Regeneracja turbosprężarek - na czym polega?
Regeneracja jest procesem, który ma na celu przywrócenie sprawności turbosprężarki. Poprawnie przeprowadzony proces regeneracji umożliwia uzyskanie parametrów turbo porównywalnych z parametrami fabrycznie nowej turbosprężarki. Polega ona na dokładnych oględzinach turbosprężarki, podczas których następuje ocena jej stanu. Kolejny etap to rozbiórka turbosprężarki na części pierwsze. Kolejny krok to czyszczenie – zarówno turbo, jak i jej komponentów. W niektórych przypadkach wymagana jest wymiana uszkodzonych komponentów na nowe.
Regeneracja turbosprężarki w praktyce - Ile trwa regeneracja turbiny?
Proces regeneracji w naszym serwisie przeprowadzany jest w ciągu dwóch dni roboczych. Podczas regeneracji turbosprężarki najczęściej przeprowadzane są następujące czynności:
- czyszczenie mechanizmu VNT,
- czyszczenie obudowy turbo,
- wymiana uszkodzonych komponentów turbosprężarki.
Często przeprowadzamy również wymianę CHRA turbo, czyli jej rdzenia. Jednak w takiej sytuacji rdzeń ten poddawany jest dodatkowemu wyważeniu na naszych maszynach. Celem tego jest redukcja mas niewyważenia, wpływa to na żywotność turbosprężarki.
1. Turbosprężarki - regeneracja turbiny czy jej wymiana? - Regeneracja turbosprężarek Śląsk
Co lepsze: regeneracja czy wymiana uszkodzonej turbiny? Jeżeli turbosprężarka nie posiada poważnych uszkodzeń i kwalifikuje się na proces regeneracji, warto się na niego zdecydować. Między innymi dlatego, że proces ten jest znacznie tańszy. Wymiana uszkodzonej turbiny na fabrycznie nową jest kosztowną czynnością. Co więcej, stosuje się ja zazwyczaj w sytuacjach, gdzie uszkodzenia turbo, są już na tyle poważne, że regeneracja niestety nie przywróci jej sprawności.
2. Jak wygląda proces regeneracji turbiny? - Regeneracja turbosprężarek
Proces regeneracji turbosprężarki należy rozpocząć od wymontowania jej z pojazdu. Następnie należy poddać ją wstępnej weryfikacji – już na tym etapie jesteśmy w stanie określić, czy turbo kwalifikuje się do regeneracji, czy nie. Jeżeli tak, to kolejny etap polega na jej rozpołowieniu, a następnie rozbiera się turbo na części. Następnie obudowa turbo, jak i jej komponenty poddawane są dokładnemu czyszczeniu z zanieczyszczeń i nagaru. Na tym etapie turbo poddawane jest ponownej weryfikacji – uszkodzone elementy wymieniane są na fabrycznie nowe zamienniki. Kolejny etap to składanie turbosprężarki w całość. Na koniec turbo poddawane jest regulacji.
3. Regeneracja turbosprężarki – cena, na czym polega? - Regeneracja turbosprężarki – cena
Kwota, jaką zapłacisz za regenerację turbosprężarki, uwarunkowana jest o rodzaju uszkodzeń, a także od typu turbosprężarki. Celem regeneracji jest przywrócenie sprawności turbosprężarce. Regeneracja przeprowadzona z zachowaniem najwyższych standardów zdecydowanie wpłynie na dłuższą żywotność turbo. Z kolei oddanie turbo w ręce niedoświadczonego mechanika może nie przynieść oczekiwanego rezultatu, co więcej nadwyręży jedynie Twój portfel.
Dodaj komentarz

Komentarze
Regeneracja turbosprężarki polega na naprawie lub wymianie uszkodzonych części w celu przywrócenia jej do pełnej sprawności. Proces ten może obejmować czynności takie jak: czyszczenie i naprawa układu dolotowego i wylotowego, naprawa lub wymiana łożysk, naprawa lub wymiana wałka turbiny i sprężarki, wymiana uszczelnień i innych uszkodzonych elementów. Na ogół regeneracja jest tańszym i bardziej ekologicznym rozwiązaniem niż zakup nowej turbosprężarki, niemniej jednak, jakość regeneracji zależy od wykwalifikowania i doświadczenia zakładu oraz używanych do tego celu materiałów i narzędzi.