blog

Nie ignoruj turbosprężarki! Naprawa, która może uratować twój silnik

22 maja 2024

Mamy dla Ciebie dostępnych ponad 3000 turbosprężarek!
Regeneracja turbosprężarki
od 299 zł netto
Nowa turbosprężarka
od 899 zł netto
Stan
Dostępne
Turbina
od 500 zł
Gwarancja
2 lata, bez limitu km
Nasi specjaliści pomogą Ci wybrać właściwe części
Udostępnij element

Turbosprężarka jest jednym z najbardziej istotnych komponentów współczesnych silników spalinowych. Jej zadaniem jest zwiększenie mocy silnika poprzez sprężenie powietrza dostarczanego do komory spalania, co pozwala na spalanie większej ilości paliwa i uzyskanie wyższej wydajności. Jednak jak każde mechaniczne urządzenie, turbosprężarka jest narażona na zużycie i awarie. Ignorowanie problemów z turbosprężarką może prowadzić do poważnych uszkodzeń silnika, dlatego warto zrozumieć, dlaczego naprawa tego elementu jest tak istotna.
Znaczenie turbosprężarki w silniku:
Turbosprężarka znacząco poprawia osiągi silnika, umożliwiając mu osiągnięcie większej mocy bez zwiększania pojemności skokowej. To oznacza, że silnik może być bardziej efektywny, spalając mniej paliwa przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej wydajności. Dzięki turbosprężarce, samochody mogą być bardziej ekologiczne, emitując mniej szkodliwych substancji do atmosfery.

Dlaczego naprawa turbosprężarki jest tak ważna?

Turbosprężarka działa pod bardzo dużym obciążeniem i w ekstremalnych warunkach. Podczas pracy obraca się z prędkością sięgającą nawet 200 000 obrotów na minutę, a temperatura spalin może sięgać nawet 1000°C. Te ekstremalne warunki powodują stopniowe zużycie się elementów turbosprężarki, takich jak wirniki, łożyska i uszczelnienia.
Jeśli problemy z turbosprężarką nie zostaną w porę naprawione, może to doprowadzić do poważnych konsekwencji, takich jak:
• Uszkodzenie silnika: Fragmenty zużytej turbosprężarki mogą dostać się do silnika i spowodować poważne uszkodzenia.
• Zwiększone zużycie paliwa: Niesprawna turbosprężarka może powodować spadek sprawności silnika, co prowadzi do zwiększonego zużycia paliwa.
• Utrata mocy i osiągów: Uszkodzona turbosprężarka nie jest w stanie zapewnić odpowiedniego ciśnienia powietrza doładowującego, co skutkuje spadkiem mocy i osiągów silnika.

Model turbiny Bosch
Silnik w aucie

Kiedy turbina nie nadaje się do regeneracji?

Turbina nie nadaje się do regeneracji, gdy jej wirnik jest poważnie uszkodzony, co często objawia się znacznymi ubytkami materiału lub pęknięciami. Ponadto, jeśli korpus turbosprężarki jest poważnie skorodowany lub zniekształcony, naprawa może być niemożliwa lub nieopłacalna. Również, gdy wałek turbosprężarki jest zbyt zużyty lub uszkodzony w sposób uniemożliwiający jego prawidłowe funkcjonowanie po regeneracji, konieczna jest wymiana całej turbosprężarki. Wreszcie, jeśli koszty regeneracji przewyższają wartość nowej turbosprężarki, naprawa staje się nieopłacalna.

Czy awaria turbiny może uszkodzić silnik?

Turbina nie nadaje się do regeneracji, gdy jej korpus jest poważnie uszkodzony lub zdeformowany, co uniemożliwia prawidłowe działanie po naprawie. Również w przypadku, gdy wirnik turbiny jest mocno zużyty, popękany lub uległ zniszczeniu, regeneracja staje się nieopłacalna. Dodatkowo, jeśli uszkodzenia obejmują główne elementy wewnętrzne, takie jak łożyska, pierścienie uszczelniające czy łopatki, a ich wymiana przekracza koszt zakupu nowej turbosprężarki, regeneracja nie ma sensu. Ponadto, nadmierne nagromadzenie zanieczyszczeń, które nie mogą zostać skutecznie usunięte, również dyskwalifikuje turbosprężarkę z procesu regeneracji.

Etykieta warsztatowa

Jakie dźwięki wydaje uszkodzona turbina?

Uszkodzona turbina może wydawać kilka charakterystycznych dźwięków, które wskazują na jej problemy. Jednym z najczęstszych dźwięków jest gwizdanie lub świszczenie, które może być wynikiem nieszczelności lub uszkodzenia łożysk. Inne dźwięki to głośne, metaliczne szumy, które mogą sugerować, że łopatki turbiny ocierają się o obudowę. W niektórych przypadkach można również usłyszeć stukot lub dźwięki przypominające tarcie, co może wskazywać na luzy lub uszkodzenia mechaniczne wewnątrz turbosprężarki.

Oceń wpis Aktualna ocena:  4.25

Dodaj komentarz

Oceń wpis Aktualna ocena: 4.25
Wpisz nazwę użytkownika
Wpisz treść wiadomości

Komentarze

Dowiedz się więcej

O turbosprężarkach i ich naprawie

Bosch Diesel
Service Pawlik

Autoryzowana, specjalistyczna pracownia regeneracji i naprawy turbosprężarek. Regenerujemy turbosprężarki na terenie całego kraju

Autoryzowany warsztat Melett

Turbosprężarki Garrett, Melett, BorgWarner, IHI, Honeywell, Hitachi, Toyota, Holset, Mitsubishi