Po wymianie turbiny brak mocy – dlaczego?
Objawy występujące po wymianie turbiny takie jak: brak mocy, gwizd turbiny, świadczyć mogą o błędnie przeprowadzonej regeneracji turbosprężarki - niedokładnym wyważeniu wirników, rdzenia turbiny lub koła kompresji. Również zaniechanie takich czynności, jak regulacja sztangi i zderzaka turbiny będą miały wpływ na problemy związane z wymianą turbosprężarki.
Problem z turbo będzie również sygnalizował:
- gwizd turbiny,
- brak mocy,
- nierówna praca silnika samochodu (szarpanie, dławienie się).
Należy jak najszybciej skontaktować się z serwisem specjalizującym się w regeneracji turbosprężarek, lekceważenie wspomnianych objawów może spowodować poważne uszkodzenia zarówno turbosprężarki, jak i silnika.
Odpowiadamy na pytanie - Ile wytrzymuje turbina po regeneracji?
Na to, jak długo posłuży nam turbosprężarka po regeneracji, ma wpływ między innymi jej późniejsza kalibracja, a dokładniej regulacja aktuatora turbiny tzw. gruszki. Kolejną ważną czynnością, o której należy pamiętać podczas montażu zregenerowanej turbosprężarki, czy też nowo zakupionej, to wymiana oleju na świeży. Okazać się może, że ”stary” olej jest zanieczyszczony np. opiłkami metalu. Istotne jest także docieranie turbiny po regeneracji.
Podsumowując, prawidłowo przeprowadzony proces regeneracji turbosprężarki z pewnością pozytywnie wpłynie na jej dalszą żywotność, jednak to nie wszystko. Pamiętać należy o jej prawidłowej eksploatacji, jak i o przeprowadzaniu regularnym przeglądów jej ogólnego stanu, jak i poziomu oleju, który odpowiedzialny jest za smarowanie układu.
Dodaj komentarz

Komentarze
Kiedyś podjąłem się sam wymiany turbosprężarki, pierwszy lepszy filmik z jutuba jako instrukcja iiii niestety poległem. Najlepiej zlecić montaż specjalistom ;)