W naszej ofercie znajdziesz turbosprężarki:
- nowe
- regenerowane
- używane z gwarancją
regeneruj
turbosprężarkę
Fakt mówiący, że nasza turbosprężarka wymaga regeneracji, poznamy po kilku charakterystycznych objawach, m.in. po dźwięku turbiny – uszkodzona turbina ma głośny hałas porównywalny do wycia karetki, który nasila się wraz ze wzrostem prędkości. Podczas jazdy z uszkodzoną turbiną odczujemy spadek mocy silnika, a także auto nie będzie w stanie osiągnąć prędkości maksymalnej. Przy uszkodzeniu turbiny odczujemy również szarpanie występujące w trakcie przyspieszania. Niesprawna turbina może przyczynić się do wielu kosztownych napraw, dlatego zauważając jakikolwiek objaw uszkodzenia, należy się jak najszybciej udać do autoryzowanego serwisu w sprawie naprawy.
Objawy uszkodzenia turbiny w dieslu - jak rozpoznać zużycie? - Uszkodzona turbina objawy benzyna
Najbardziej charakterystycznym objawem zużycia się turbosprężarki są gęste i ciemne kłęby dymu, które wydostają się z układu wydechowego. Turbina w stanie zużycia to również hałas, który jest trudny do zbagatelizowania, ponieważ przypomina wycie karetki lub pohukiwanie sowy. Również wewnątrz pojazdu wyczujemy zapach spalonego oleju – będzie to symptom skłaniający do jak najszybszego udania się do mechanika. Uszkodzona turbina powoduje także odczuwalny spadek mocy samochodu.
1. Jakie są pierwsze objawy uszkodzenia turbosprężarki? - Zepsuta turbina objawy
Pierwszym z objawów uszkodzenia turbosprężarki, które uda nam się zauważyć, jest odczuwalny spadek mocy silnika – samochód nie będzie przyspieszał tak, jak kiedyś i nie osiągnie maksymalnej prędkości. Ten spadek mocy często idzie w parze z drganiami i odgłosami dochodzącymi spod maski. Każda turbosprężarka generuje pewien poziom hałasu, który na co dzień jest niezauważalny, jednak, gdy ten dźwięk robi się coraz głośniejszy lub zmienia się w sposób dowolny, to może świadczyć o uszkodzonej turbinie. Kolejnym zauważalnym objawem będzie ciemny i gęsty dym wydobywający się z rury wydechowej. Innym objawem wskazującym na uszkodzenie turbosprężarki jest dostrzegalny zbyt wysoki ubytek oleju silnikowego.
2. Objawy uszkodzonej turbiny - Jak dbać o silnik z turbodoładowaniem? - Dźwięk uszkodzonej turbiny
Uszkodzona turbosprężarka charakteryzuje się objawami takimi, jak: świst z komory silnika, spadek mocy, szybki ubytek oleju oraz wydostający się z rury wydechowej dym. Aby dobrze zadbać o silnik z turbodoładowaniem, użytkownik powinien pamiętać o kilku ważnych zasadach eksploatacji, np. jazda tylko na rozgrzanym silniku, czyli odczekanie około 30 sekund, aby olej rozprowadził się po całej instalacji, w tym dotarł do turbosprężarki. Równie istotne jest chłodzenie silnika wtedy, gdy jest on rozgrzany, przed odcięciem zapłonu pamiętajmy o odczekaniu 2-3 minut. Pamiętajmy także o regularnej kontroli oleju, ponieważ stary olej może zalepiać łopatki, przyczyniając się do zatarcia tego podzespołu.
3. Jak sprawdzić czy turbina jest sprawna? - Jak rozpoznać uszkodzoną turbinę w dieslu
Jednym z pierwszych i najbardziej wyczuwalnym objawem uszkodzonej turbiny będzie znaczny spadek mocy, który będziemy mogli zauważyć dopiero przy osiągnięciu danego zakresu obrotów. Kolejnym objawem jest głośny dźwięk przypominający odgłos ocierania się metalowych elementów, który pojawia się dopięto po przekroczeniu 1500 obrotów na minutę.
Fakt, że nasza turbina jest niesprawna, odczytamy także dzięki komunikatom o błędach wyświetlanych na desce rozdzielczej samochodu. Kolejnym ważnym symptomem jest duże zużycie oleju silnikowego, jego wyciek bądź obecność w układzie ssącym czy wydechowym - czego efektem będzie zapach spalonego oleju.
Dodaj komentarz
Dowiedz się więcej
O turbosprężarkach i ich naprawie
Bosch
Diesel
Service Pawlik
Autoryzowana, specjalistyczna pracownia regeneracji i naprawy turbosprężarek. Regenerujemy turbosprężarki na terenie całego kraju
Autoryzowany warsztat Melett
Turbosprężarki Garrett, Melett, BorgWarner, IHI, Honeywell, Hitachi, Toyota, Holset, Mitsubishi
Komentarze