Localizations image

Regulacja turbiny

Regulacja turbosprężarki – Tester Turbo Pro – Ustawienie prawidłowe VNT, VGT, VTG – ASO Melett

Turbosprężarki to urządzenia odpowiedzialne za kompresję powietrza i wtłaczanie go do komory spalania silnika w celu zwiększenia osiągów pojazdu. Źle wyregulowane mogą działać zbyt słabo lub przeładowywać(dostarczać zbyt duże ciśnienie) jednostkę napędową, co jest bardzo niebezpiecznym działaniem dla żywotności silnika.

Złej regulacji/rozregulowaniu ulegać mogą turbiny wyposażone w systemy kierowania spalin, takie jak technologia zmiennej geometrii kierownic turbiny(VNT, VGT, VTG) czy zawór wastegate, na wskutek niewłaściwej kalibracji łopatek zmiennej geometrii VNT w procesie produkcyjnym lub w procesie naprawy turbosprężarki, jeżeli warsztat podejmujący się naprawy nie posiada odpowiedniego sprzętu i wyszkolenia do nastaw VNT. W przypadku wystąpienia problemu z niewłaściwą kalibracją samochód może przechodzić w tryb awaryjny, a w sterowniku silnika zapisywane wtedy zostają błędy „Charge Pressure Control: Positive Deviation”, co oznacza, że system wykrył niewłaściwe działanie regulacji ciśnienia w turbosprężarce.

Odpowiednie ustawienie mechanizmu zmiennej geometrii kierownic (gruszki, aktuatora, sztangi) jest zatem niezwykle ważne, szczególnie w przypadku wymiany kompletnego rdzenia turbosprężarki, tak zwanego CHRA (Center Housing Rotating Assembly), jednak wiele warsztatów zapomina o tej czynności lub najzwyczajniej nie jest w stanie jej poprawnie wykonać ze względu na brak odpowiedniego zaplecza technicznego. Zdarzają się również sytuacje, w których pozostawiane są stare ustawienia mechanizmu zmiennej geometrii w błędnym przekonaniu, że są to ustawienia fabryczne/właściwe dla danego urządzenia.

Turbosprężarka po regulacji w procesie regeneracji
Regulacja turbosprężarki


Kalibracja turbo

Kalibracja mechanizmu zmiennej geometrii kierownic turbiny polega na odpowiednim ustawieniu długości dwóch śrub: śruby regulacyjnej zderzaka oraz śruby regulacyjnej aktuatora (gruszki), potocznie zwanej sztangą. W przypadku gdy ustawienia starego rdzenia turbosprężarki były odpowiednie, wstępne ustawienie śruby regulacyjnej aktuatora lub zderzaka może być wykonywane w oparciu o ustawienia starego CHRA. Wielu dostawców dostarcza odpowiednie dane kalibracyjne do prawidłowego ustawienia śrub regulujących wraz z nowym rdzeniem.

Odpowiednie wyregulowanie mechanizmu zmiennej geometrii VNT jest możliwe do wykonania w domu, jednak jest ono ryzykowne, dlatego lepiej oddać urządzenie do wyspecjalizowanego Turbo serwisu Melett, posiadającego odpowiednią wiedzę, narzędzia oraz analizator VNT(tutaj dobrym przykładem jest MELETT Turboclinic), dzięki któremu specjaliści są w stanie sprawnie wykalibrować praktycznie każdy układ turbodoładowania według zaleceń producenta. Są oni także w stanie sprawdzić i, w razie konieczności, poprawić wyważenie nowego rdzenia turbosprężarki dzięki odpowiedniej wyważarce, co jest równie ważną czynnością.

Dobrze wyregulowana turbosprężarka powinna osiągać odpowiednio dobrane do obrotów jednostki napędowej ciśnienie wtłaczanego powietrza. Nie powinna wydawać przy tym żadnych niestandardowych dźwięków, jak na przykład trzepotanie, które może przyczynić się do całkowitego zniszczenia układu turbodoładowania lub uszkodzenia silnika.

Turbo po kalibracji w autoryzowanym serwisie
Kalibracja turbo

Oceń:
/ Aktualna ocena: 0.00

Dodaj komentarz

Loader
Wystąpił błąd.
Wystąpił błąd.
Wystąpił błąd.
Regeneracja turbin Łódź – Bosch Diesel Service – ASO Melett 02 października 2018

Regeneracja turbin Łódź – Bosch Diesel Service – ASO Melett

Regeneracja turbin Łódź Łódź jest miastem na prawach powiatu, położonym...

Turbosprężarki Kraków 12 października 2018

Turbosprężarki Kraków

TURBOSPRĘŻARKI KRAKÓW | Bosch Diesel Service – Regenerujemy turbiny z Krakowa...

Kolektory i działanie turbosprężarki - tuning 02 października 2018

Kolektory i działanie turbosprężarki - tuning

Kolektor i działanie turbodoładowania – Regeneracja turbosprężarki – Regeneracja...

Phone icon
Zadzwoń i sprawdź +48 609 70 70 60
Call icon

Zadzwoń do nas

+48 609 70 70 60
lub

Zostaw nam swój numer

Nr loader
Wpisz poprawny numer
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Korzystanie z naszego serwisu internetowego bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności.