
W naszej ofercie znajdziesz turbosprężarki:
- nowe
- regenerowane
- używane z gwarancją
regeneruj
turbosprężarkę

Można poznać zepsutą turbinę poprzez kilka czynników, najbardziej charakterystycznym objawem jest zauważalny dym wydobywający się z rury wydechowej. Duża ilość gęstego dymu o bardzo ciemnym, niemal czarnym zabarwieniu świadczy o zepsuciu/zużyciu naszej turbiny. Nie umknie też nam hałas – dźwięki, które wydaje zepsuta turbina są porównywalne do syreny karetki pogotowia i bardzo trudno je zignorować. Kolejnym objawem, którego nie można przeoczyć, jest szybki spadek poziomu oleju, ale także spadek mocy silnika.
Objawy uszkodzenia turbiny w dieslu - jak rozpoznać zużycie? - Uszkodzoną turbina czy można jechać
Razem ze zużyciem eksploatacyjnym turbosprężarki idzie zwiększenie spalania oleju silnikowego oraz wydobywanie nietypowych odgłosów przez jednostkę. Zużycie rozpoznamy po gwiździe towarzyszącemu pracy turbosprężarki – czyli od ok. 1500 obr/min; a także nieregularne rozwijanie mocy czy spadek osiągów. Możemy jeszcze zobaczyć zjawisko przechodzenia silnika w tryb awaryjny – mogą pojawić się kody błędów dotyczące np. złego ciśnienia doładowania.
Musimy mieć świadomość, że z uszkodzoną turbiną nie możemy jeździć. Jeżeli wymienione wyżej objawy pojawią się, powinniśmy niezwłocznie udać się do najbliższego serwisu.
1. Uszkodzona turbosprężarka – objawy - Dźwięk uszkodzonej turbiny
Objawy uszkodzonej turbosprężarki bardzo łatwo zobaczyć – w szczególności, gdy auto jest użytkowane na co dzień przez tego samego kierowcę. Niesprawna turbina to przede wszystkim:
1. Spadek mocy silnika, auto niechętnie zbiera się do startu, a wejście w wysoki zakres obrotów sprawia dużo problemów.
2. Dym z rury wydechowej – kiedy z rury wydobywa się zauważalny, gęsty, ciemny dym, może mieć on związek właśnie z niesprawną turbiną.
3. Szybki ubytek oleju – uszkodzona turbina pobiera o wiele większą ilość oleju ze względu na zwiększone tarcie i podwyższoną temperaturę.
4. Hałas z komory silnika – kiedy dźwięk turbiny zmienia swoje natężenie, staje się głośniejszy lub traci jednostajność, oznaczać to będzie problem z wirnikiem turbosprężarki.
2. Jakie są pierwsze objawy uszkodzenia turbosprężarki? - Jak sprawdzić czy turbina jest sprawna
Jednym z pierwszych, ale nie jedynym objawem uszkodzenia naszej turbiny, który jesteśmy w stanie zauważyć, jest odczuwalny spadek mocy silnika. Odczujemy wtedy, że nasze auto nie przyspiesza tak szybko, jak kiedyś – czyli turbo nie daje zastrzyku energii lub nie osiąga maksymalnej prędkości. Każda turbosprężarka generuje pewien poziom hałasu, którego większość ludzi i tak nie zauważa. Jednak jeżeli nasza turbina jest uszkodzona, jej dźwięk będzie coraz głośniejszy, bardziej zauważalny. Jeszcze innym objawem uszkodzenia jest zwiększone zadymienie spalin, a po ich kolorze można wstępnie określić rodzaj usterki, zarówno niebieski jak i czarny dym mogą wskazywać na nieprawidłową pracę lub awarię turbiny.
3. Objawy uszkodzonej turbiny - Jak dbać o silnik z turbodoładowaniem? - Objawy uszkodzonej turbiny w benzynie

Kiedy twoje auto zaczęło opornie przyspieszać, a z wydechu wydobywa się gęsty, ciemny dym – to twoja turbina jest uszkodzona. Aby zadbać o silnik z turbodoładowaniem, pamiętajmy o wolnym stracie – po włączeniu silnika nie obciążaj go od razu, należy odczekać 30 sekund, aby pompa przesłała olej do wirnika. Pamiętaj o regularnej wymianie oleju, oraz żeby był on jak najlepszej jakości – zgodnie z zaleceniami producenta. Po dynamicznej jeździe nie należy wyłączać od razu silnika, odczekajmy 2-3 minuty aby turbina wyhamowała.
Dodaj komentarz
Dowiedz się więcej
O turbosprężarkach i ich naprawie

Bosch
Diesel
Service Pawlik
Autoryzowana, specjalistyczna pracownia regeneracji i naprawy turbosprężarek. Regenerujemy turbosprężarki na terenie całego kraju
Autoryzowany warsztat Melett
Turbosprężarki Garrett, Melett, BorgWarner, IHI, Honeywell, Hitachi, Toyota, Holset, Mitsubishi

Komentarze