Localizations image

Regeneracja turbiny - zmienna geometria - wymiana zmiennej geometrii

Czas przeczytania tekstu: 5 minut
Ponad 3000 turbosprężarek dostępnych od 390zł!
Oceń:
/ Aktualna ocena: 5

1. Regeneracja turbo z technologią VNT

Po uszkodzeniu turbiny może być konieczna wymiana również zmiennej geometrii
Regeneracja turbiny - zmienna geometria - wymiana zmiennej geometrii

 

Turbina to jeden z kluczowych elementów turbosprężarki, mechanizmu wręcz niezbędnego do pracy silników Diesla oraz stanowiącego wyposażenie benzynowych jednostek napędowych. Z opracowanego przez nas artykułu dowiesz się, po czym poznać, że turbina jest do wymiany oraz czy regenerować turbinę, czy może jednak lepiej zakupić nową część. Rozważania na temat turbin w zmiennej geometrii rozpoczniemy jednak od przybliżenia zasady działania turbosprężarki, następnie przejdziemy do kwestii związanych z turbiną, dostarczając Ci informacji na temat tego, jakie właściwości może przyjąć geometria turbiny oraz jakie są objawy zapieczonej geometrii i co zrobić, gdy wystąpią.

 

Uszkodzenie zmiennej geometrii polegające na ugięciu łopatek kierownic spalin
Jak może zepsuć się zmienna geometria?

 

2. Turbosprężarka w pojeździe – budowa, funkcje, zadania
Montaż turbosprężarek w samochodach ma swoje uzasadnienie we wpływie na pracę silnika. Składająca się z części gorącej i zimnej turbosprężarka ma za zadanie zminimalizować czas oczekiwania na reakcję od momentu wciśnięcia gazu w samochodzie, tak więc jej zadaniem jest znaczne zwiększenie mocy i zredukowanie turbodziury. Sama turbosprężarka przez część gorącą przyjmuje spaliny, natomiast przez część zimną – przefiltrowane powietrze. Turbo możemy określić mianem maszyny wirnikowej, w której na wspólnym wałku została osadzona sprężarka oraz turbina, której poświęciliśmy ten artykuł. W układzie znajdziemy także talerzyk izolujący temperaturę oraz osłonę termiczną spełniającą podobne zadanie. Na uwagę zasługują materiały, z których jest wykonany wałek turbiny – zastosowanie niklu oraz chromu wpływa na wysokie ceny tego elementu, przy czym warto pamiętać, że tworzywo wykonania wałka posiada niesamowitą odporność jedynie na wysokie temperatury, jest natomiast mało wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne. Gdy do części gorącej turbo dostają się spaliny, poruszona turbina wprawia w ruch koło kompresji – w dużym uproszczeniu właśnie na tym polega działanie turbosprężarek. Uzyskanie mieszanki paliwowo-powietrznej o optymalnych parametrach warunkuje dynamikę pracy silnika oraz skrócenie czasu trwania wspomnianej już turbodziury. Kierowcy, stając przed wyborem pojazdu, często zastanawiają się, jaka turbina będzie lepsze – turbina ze zmienną geometrią czy bez. Zapraszamy do przeczytania naszych innych artykułów, w których skoncentrowaliśmy się na tym, jak działa turbina ze stałą geometrią, natomiast w kolejnych częściach tego artykułu zaprezentujemy najistotniejsze informacje dotyczące zmiennej geometrii.

 

Elementy budowy turbosprężarki
Turbosprężarka w pojeździe - budowa, funkcje, zadania

 

3. Turbina o zmiennej geometrii w codziennym użytkowaniu
Wiemy już, że sama turbosprężarka zwiększa zawartość powietrza w silniku, a dzięki temu dochodzi do lepszego, pełniejszego spalania paliwa. Na czym polega zatem zmienna geometria turbiny? Oznaczana skrótem VGT (Variable Geometry Turbocharger), VTG (Variable Turbinen Geometrie) bądź VNT (Variable Nozzle Turbine) technologia zmiennej geometrii łopatek turbiny sprowadza się do minimalizacji okresu turbodziury. Zmiana określonych parametrów, czyli właśnie zastosowanie zmiennej geometrii, polega na różnicowaniu kąta nachylenia, pod którym pracują kierownice spalin. Uzyskanie zmiany kąta położenia łopatek sprawia, że turbina porusza się znacznie szybciej, gdyż wzmaga się jej prędkość obrotowa, generując skuteczniejszą pracę turbosprężarki i sytuację, w której czas reakcji na aktywowanie pedału gazu jest praktycznie nieodczuwalny. Za różnicowanie kąta dolotu spalin odpowiada najczęściej siłownik zmiennej geometrii zwany aktuatorem, gdyż to właśnie ten element steruje cięgnem, którego ruch warunkuje zmiany kąta padania spalin na turbinę w zależności od tego, jakie wartości przyjmuje prędkość obrotowa silnika. Co ważne, w przypadku, gdy wystąpi zacinająca się zmienna geometria turbiny, wskutek zawieszenia pracy jednej z łopatek może dojść do zacięcia wszystkich w dowolnej pozycji. Doładowanie silnika za pomocą turbosprężarki przyczynia się do znakomitej dynamiki pracy jednostki napędowej i do wyraźnie odczuwalnego komfortu jazdy, warto jednak wiedzieć, po czym rozpoznać, że w naszym turbo pracuje brudna turbina. Objawy, jakie może wykazywać uszkodzona kierownica turbiny 1.9 TDI bądź inne elementy turbiny naprawdę łatwo rozpoznać, a podjęta na czas reakcja pozwoli nam uniknąć kosztownej wymiany turbo.

 

Zmienna geometria może ulec uszkodzeniu nawet w codziennym użytkowaniu
Turbina o zmiennej geometrii w codziennym użytkowaniu

 

4. Objawy usterek turbosprężarki ze zmienną geometrią
Jeśli zastanawiasz się, ile trwa regeneracja turbiny, z satysfakcją odpowiadamy, że zazwyczaj w autoryzowanych serwisach zajmuje tylko jeden dzień. Warto wiedzieć, które pracownie wykonują usługi takie jak wymiana zmiennej geometrii czy czyszczenie zmiennej geometrii w sposób jak najbardziej rzetelny, opierając poszczególne działania o wykorzystanie w pełni profesjonalnego sprzętu. Jak rozpoznać, że konieczna jest regulacja kierownicy turbiny bądź czyszczenie kierownic turbiny? Cena, którą zapłacimy za usługę, powinna znaleźć odniesienie w skuteczności naprawy. Objawy, które mogą wskazywać na przykład na to, że obowiązkowa jest już regulacja kierownicy turbiny, to przede wszystkim wytwarzany przez pojazd dym w nadmiernych ilościach. Wydostające się z rury wydechowej dymy mogą mieć białe lub czarne zabarwienie, w zależności od tego, czy spaleniu uległ olej silnikowy, czy do spalin przedostają się sadze. Kierowcy, którzy mieli do czynienia z awarią układu zmiennej geometrii, wskazywali również na metaliczne dźwięki wydobywające się spod maski oraz na to, że samochód po prostu nie mógł jechać, co tłumaczy brak dostatecznych dawek tlenu w silniku. Gdzie zostanie najlepiej przeprowadzona regeneracja turbiny 1.9 TDI 105KM? Warto poszukać serwisu, który działa tylko na oryginalnym sprzęcie i wzbogaca swoje usługi gwarancją. Regeneracja turbin Mielec, Warszawa czy Stalowa Wola? Wybierz pracownię, która cieszy się dobrymi opiniami oraz zaufaniem klientów wynikającym z profesjonalizmu w zakresie regulacji kierownicy turbiny, regeneracji turbin zmiennej geometrii oraz wymiany uszkodzonych elementów turbosprężarek.

 

Usterka turbiny zazwyczaj łączy się z typowymi objawami takiego uszkodzenia
Objawy usterek turbosprężarki ze zmienną geometrią

 


Płuca samochodu – turbina ze zmienną geometrią

Znasz już zasady, zgodnie z którymi pracuje układ geometrii turbiny. Cena za wymianę zmiennej geometrii potrafi niemiło zaskoczyć, natomiast poszukiwania zamienników często kończą się fiaskiem, gdyż są to trudno dostępne elementy. Czyszczenie zmiennej geometrii turbiny bez rozbierania, domowym sposobem jest także możliwe, proces polega natomiast na zaaplikowaniu przeznaczonego do czyszczenia turbin preparatu, metoda ta jednak nie pomoże na poważne zabrudzenia turbiny bądź na niezdiagnozowane uszkodzenia o charakterze mechanicznym. Najbardziej efektywnym rozwiązaniem na nagary zgromadzone w elementach układu zmiennej generacji jest regeneracja turbiny, która po przeprowadzeniu w sprawdzonym, autoryzowanym serwisie przynosi długotrwałe efekty i przywraca optymalny dopływ powietrza do układów pojazdu.

 

Turbosprężarka zajmuje się dostarczaniem tlenu do silnika jak płuca do naszego organizmu
Płuca samochodu - turbina ze zmienną geometrią

Komentarze

krakowiak2333 2020-03-04 09:49:37

Ile trwa regeneracja turbiny? Jestem z Krakowa, gdzieś w pobliżu działacie?

ceglasty 2019-10-15 10:05:55

Taka zacinająca się zmienna geometria turbiny jest naprawdę nieprzyjemna jeśli chodzi o jazdę, a poza tym to spore zagrożenie dla bezpieczeństwa na drodze

Arti 2019-09-25 15:21:50

Kto by pomyślał, że turbo może być tak zanieczyszczone. Super artykuł i zdjęcia.

bolo445 2019-09-12 15:14:09

@Zmotoryzowany przydałoby się to pokazać każdemu, kto uważa że nie ma co szczególnie dbać o auto i turbosprężarkę.

Kryń 2019-09-02 13:10:33

@Zmotoryzowany no właśnie każdy kierowca powinien sobie zobaczyć raz w życiu co się dzieje z turbo i innymi elementami jak sie oleju nie wymienia, leje byle co i nie dba się o auto.

xbialax 2019-08-29 15:44:01

Coraz więcej ułatwień (niby), a jak człowiekowi życie utrudniają, ale turbo jest faaaajne, dopóki się nie popsuje :)

Znawca234 2019-08-26 09:12:15

Bo jak się ma turbo to trzeba pamiętać, że nie gasi się auta od razu i nie rusza się też od razu po zapaleniu go, bo to jest najgorsze, co można zrobić.

Zmotoryzowany 2019-08-22 14:34:17

Jestem w szoku, ile osadów może się zebrać na częściach turbo. Dobrze to zobaczyć, później się już uważnie jeździ i tankuje

Dodaj komentarz

Loader
Wystąpił błąd.
Wystąpił błąd.
Wystąpił błąd.
Ile kosztuje uszczelnienie turbiny? 05 września 2022

Ile kosztuje uszczelnienie turbiny?

Ile kosztuje uszczelnienie turbiny? Koszt naprawy turbiny, która jest zużyta w...

Co powoduje uszkodzenie gruszki turbiny? 26 października 2021

Co powoduje uszkodzenie gruszki turbiny?

Najczęstszą przyczyną powodującą awarię gruszki turbiny jest rdza, która osadzając się na ...

Turbiny samochodowe regeneracja – skup / sprzedaż, Poznań, Wrocław, Mielec 02 października 2018

Turbiny samochodowe regeneracja – skup / sprzedaż, Poznań, Wrocław, Mielec

1. Skup – Sprzedaż Turbiny samochodowe regeneracja – Poznań, Wrocław, Mielec, Kraków...

Phone icon
Zadzwoń i sprawdź +48 609 707 060
Call icon

Zadzwoń do nas:

+48609707060
lub

Zostaw nam swój numer

Nr loader
Wpisz poprawny numer
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Korzystanie z naszego serwisu internetowego bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności. RODO