blog

Przy jakich obrotach załącza się turbina w benzynie?

27 września 2022

Mamy dla Ciebie dostępnych ponad 3000 turbosprężarek!
Regeneracja turbosprężarki
od 299 zł netto
Nowa turbosprężarka
od 899 zł netto
Stan
Dostępne
Turbina
od 500 zł
Gwarancja
2 lata, bez limitu km
Nasi specjaliści pomogą Ci wybrać właściwe części
Udostępnij element
serwis regeneracji turbospręzarek

W naszej ofercie znajdziesz turbosprężarki:

  • nowe
  • regenerowane
  • używane z gwarancją

regeneruj
turbosprężarkę

obroty i turbosprężarka

Standardowa turbina w benzynie włącza się już od momentu odpalenia silnika, czyli od najniższych obrotów. Ten podzespół pracy cały czas, bez przerwy. Mimo to pamiętajmy, że przy niskich obrotach silnika ciśnienie doładowania jest niskie, dlatego nie odczuwamy wzrostu mocy. Dopiero po przekroczeniu określonej liczby obrotów, które są różne dla diesli i benzyniaków, ciśnienie doładowania wzrasta, przez co dopiero wtedy kierowca odczuwa znaczny wzrost mocy silnika. Potocznie mówi się o załączaniu się turbiny samochodowej, jednakże w praktyce włącza się ona wraz z odpaleniem silnika.

Przy jakich obrotach powinna załączać się turbina? - Kiedy włącza się turbo w dieslu

Praca turbiny odczuwalna jest w okolicach 3000 obr./min. - pojawia się wtedy efekt specyficznego wbijania kierowcy w fotel. Jednakże warto wiedzieć, że turbosprężarka pracuje już od chwili uruchomienia silnika i pracuje bez przerwy do chwili jego wyłączenia. Tak więc nawet w trakcie postoju przy poboczu, czy zatrzymaniu się na światłach trwa praca podzespołu. W przypadku turbiny typu TwinTurbo, gdzie do czynienia mamy z dwoma podzespołami, proces ten wygląda nieco inaczej. Obie turbosprężarki uruchamiają się tak samo, czyli od momentu uruchomienia silnika – mniejsza z turbin pracuje w niskim zakresie obrotów, czyli do około 2500 obrotów. Kiedy obroty silnika sięgają około 3000, małe turbo przechodzi w stan spoczynku, a pracę rozpoczyna duże.

1. Turbodoładowanie - Przy jakich obrotach załącza się turbina w dieslu

Turbodoładowanie jest rozwiązaniem mechanicznym mającym na celu zwiększenie osiągów silnika poprzez doprowadzenie do komory silnika większej ilości paliwa. W turbodoładowaniu wykorzystuje się turbinę samochodową, która zbudowana jest z części gorącej umieszczonej w układzie wydechowym oraz pompy zlokalizowanej w przewodzie dolotowym. Turbodoładowane silniki umożliwiają uzyskanie wysokich mocy z niskich pojemności skokowych. Turbosprężarka załącza się w momencie uruchomienia jednostki napędowej i działa stale, aż do jej zgaszenia.

przy jakich obrotach załącza się turbina

2. Użytkowanie samochodu z turbiną - Najważniejsze zasady - Uszkodzona turbina w benzynie

Kierowca powinien pamiętać o tym, aby po uruchomieniu silnika dać pompie około 30 sekund na rozprowadzenie oleju po całym układzie. Jeżeli zwiększylibyśmy obroty silnika, zanim dotrze on do turbiny, powstaną szkody. Takie zasady dotyczą również unieruchamiania jednostki napędowej – po forsownej jeździe powinniśmy pozostawić pracujący samochód na biegu jałowym na około 1-2 minuty. Pamiętajmy także o tym, że dla turbiny samochodowej zabójcze mogą się okazać zanieczyszczenia, dlatego trzeba dbać o regularną wymianę oleju i odpowiednich filtrów. Nie wolno oszczędzać na oleju, a także paliwie – tankujmy tylko na sprawdzonych stacjach paliw.

Oceń wpis Aktualna ocena:  4.25

Dodaj komentarz

Oceń wpis Aktualna ocena: 4.25
Wpisz nazwę użytkownika
Wpisz treść wiadomości

Komentarze

Dowiedz się więcej

O turbosprężarkach i ich naprawie

Bosch Diesel
Service Pawlik

Autoryzowana, specjalistyczna pracownia regeneracji i naprawy turbosprężarek. Regenerujemy turbosprężarki na terenie całego kraju

Autoryzowany warsztat Melett

Turbosprężarki Garrett, Melett, BorgWarner, IHI, Honeywell, Hitachi, Toyota, Holset, Mitsubishi