blog

Olej w rurze wydechowej i siwy dym

2 lutego 2021

Mamy dla Ciebie dostępnych ponad 3000 turbosprężarek!
Regeneracja turbosprężarki
od 299 zł netto
Nowa turbosprężarka
od 899 zł netto
Stan
Dostępne
Turbina
od 500 zł
Gwarancja
2 lata, bez limitu km
Nasi specjaliści pomogą Ci wybrać właściwe części
Udostępnij element
serwis regeneracji turbosprężarki

W naszej ofercie znajdziesz turbosprężarki:

  • nowe
  • regenerowane
  • używane z gwarancją

regeneruj
turbosprężarkę

Czy wiesz, że olej w rurze wydechowej i siwy dym, którego występowanie narasta wraz ze zwiększeniem obrotów silnika świadczy o uszkodzeniu turbosprężarki? Poruszając się pojazdem z takimi objawami z pewnością odczuwalny będzie spadek mocy silnika samochodowego. Samochód nie przyspiesza, pomimo wciśnięcie pedału gazu do podłogi. Tak więc najlepszym rozwiązaniem będzie szybkie zakończenie podróży i zlecenie turbosprężarki szczegółowej diagnostyce, ponieważ może się okazać konieczna wymiana turbiny na nowy fabrycznie egzemplarz. Zabarwienie dymu oraz jego objętość zadymienia jest zauważalnym objawem, dzięki któremu możemy mieć jasno określone przyczyny zaistniałej usterki. Jeżeli nasz pojazd dymu długotrwale to należy jak najszybciej dotrzeć do źródeł jego występowania. Biały dym z rury wydechowej na ciepłym silniku może być wynikiem nieszczelności układu chłodzącego, czy też wyeksploatowania uszczelek głowicy. Natomiast biały dym z rury wydechowej przy odpalaniu pojazdu często nie musi być oznaka poważnej awarii. Niekiedy jest to zadymienie naturalne, jeżeli normuje się wraz z ogrzaniem się jednostki napędowej. Jeżeli natężenie dymu zaczyna rosnąć, to znak, że obecna woda w układzie wdechowym, ma właściwości przejścia w stan pary wodnej i nie jest przyczyną wystąpienia tego dymu.

Jeżeli wyraźnie zauważamy zwiększenie zużycia paliwa i niebieski dym z rury wydechowej przy dodawaniu gazu, to również możemy być pewni uszkodzenia turbiny. Im intensywniejsze niebieskie zabarwienie, tym większa ilość spalanego oleju. Ciecz smarująca, przedostając się przez uszkodzone uszczelniacze, tworzy mieszankę olejowo-powietrzną wędrującą do komory spalania. Jeżeli szybko nie zareagujemy na takie symptomy, to w najbliższym czasie możemy uzyskać awarię jednostki napędowej nazywaną rozbieganiem silnika.

Olej w rurze wydechowej - plama na podłożu

Plama oleju na podłożu, na którym był zaparkowany nasz pojazd, świadczy o wycieku oleju z wydechu. Występowanie oleju w tym miejscu może być spowodowane nie tylko wspomnianą awarią turbosprężarki, ale również zepsutą odmą, która w wyniku zatkania puszcza olej do wydechu. Nie możemy zapomnieć, że zalanie olejem w ilości maksymalnej, czyli ponad wymagany stan również może spowodować ujście oleju do wydechu. W takim przypadku konieczne będzie czyszczenie układu z resztek smaru, a także serwisowe sprawdzenie usterki, która powoduje zaistnienie takiej sytuacji. Specjalistyczna naprawa przy okazji umożliwi przegląd całej turbosprężarki, jak i wszystkich przewodów olejowych, które odpowiadają za przepływ cieczy smarującej w układzie turbodoładowania.

Oceń wpis Aktualna ocena:  5.00

Dodaj komentarz

Oceń wpis Aktualna ocena: 5.00
Wpisz nazwę użytkownika
Wpisz treść wiadomości

Komentarze

Rafał
2023-01-13 12:54:28
Wyciek oleju w rurze wydechowej i siwy dym są oznakami poważnego problemu w silniku. Te objawy mogą być spowodowane kilkoma przyczynami: Uszkodzona uszczelka pod głowicą: jeśli uszczelka pod głowicą jest uszkodzona, olej może przedostawać się do komory spalania, co skutkuje wyciekiem oleju w rurze wydechowej i siwym dymem. Uszkodzony pierścień tłoka: jeśli pierścień tłoka jest uszkodzony, olej może dostać się do komory spalania, co również skutkuje wyciekiem oleju w rurze wydechowej i siwym dymem. Uszkodzony zawór: jeśli zawór jest uszkodzony lub nie działa prawidłowo, olej może dostać się do komory spalania, co również skutkuje wyciekiem oleju w rurze wydechowej i siwym dymem. Uszkodzony układ smarowania: brak lub niskie ciśnienie oleju w układzie smarowania może prowadzić do uszkodzenia elementów silnika, co skutkuje wyciekiem oleju w rurze wydechowej i siwym dymem. Jeśli masz problemy z wyciekiem oleju w rurze wydechowej i siwym dymem, należy natychmiast skontaktować się z mechanikiem, który zdiagnozuje i naprawi usterkę. Nieprawidłowe działanie silnika może prowadzić do uszkodzenia silnika lub innych podzespołów.

Dowiedz się więcej

O turbosprężarkach i ich naprawie

Bosch Diesel
Service Pawlik

Autoryzowana, specjalistyczna pracownia regeneracji i naprawy turbosprężarek. Regenerujemy turbosprężarki na terenie całego kraju

Autoryzowany warsztat Melett

Turbosprężarki Garrett, Melett, BorgWarner, IHI, Honeywell, Hitachi, Toyota, Holset, Mitsubishi