaw nam swój numer

Nr loader
Wpisz poprawny numer
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Korzystanie z naszego serwisu internetowego bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności.