blog

Których oznak awarii turbo nie można lekceważyć? 12 sygnałów alarmowych!

25 października 2023

Mamy dla Ciebie dostępnych ponad 3000 turbosprężarek!
Regeneracja turbosprężarki
od 299 zł netto
Nowa turbosprężarka
od 899 zł netto
Stan
Dostępne
Turbina
od 500 zł
Gwarancja
2 lata, bez limitu km
Nasi specjaliści pomogą Ci wybrać właściwe części
Udostępnij element

Poniżej przedstawiamy kilka oznak awarii turbiny, które należy traktować bardzo poważnie:
spadek mocy silnika;
problemy z nagrzewnicą powietrza;
wzrost zużycia paliwa;
dźwięki i hałasy odbiegające od normy;
komunikaty o błędach diagnostycznych na desce rozdzielczej;
niedostateczne ciśnienie turbosprężarki lub jego brak;
wysokie ciśnienie oleju;
spaliny o różnych kolorach (czarne, niebieskie, szare, białe);
osady oleju na obudowie;
wyczuwalny zapach spalonego oleju w kabinie kierowcy;
szarpanie i drgania silnika podczas przyspieszania;
wydobywający się dym z obszaru turbiny.
Żadne oznaki awarii turbosprężarki nie powinny być lekceważone, ponieważ może to doprowadzać do poważnych uszkodzeń silnika i innych komponentów w pojeździe, a ostatecznie doprowadzi to do kosztownych napraw.

Naprawa Turbiny
Regeneracja Turbosprężarki

Jak powinna brzmieć turbina?

Dźwięk sprawnego turbo to cichy i stateczny odgłos przepływu powietrza. Turbosprężarka nie powinna generować głośnych dźwięków ani hałasów podczas normalnej pracy. Jeśli słyszysz gwizdanie, skrzeczenie, wycie, stukanie lub inne nietypowe dźwięki, może to oznaczać problemy z turbosprężarką. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości co do kondycji Twojej turbosprężarki lub zauważysz nietypowe objawy, warto skonsultować się z mechanikiem lub specjalistą ds. turbosprężarek, aby dokładnie zdiagnozować turbo i zapobiec ewentualnym problemom. Koszt nowej turbiny to niekiedy nawet kilkanaście tys. złotych, dlatego w przypadku wystąpienia jakichś awarii, warto rozważyć opcję regeneracji turbosprężarki, to bardziej ekonomiczne rozwiązanie.

Ile powinna wytrzymać turbina?

Regeneracja Turbo

Żywotność turbosprężarki w pojeździe może zależeć od wielu czynników, w tym od marki i modelu pojazdu, warunków eksploatacji oraz od tego, jak regularnie jest przeprowadzana konserwacja i serwis, czy jakiej jakości oleju używamy. Ogólnie rzecz biorąc, oczekuje się, że sprawna turbosprężarka może wytrzymać od 100 000 do 250 000 mil (około 160 000 do 400 000 kilometrów) lub nawet dłużej. Pamiętaj, że awarie turbosprężarki mogą wystąpić w wyniku wielu czynników, w tym niewłaściwej eksploatacji, braku konserwacji lub normalnego zużycia tego komponentu. Dlatego ważne jest, aby monitorować jej stan, dbać o pojazd i reagować na wszelkie sygnały problemów, aby uniknąć kosztownych napraw. Regularna kontrola i serwis samochodu mogą znacząco wpłynąć na długość życia turbosprężarki.

Jak sprawdzić czy turbina jest dobra?

Głównym i najbardziej miarodajnym sposobem jest udanie się do mechanika, który na komputerze diagnostycznym sprawdzi stan turbosprężarki. Zwróć również uwagę na kontrolkę awarii na desce rozdzielczej lub sprawdź ciśnienie doładowanie za pomocą manometru. Możesz również dokonać wizualnej inspekcji, czy słuchać dźwięków, jakie wydaje. Jeśli masz wątpliwości co do stanu turbosprężarki lub zauważasz nietypowe objawy, zalecane jest skonsultowanie się z doświadczonym mechanikiem lub specjalistą ds. turbosprężarek. Profesjonalna diagnostyka może pomóc ustalić, czy turbosprężarka jest w dobrym stanie i, jeśli nie, co jest przyczyną problemu. Ważne jest, aby unikać samodzielnych prób naprawy, ponieważ niewłaściwe działania mogą pogorszyć sytuację.

Oceń wpis Aktualna ocena:  5.00

Dodaj komentarz

Oceń wpis Aktualna ocena: 5.00
Wpisz nazwę użytkownika
Wpisz treść wiadomości

Komentarze

Dowiedz się więcej

O turbosprężarkach i ich naprawie

Bosch Diesel
Service Pawlik

Autoryzowana, specjalistyczna pracownia regeneracji i naprawy turbosprężarek. Regenerujemy turbosprężarki na terenie całego kraju

Autoryzowany warsztat Melett

Turbosprężarki Garrett, Melett, BorgWarner, IHI, Honeywell, Hitachi, Toyota, Holset, Mitsubishi