blog

Rola turbosprężarki w silnikach Diesla – poznaj nową moc!

7 lutego 2024

Mamy dla Ciebie dostępnych ponad 3000 turbosprężarek!
Regeneracja turbosprężarki
od 299 zł netto
Nowa turbosprężarka
od 899 zł netto
Stan
Dostępne
Turbina
od 500 zł
Gwarancja
2 lata, bez limitu km
Nasi specjaliści pomogą Ci wybrać właściwe części
Udostępnij element

Turbosprężarka odgrywa kluczową rolę w silnikach Diesla, pozwalając na zwiększenie mocy, momentu obrotowego oraz lepszą efektywność spalania. Oto kilka punktów dotyczących roli turbiny w silnikach wysokoprężnych:

1. Zwiększenie mocy- turbo poprawia przyśpieszenie pojazdu poprzez dostarczanie większej ilości sprężonego powietrza do cylindrów. Więcej powietrza umożliwia wtrysk większej ilości paliwa, co z kolei prowadzi do zwiększenia mocy jednostki napędowej.
2. Poprawa momentu obrotowego- turbosprężarka zwiększa siłę obrotową, co oznacza, że silnik będzie miał większą moc, co jest szczególnie przydatne podczas przyśpieszania i pokonywania wzniesień.
3. Efektywność spalania- poprzez zwiększenie ilości sprężonego powietrza dostarczanego do cylindrów, turbina umożliwia lepsze spalanie paliwa. To z kolei może prowadzić do poprawy efektywności spalania, co oznacza mniejsze zużycie oleju napędowego i niższe koszty eksploatacyjne.
4. Zwiększenie efektywności- silniki Diesla wyposażone w turbosprężarkę mogą być bardziej efektywne, co oznacza, że wykorzystują więcej energii dostępnej w spalinach do generowania mocy.

Podsumowując, turbina w samochodzie służy do zwiększenia mocy, poprawy momentu obrotowego, zwiększenia efektywności spalania oraz redukcji emisji, co przyczynia się do lepszych osiągów. Warto zainwestować w przedstawiony podzespół, jeśli chcesz się cieszyć lepszą mocą w swoim aucie.

Kierownica BMW
Kluczyk do Mercedesa

Kiedy włącza się turbo w Dieslu?

Włączenie turbosprężarki w silnikach Diesla zależy od kilku czynników, ale najczęściej ma to miejsce w momencie, gdy jednostka osiąga odpowiednią prędkość obrotową. Efekt działania turbiny staje się zazwyczaj bardziej wyraźny po przekroczeniu pewnej granicy obrotów. Zazwyczaj dzieje się to w okolicach 1500-2000 obr./min, ale dokładny moment zależy od kilku czynników, m.in.: konstrukcji silnika i turbo czy stylu jazdy.

Jak działa turbina?

Turbosprężarka

Turbina w samochodzie wykorzystuje energię gazów wydechowych z silnika do napędu wirnika. Gazy wydechowe napędzają wirnik, powodując jego obrót. Obrót ten przenoszony jest na wirnik sprężarki, co umożliwia sprężanie powietrza i zwiększenie mocy jednostki napędowej. Poprzez regulację przepływu gazów wydechowych, można kontrolować pracę turbosprężarki, dostosowując ją do bieżących warunków jazdy.

Turbina w Dieslu objawy uszkodzenia

Przedstawiamy kilka najczęstszych objawów uszkodzonej turbiny w Dieslu:

- spadek mocy jednostki napędowej bez konkretnej przyczyny,
- nietypowe dźwięki w okolicy maski, takie jak gwizdy, stukanie, świst czy stukanie,
- zwiększone zużycie paliwa oraz oleju silnikowego,
- kopcenie z wydechu, które przybiera barwę niebiesko-czarną,
- błąd komputera silnika Check Engine.

Jeżeli dostrzeżesz którykolwiek z tych objawów w swoim aucie, zalecamy jak najszybszą diagnozę i naprawę turbosprężarki, aby uniknąć dalszych uszkodzeń silnika i zagwarantować jego prawidłowe działanie.

Oceń wpis Aktualna ocena:  4.50

Dodaj komentarz

Oceń wpis Aktualna ocena: 4.50
Wpisz nazwę użytkownika
Wpisz treść wiadomości

Komentarze

Dowiedz się więcej

O turbosprężarkach i ich naprawie

Bosch Diesel
Service Pawlik

Autoryzowana, specjalistyczna pracownia regeneracji i naprawy turbosprężarek. Regenerujemy turbosprężarki na terenie całego kraju

Autoryzowany warsztat Melett

Turbosprężarki Garrett, Melett, BorgWarner, IHI, Honeywell, Hitachi, Toyota, Holset, Mitsubishi

Zadzwoń +48 609 70 70 60