blog

Overspeeding - przeładowanie turbiny

20 października 2021

Mamy dla Ciebie dostępnych ponad 3000 turbosprężarek!
Regeneracja turbosprężarki
od 299 zł netto
Nowa turbosprężarka
od 899 zł netto
Stan
Dostępne
Turbina
od 500 zł
Gwarancja
2 lata, bez limitu km
Nasi specjaliści pomogą Ci wybrać właściwe części
Udostępnij element
serwis naprawy turbosprężarki

W naszej ofercie znajdziesz turbosprężarki:

  • nowe
  • regenerowane
  • używane z gwarancją

regeneruj
turbosprężarkę

Przeładowanie turbiny, z angielskiego overspeeding to występowanie zbyt dużej prędkości obrotowej jej wewnętrznych komponentów. W skrócie – turbo pracuje ponad swoją normę. Czym może być spowodowane przeładowanie turbiny? Nie ma jednej konkretnej przyczyny, która powoduje overspeeding, do najczęściej spotykanych źródeł tego zjawiska należą:

  • niepoprawnie przeprowadzona modyfikacja jednostki napędowej, tzw. chip tuning,
  • źle wykonana kalibracja zmiennej geometrii turbiny lub jej brak,
  • nieprawidłowo ustawiona przepustnica,
  • zużyte wtryskiwacze,
  • nieprawidłowo dobrana turbosprężarka do silnika pojazdu,
  • nieszczelność przewodu powietrza,
  • uszkodzona gruszka turbo.

W niektórych turbosprężarkach spotkać można elektroniczne siłowniki (SREA), ich awaria również powoduje zaburzenie prawidłowej pracy turbo.

1. Przeładowanie turbiny - co zrobić w takiej sytuacji?

Na wstępie nie ignorować. Jeżeli przeładowanie turbiny występuje po przeprowadzonej regeneracji, należy ją poddać ponownej regulacji, może się również okazać, że regulacja ta nie została w ogóle przeprowadzona.

Występowanie zbyt dużej prędkości wirnika wymusi uruchomienie przed ECU trybu awaryjnego – spowoduje to ograniczenie mocy jednostki napędowej. Jednakże zwlekanie z naprawą spowodować może, że dojdzie nie tylko do uszkodzenia elementów zespołu wirującego, jak chociażby powyginanie łopatek zmiennej geometrii turbo, ale również spowoduje to wzrost temperatury wewnątrz turbo, czego efektem może być tzw. efekt pomarańczowej skórki – są to widoczne na tylnej ścianie koła kompresji pomarszczenia spowodowane kurczeniem się i rozszerzaniem materiału.

Usterka zaworu N75

Awaria zaworu N75 również wpływa na występowanie przeładowania turbiny. Po podłączeniu testera diagnostycznego widoczne będą zapisane błędy 17965 i P1557. Ale również nastąpi zaburzenie pracy jednostki napędowej oraz szarpanie pojazdu, nastąpi również poszerzenie się turbodziury.

Zdarza się, że właściciele pojazdu decydują się na ominięcie zaworu N75, nie zdając sobie sprawy z konsekwencji takiego czynu. Zawór ten odpowiada za sterowanie turbosprężarką i nie omija się go.

Oceń wpis Aktualna ocena:  4.50

Dodaj komentarz

Oceń wpis Aktualna ocena: 4.50
Wpisz nazwę użytkownika
Wpisz treść wiadomości

Komentarze

August
2023-01-12 14:53:41
Przeładowanie turbiny oznacza sytuację, w której turbosprężarka obraca się z większą prędkością niż przewidziano. Może to nastąpić, gdy istnieje ograniczenie w układzie dolotowym lub wydechowym lub jeśli układ kontroli silnika nie reguluje prawidłowo ciśnienia doładowania. Kiedy turbosprężarka przeładowuje, może to uszkodzić łożyska, uszczelki i łopatki turbosprężarki oraz powodować pęknięcie lub skrzywienie obudowy turbiny. Dodatkowo przeładowanie może spowodować, że silnik produkuje więcej mocy niż został zaprojektowany, co może prowadzić do dalszych uszkodzeń lub awarii silnika.

Dowiedz się więcej

O turbosprężarkach i ich naprawie

Bosch Diesel
Service Pawlik

Autoryzowana, specjalistyczna pracownia regeneracji i naprawy turbosprężarek. Regenerujemy turbosprężarki na terenie całego kraju

Autoryzowany warsztat Melett

Turbosprężarki Garrett, Melett, BorgWarner, IHI, Honeywell, Hitachi, Toyota, Holset, Mitsubishi

Zadzwoń +48 609 70 70 60