Localizations image
Strona główna / Aktualności / SCHEMATY UKŁADU TURBODOŁADOWANIA - SCHEMAT TURBOSPRĘŻARKI – instrukcja, dokumentacja, przekrój i rysunki

SCHEMATY UKŁADU TURBODOŁADOWANIA - SCHEMAT TURBOSPRĘŻARKI – instrukcja, dokumentacja, przekrój i rysunki

W artykule poruszymy temat schematu, budowy oraz działania turbosprężarki samochodowej

Moc silnika zależy od ilości powietrza oraz paliwa które ma do dyspozycji. Aby silnik spalił 1kg paliwa, potrzebuje do tego około 12-14 kg powietrza. Dlatego bardzo skuteczną metodą jest sprężanie powietrza. Turbosprężarka to urządzenie, które pozwala sprężać powietrze dostarczane do cylindrów w silniku, jest złożona z dwóch elementów turbo oraz sprężarki. Turbo jest zamontowane na kolektorze wydechowym, przepływające spaliny obracają wirnik, obroty wirnika za pośrednictwem ośki przekazywane są do sprężarki, która umiejscowiona jest na kolektorze dolotowym. Jej zadaniem jest tak zwane wciskanie powietrza do silnika.

 

Schematyczna turbosprężarka z układu doładowania o zmiennej geometrii
Schemat układu doładowania

 


Poniżej znajdziecie Państwo Schemat Turbosprężarki samochodowej

Gdy poruszamy temat budowy oraz działania turbosprężarki, należy wspomnieć także o intercoolerze. Intercooler to urządzenie odpowiadające za chłodzenie powietrza zanim dostanie się do silnika. Turbo dzielimy na 2 części stronę zimną oraz gorącą. Strona gorąca nazywamy także stroną wydechową, panują tam ogromne temperatury dlatego te elementy muszą być wykonane z materiałów o dużej żaroodporności, bierzemy tutaj pod uwagę obudowę oraz koło z wałem. Natomiast strona zimna to strona kompresji składającą się z koła I obudowy, w niektórych przypadkach także z zaworu Baypas.

 

Różne rodzaje turbosprężarek - turbosprężarka VTG
Rodzaje turbo

 


Rodzaje turbo:


Turbosprężarka „Free float”

Jest to rozwiązanie stosowane w silnikach pojazdów ciężarowych i maszyn roboczych. Takie turbo nie posiada zaworu sterującego, wiąże się to z tym że cała ilość spalin opuszczająca silnik trafia na koło turbiny.


Turbosprężarka z zaworem upust spalin „Wastegate”

Turbo to złożone jest z pneumatycznego siłownika połączonego z klapą upustową zamontowaną w korpusie turbiny. Dzięki zastosowaniu zaworu turbo jesteśmy w stanie automatycznie ograniczać maksymalne doładowanie. Takie rozwiązanie daje lepszy efekt żywotności oraz działania naszego turbo


Turbosprężarka ze zmienną geometrią VNT

Turbosprężarka ze zmienną geometrią jest to najczęściej spotykane rozwiązanie w silnikach diesla pojazdów osobowych. Dzięki systemowi zmiennej geometrii, który znajduje się w korpusie turbiny, mamy możliwość lepszego wykorzystania energii spalin. Natomiast w miejsce zaworów pneumatycznych coraz częściej stosowane są elektroniczne zawory sterujące, dzięki którym zmniejszany jest efekt tak zwanej turbo dziury. To rozwiązanie znacznie poprawia osiągi jednostek napędowych przy zachowaniu coraz ostrzejszych norm ekologicznych.

Typy doładowań dzielimy na Bi turbo oraz TwinTurbo. Bi turbo to nic innego jak doładowanie oparte na pracy dwóch niezależnych turbosprężarek pracujących równolegle. Rozwiązanie takie obecnie znajdziemy w silnikach z większą pojemnością . Natomiast Twinturbo to zastosowanie dwóch różnych turbosprężarek mniejszej I większej. Ta mniejsza odpowiada za doładowanie w niskich zakresach prędkości obrotowych silnika. Przy pełnym obciążeniu napędza ona obie turbiny które pracują równolegle.

Takie różnego typu turbosprężarki można regenerować w naszym warsztacie Melett. Naprawa tych turbin to zwykle 1 dzień i odsyłamy do naszych klientów w całek Polsce.

 

Różne rozwiązania technologiczne wykorzystywane w turbosprężarkach - zmienna geometria VNT
Turbosprężarka ze zmienną geometrią VNT

 

Oceń:
/ Aktualna ocena: 0.00

Dodaj komentarz

Loader
Wystąpił błąd.
Wystąpił błąd.
Wystąpił błąd.
Blisko Ciebie - REGENERACJA TURBOSPRĘŻAREK – CZYSZCZENIE, NAPRAWA TURBINY 02 października 2018

Blisko Ciebie - REGENERACJA TURBOSPRĘŻAREK – CZYSZCZENIE, NAPRAWA TURBINY

Regeneracja, naprawa i czyszczenie turbosprężarek oraz turbin blisko Ciebie Każdy...

Regeneracja turbin Bydgoszcz – turboserwis - Melett 02 października 2018

Regeneracja turbin Bydgoszcz – turboserwis - Melett

Wysyłkowa regeneracja, naprawa turbosprężarek samochodowych z całej Polski. Bydgoszcz(łac....

Czyszczenie turbiny cena – Naprawa turbosprężarki – Turboserwisy Melett 02 października 2018

Czyszczenie turbiny cena – Naprawa turbosprężarki – Turboserwisy Melett

Cena czyszczenia turbosprężarki Czasem może zdarzyć się tak, że w naszej...

Phone icon
Zadzwoń i sprawdź +48 609 70 70 60
Call icon

Zadzwoń do nas

+48 609 70 70 60
lub

Zostaw nam swój numer

Nr loader
Wpisz poprawny numer
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Korzystanie z naszego serwisu internetowego bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności.