blog

Od czego zależy żywotność silników benzynowych z turbo?

26 października 2021

Mamy dla Ciebie dostępnych ponad 3000 turbosprężarek!
Regeneracja turbosprężarki
od 299 zł netto
Nowa turbosprężarka
od 899 zł netto
Stan
Dostępne
Turbina
od 500 zł
Gwarancja
2 lata, bez limitu km
Nasi specjaliści pomogą Ci wybrać właściwe części
Udostępnij element
serwis regeneracji turbosprężarki

W naszej ofercie znajdziesz turbosprężarki:

  • nowe
  • regenerowane
  • używane z gwarancją

regeneruj
turbosprężarkę

To, ile przejedzie silnik benzynowy z turbosprężarką, jak i w popularnym 1.9 TDI, w dużej mierze zależy od tego, jak o nią dba właściciel pojazdu. Brak przeprowadzania systematycznych przeglądów układu turbodoładowania oraz rzadka wymiana oleju silnikowego powodują szybsze zużywanie się zarówno turbosprężarki, jak i jednostki napędowej. Jeżeli zastanawiasz się, jaki olej do silnika benzynowego z turbiną będzie najlepszy, odpowiedź na to pytanie uzyskasz w ASO. Kolejnym czynnikiem obniżającym żywotność turbo jest styl jazdy. Poruszanie się wyłącznie po mieście również w przypadku benzyniaków negatywnie wpływa na turbo.

żywotność silników benzynowych

Ważne jest również gaszenie i odpalanie samochodu. Jeżeli Twoje auto to turbo benzyna, to jak jeździć, aby nie doszło do jego szybkiej awarii jest proste. Szybka jazda na zimnym nierozgrzanym silniku, a co za tym idzie również nierozgrzanym oleju spowodować może zatarcie jednostki napędowej i turbosprężarki, dlatego po pierwszym uruchomieniu kilkanaście pierwszych kilometrów należy odbyć ze spokojem – bez gwałtownego wciskania pedału gazu. Nie inaczej wygląda gaszenie auta. Po dłuższej podróży należy zadbać o odpowiednie schłodzenie turbiny – wystarczy odczekać ok. 1 – 2 minut na biegu jałowym tzw. luzie.

1. Kultowe japońskie silniki benzynowe

Popularny wśród tunerów 6-cylindrowy silnik 2JZ osiągnął już status legendy motoryzacji. Silnik z serii JZ trafił między innymi do Supry generacji 3 i 4, ale także znaleźć go można w Chaserze. Ze względu na swoją wytrzymałą konstrukcję jest tak bardzo uwielbiany przez drifterów. Potencjał do przeprowadzania modyfikacji posiada również jednostka 3S-GE/GTE, oprócz dużej dostępności do części zamiennych do tego silnika, motor ten poszczyci się może tym, że jego głowica została zaprojektowana przez inżynierów Yamahy. Nie wolna zapominać o silnikach serii K, produkowanych przez Hondę. Jednostka K20A zastosowanie swoje znalazła w znanym każdemu fanowi JDM-ów hatchbacku - Honda Civic Type-R.

Czy z uszkodzoną turbiną można jechać?

awaria turbo i jazda

Bagatelizowanie usterki pojazdu, jaką jest uszkodzone turbo oraz decyzja o kontynuowaniu jazdy doprowadzić może do awarii innych części samochodu takich, jak chociażby filtr cząstek stałych DPF/FAP. Tak więc w przypadku awarii najlepiej wezwać lawetę, z pewnością okazać się może to znacznie tańsze niż późniejsze koszta, jakie poniesiesz przy naprawie.

Oceń wpis Aktualna ocena:  5.00

Dodaj komentarz

Oceń wpis Aktualna ocena: 5.00
Wpisz nazwę użytkownika
Wpisz treść wiadomości

Komentarze

Olek
2023-01-12 14:49:20
Żywotność silników benzynowych z turbo zależy od kilku czynników: Serwisowanie - Regularne serwisowanie i kontrolowanie poziomu oleju, płynów i filtrów może znacznie wydłużyć żywotność silnika z turbo. Obsługa - Jazda z odpowiednią prędkością, unikanie przeciążania silnika i odpowiednie użytkowanie może zwiększyć żywotność silnika z turbo. Jakość paliwa - Używanie odpowiedniej jakości paliwa i regularne czyszczenie filtra paliwa może pomóc w utrzymaniu silnika w dobrym stanie. Jakość oleju - Stosowanie odpowiedniego oleju silnikowego i wymiany go w odpowiednim czasie jest bardzo ważne dla silnika z turbo. Warunki eksploatacji - Warunki eksploatacji, takie jak temperatura i wilgotność, mogą mieć wpływ na żywotność silnika z turbo. Jakość komponentów - jakość i sposób montażu komponentów jak np. turbosprężarka, intercooler, czy układ dolotowy mogą również mieć wpływ na żywotność silnika. Warto pamiętać, że silniki z turbo są bardziej skomplikowane niż silniki bez turbo i wymagają odpowiedniej opieki i konserwacji, aby utrzymać ich w dobrym stanie.

Dowiedz się więcej

O turbosprężarkach i ich naprawie

Bosch Diesel
Service Pawlik

Autoryzowana, specjalistyczna pracownia regeneracji i naprawy turbosprężarek. Regenerujemy turbosprężarki na terenie całego kraju

Autoryzowany warsztat Melett

Turbosprężarki Garrett, Melett, BorgWarner, IHI, Honeywell, Hitachi, Toyota, Holset, Mitsubishi