blog

Sprawna turbosprężarka - sprawny silnik. Dlaczego regeneracja jest kluczowym procesem?

6 listopada 2023

Mamy dla Ciebie dostępnych ponad 3000 turbosprężarek!
Regeneracja turbosprężarki
od 299 zł netto
Nowa turbosprężarka
od 899 zł netto
Stan
Dostępne
Turbina
od 500 zł
Gwarancja
2 lata, bez limitu km
Nasi specjaliści pomogą Ci wybrać właściwe części
Udostępnij element

Turbosprężarka z biegiem czasu i eksploatacji może ulegać zużyciu i uszkodzeniom, w takich przypadkach regeneracja staje się kluczowym procesem, który może przynieść wiele korzyści zarówno dla silnika, jak i właściciela pojazdu. Na pewno jedną z najistotniejszych zalet regeneracji jest zwiększenie mocy i momentu obrotowego silnika. Zastosowanie turbosprężarki w pojazdach pozwala na wydajniejsze wykorzystywanie paliwa. Turbina może jednak ulegać zużyciu, a jej łopatki wirnika lub łożyska mogą ulec uszkodzeniu. To prowadzi do spadku wydajności, co objawia się mniejszą mocą i momentem obrotowym. Więc co daje regeneracja turbiny? Silnik odzyskuje pełną moc i efektywność, co przekłada się na poprawę osiągów pojazdu. Silniki wyposażone w turbosprężarki są zazwyczaj bardziej dynamiczne i lepiej przyspieszają. Turbina przyczynia się również do wydłużenia żywotności silnika, jeśli komponent ten działa efektywnie, silnik jest mniej obciążony. Kolejnym ważnym aspektem jest poprawa efektywności paliwowej, po regeneracji turbosprężarki pojazd może osiągać taką samą moc przy mniejszym zużyciu paliwa. Oszczędność paliwa jest korzystna zarówno dla kieszeni właściciela pojazdu, jak i dla środowiska.

pracownia regeneracji turbosprężarek

W naszej ofercie znajdziesz turbosprężarki:

  • nowe
  • regenerowane
  • używane z gwarancją

regeneruj
turbosprężarkę

model turbiny

Turbosprężarka a emisje spalin: czy to ekologiczne rozwiązanie?

Turbosprężarki mogą przyczynić się do zmniejszenia emisji spalin i zwiększenia efektywności paliwowej. Turbina zwiększa ilość powietrza, które dostaje się do cylindrów silnika. W rezultacie silnik może funkcjonować z większą intensywnością i sprawnością, przy jednoczesnym zmniejszeniu zużycia paliwa. Mniejsze zużycie paliwa oznacza, że do atmosfery trafia mniej szkodliwych substancji, takich jak dwutlenek węgla, tlenki azotu i sadza. Jakie konkretne korzyści ekologiczne przynoszą turbosprężarki? Mogą zmniejszyć emisję dwutlenku węgla o 10%, emisję tlenków azotu nawet o 20% a sadzy aż o 50%.

Turbosprężarka- czym jest i jak działa?

Turbosprężarka to mechanizm, który czerpie energię z gazów spalinowych do sprężania powietrza, przed jego dopływem do silnika. Co prowadzi do tego, że silnik działa z większą intensywnością i efektywnością. Proces działania turbosprężarki można podzielić na kilka etapów:

Zasysanie powietrza: turbosprężarka rozpoczyna pracę, gdy gaz wydechowy wypływa z cylindra silnika po procesie spalania. Gaz wydechowy jest gorący i pod wysokim ciśnieniem. Jednocześnie powietrze jest zasysane z otoczenia przez sprężarkę lub wirnik turbosprężarki.
Sprężanie powietrza: wirnik jest zamocowany na wspólnym wale z turbiną, która jest narażona na działanie gorących gazów wydechowych. Ruch turbiny napędza wirnik sprężarki. Powietrze, które jest zasysane, przechodzi przez wirnik sprężarki. W wyniku tego procesu powietrze jest sprężane i zwiększane jest jego ciśnienie.
Wprowadzenie sprężonego powietrza do komory spalania: sprężone powietrze jest dostarczane do komory spalania silnika Diesla. Wysokie ciśnienie powietrza pozwala na lepsze spalanie paliwa, co przekłada się na większą moc i efektywność silnika.
Efekty spalania: W komorze spalania mieszane jest sprężone powietrze i paliwo Diesla. Po zapłonie paliwa powstaje gorący gaz, który rozszerza się, napędzając tłok i obracając wał korbowy. To jest etap, w którym wytwarzana jest energia mechaniczna, która przekształcana jest na moc i napęd pojazdu.

model turbiny

Sekrety utrzymania turbosprężarki w doskonałym stanie.

Jednym z najważniejszych punktów będzie tu regularna wymiana oleju silnikowego. Jest to kluczowa procedura dla utrzymania turbiny w doskonałym stanie. Olej smaruje łożyska wewnętrzne turbosprężarki oraz pomaga w redukcji tarcia. Warto się upewnić, że olej, jakiego używamy, jest zgodny z zaleceniami producenta pojazdu. Unikanie nadmiernego obciążenia silnika, szczególnie przy niskich obrotach. Silniki z turbosprężarką są bardziej podatne na uszkodzenia, gdy są forsowane na niskich obrotach. Unikaj przeciążania silnika i spadków ciśnienia powietrza. Istotne jest również zadbanie o odpowiednie chłodzenie i unikanie długotrwałej jazdy na wolnych obrotach.

Oceń wpis Aktualna ocena:  5.00

Dodaj komentarz

Oceń wpis Aktualna ocena: 5.00
Wpisz nazwę użytkownika
Wpisz treść wiadomości

Komentarze

Dowiedz się więcej

O turbosprężarkach i ich naprawie

Bosch Diesel
Service Pawlik

Autoryzowana, specjalistyczna pracownia regeneracji i naprawy turbosprężarek. Regenerujemy turbosprężarki na terenie całego kraju

Autoryzowany warsztat Melett

Turbosprężarki Garrett, Melett, BorgWarner, IHI, Honeywell, Hitachi, Toyota, Holset, Mitsubishi