Turbina padła podczas jazdy
Jeżeli turbina padła podczas jazdy to znak, że turbosprężarka jest w fazie awarii. Skutkuje to przede wszystkim wyraźnym brakiem mocy silnika samochodowego. Następująca awaria turbiny podczas jazdy ogólnie mówiąc, jest pozbawieniem podstawowych funkcji turbiny. Kierowca został pozbawiony płynnego przyspieszenia, dynamizmu i komfortu jazdy. Poziom spalania wyraźnie wzrasta, hałasy wydobywają się spod maski pojazdu, a kopcący dym o niebieskim lub białym zabarwieniu ciągnie się za Twoim samochodem? To czas, aby zakończyć jazdę. Na pytanie, jak długo można jeździć uszkodzoną turbiną, podczas gdy słyszalne jest dźwięk uszkodzonej turbiny odpowiadamy – w ogóle. Myśląc o bezpieczeństwie wszystkich użytkowników ruchu drogowego, jazda z zepsutą turbosprężarką jest zakazana. Patrząc pod kątem finansowym, mniejsze usterki turbo są zawsze możliwe do zregenerowania, co za tym idzie, poniesiemy mniejsze koszty naprawy. Jeżeli będziemy opieszali w działaniu, mocno zużyta turbosprężarka będzie nadawała się już tylko do wyrzucenia. Zakup nowego turbo będzie już drogim zakupem. Należy pamiętać, że degradacja turbosprężarki to degradacja silnika na wyciągnięcie ręki.

Czy wiesz, jak sprawdzić, czy turbina jest sprawna? Serwisowanie
Padnięta turbina podczas jazdy jest klasyfikowana do konieczności konsultacji z wybranym przez nas serwisem samochodowym. Serwisowi mechanicy z dokładnością podejmą się zdiagnozowaniu usterki i przywróceniu żywotności każdej turbosprężarki. Takie działania są poprzedzone szczegółową diagnostyką, która jest związana z demontażem wadliwej turbosprężarki i rozebraniem jej na poszczególne elementy składowe. Takie „czarno na białym” określi wyraźny zakres usterki, w którym znajduje się turbo. Bardzo często mechanicy z zakresu regeneracji turbosprężarki identyfikują nieprawidłowość, jaką jest zatarta turbina, objawy temu wskazujące to łatwo do wyłapania odgłosy tarcia i zgrzyty części pozbawionych właściwej ilości cieczy smarującej. Takie „tępe” współdziałanie części składowych, zwłaszcza podróbek, mogą skutkować blokadą wirnika, odłamaniem jego części, czy też pojawieniem się opiłek metalu. Obecność metalowych drobinek, które lubią przedostawać się do oleju samochodowego, może doprowadzić do degradacji całego układu turbodoładowania, ale też i silnika samochodowego. Przetransportowane w oleju opiłki z turbiny mogą dokonać zatarcia silnika. Na pytanie, czy turbina może uszkodzić silnik, teraz możesz bez problemu twierdząco kiwnąć głową.

Dodaj komentarz

Komentarze
Jeśli Twoja turbina padła podczas jazdy, należy natychmiast zatrzymać się i skontaktować z mechanikiem. Jest to poważny problem, który może wpłynąć na bezpieczeństwo jazdy oraz uszkodzić silnik. Turbina jest ważnym elementem układu dolotowego silnika i jej awaria może skutkować zmniejszeniem mocy silnika lub nawet jego uszkodzeniem.