Localizations image
Strona główna / Aktualności / Prędkość obrotowa turbosprężarki

Prędkość obrotowa turbosprężarki

Prędkość obrotowa turbosprężarki

Zasady działania oraz prędkość obrotowa w turbosprężarkach

Udostępnij
Zapraszamy do polubienia naszego kanału
Zapraszamy do polubienia naszego profilu na instagramie
Zapraszamy do polubienia naszego profilu na wykop.pl


W artykule pomożemy Państwu zrozumieć zasadę działania turbiny, budowe, zalety jak i wady oraz poruszumy temat prędkość obrotowa turbosprężarki która zależy od wielu czynników. Co to jest turbosprężarka ? I jakie były jej początki ?. Turbo to Mechanizm zbudowany z dwóch elementów sprężarki i turbiny, które zamontowane są na jednej osi. Turbinę napędzają spaliny silnika, turbina napędza koło kompresji poprzez wałek. Wydajność turba zależy od spadku ciśnienia pomiędzy wlotem i wylotem. Moc zwiększa się gdy rośnie prędkość obrotowa silnika lub temperatura jego spalin. Spaliny gromadzone są od wlotu gazu, aż do koła turbiny . Dzięki temu powstały spadek ciśnienia i temperatury przeobraża się w energię kinetyczną, która napędza koło turbiny.

 

Badanie prędkości obrotowej na maszynie Schenck
Badanie prędkości obrotowej na maszynie SchenckDużym krokiek na przód oraz sukcesem okazało się wykorzystanie energii kinetycznej spalin, by wprowadzić dodatkową porcję powietrza i tym samym zwiększyć sprawność spalania, moc oraz poprawić wydajność silnika. Technologia ta wykorzystywana jest w w coraz większej liczbie silników nowej generacji, pierwszy silnik zbudowany przez Murraya Willata z turbosprężarką powstał w 1910 roku. Był to dwusuwowy silnik obiegowy. Dzięki wyposażeniu silnika spalinowego w turbo stało się możliwe spreżenie powietrza, co w przypadku samolotów miało wielkie znaczenie, ponieważ przed zamontowaniem turbo traciły moc wraz ze wzrostem ciśnienia na dużych wysokościach.Rdzeń turbosprężarki zamontowany w maszynie Schenck
Rdzeń turbosprężarki zamontowany w maszynie Schenck

 

Co to jest prędkość obrotowa turbosprężarki?

Prędkość obrotowa jest to nic innego jak częstotliwość obrotów wykonywanych w jednostce czasu. Stosowana jako parametr charakteryzujący obrót ciał silników, maszyn roboczych itp. Oznaczana jest literami f lub n. Moc silnika jest proporcjonalna do jego prędkości obrotowej. Prędkość obrotowa jest ściśle związana z prędkością kątową która jest oznaczona literą ω, która określa kąt zakreślany w ciągu jednostki czasu. W czasie pracy silnika ciśnienia doładowania nie jest stałe, aby turbina zaczęła działać potrzebna jest odpowiednia prędkość spalin, wiąże się z tym że potrzebujemy do tego także odpowiednie obroty silnika. Gdy obroty są coraz większe, zwiększa się również ilość pobieranego powietrza z zewnątrz. W autach które należą do grupy N przeszkadza w tym zwężka o średnicy 32 milimetrów która znajduje się na dolocie, jednak do pewnych obrotów ilości powietrza które może się przez nią przedostać jest wystarczająca. Gdy osiągniemy obroty około 4-5 tysięcy powietrza jest za mało i ciśnienie znacznie spada. Gdyby nie zamontowana zwężka, ciśnienie robocze turbiny było by utrzymywane w dużo większym zakresie obrotów. We współczesnych turbosprężarek warunki jej pracy są dość ciężkie. Prędkości obrotowe turbosprężarki dochodząnawet do 200 tys. obr/min. Tego samego tyczy się temperatua spalin, Temperatury są wyższe niż w przypadku wydalanych spalin z silników wolnossących. W związku z temperaturami spalin oraz wysoką prędkością obrotową koniecze jest stosowanie ulepszanych materiałów, dla takich elementów jak: wirniki, kadłuby turbiny, sprężarki, wałki oraz łożyska ślizgowe. Prędkość obrotową dzielimy na mała i dużą, oraz powinny być rozmontowywane, naprawiane i wymieniane w autoryzowanej firmie, ponieważ gdy zabierzemy się za naprawę sami może to doprowadzić do skutku odwrotnego od zamierzonego czyli spowodować awarię i utratę gwarancji. Bosch Serwis – Pawlik w Stalowej Woli dysponuje wykwalifikowanymi mechanikami oraz zapasem nowych turbosprężarek, zapewniamy szybką obsługę i naprawe. Zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub osobistego klientów z całej Polski.

Dodaj komentarz

Loader
Wystąpił błąd.
Wystąpił błąd.
Wystąpił błąd.
Wystąpił błąd.
Wystąpił błąd.

Jaką mamy budowę, działanie różnice w turbosprężarkach 02 października 2018

Jaką mamy budowę, działanie różnice w turbosprężarkach

Doładowanie sprężarkowe silnika - historia, czy teraźniejszość? Sprężarki...

Katalog turbosprężarek - charakterystyka turbosprężarek z katalogu 17 października 2018

Katalog turbosprężarek - charakterystyka turbosprężarek z katalogu

Uczucie nagłego wciskania w fotel samochodowy nie będzie znane nikomu kto nigdy...

Uszkodzona turbina objawy 02 października 2018

Uszkodzona turbina objawy

Uszkodzona turbina objawy Uszkodzona turbina objawy – Co najczęściej zepsute...

Phone icon
Zadzwoń i sprawdź +48 609 70 70 60
Call icon

Zadzwoń do nas

+48 609 70 70 60
lub

Zostaw nam swój numer

Nr loader
Wpisz poprawny numer
Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.