W naszej ofercie znajdziesz turbosprężarki:
- nowe
- regenerowane
- używane z gwarancją
regeneruj
turbosprężarkę
Kiedy wiadomo, że turbina jest do wymiany?
Turbina jest urządzeniem trwałym, dlatego według producentów swoją żywotnością powinna dorównać żywotności silnikowi. Jednakże w praktyce właściwie użytkowana turbosprężarka powinna posłużyć na około 200 tysięcy kilometrów. Kiedy pojawią się jakiekolwiek objawy wskazujące na awarię turbiny, powinniśmy poddać ten podzespół diagnostyce, a następnie regeneracji lub wymianie. Pamiętajmy, że z czasem możliwości tego podzespołu oraz jego funkcjonowanie mogą ulec pogorszeniu, którego powodem może okazać się niewłaściwa eksploatacja kierowcy. Do zaniedbań ze strony właściciela zaliczymy brak regularnych przeglądów układu turbodoładowania, brak systematycznej wymiany oleju silnikowego, a także filtrów.
Jakie są pierwsze objawy uszkodzenia turbosprężarki? - Uszkodzona turbina czy można jechać
Do pierwszych objawów uszkodzenia turbosprężarki należy zaliczyć odczuwalny spadek mocy silnika – pojazd nie będzie przyspieszał tak szybko, jak kiedyś oraz nie będzie osiągał maksymalnej prędkości. Temu spadkowi mocy towarzyszą często niepokojące odgłosy i drgania, które dochodzą spod maski samochodu. Praktycznie każde turbo generuje pewien poziom hałasu, którego tak naprawdę większość osób nie zauważa, jednakże jeżeli praca turbiny robi się coraz głośniejsza, przez co bardziej zauważalna i zmienia się w dowolny sposób, może to wskazywać awarię tego podzespołu. Do innego bardzo zauważalnego objawu uszkodzenia turbosprężarki zaliczymy zwiększone zadymienie spalin. Ostatnim, ale równie ważnym symptomem jest wysoki ubytek oleju silnikowego.
Objawy uszkodzenia turbiny w dieslu - jak rozpoznać zużycie? - Uszkodzona turbina Diesel objawy
Do objawów uszkodzenia turbiny w Dieslu zaliczymy to, że samochód szarpie w trakcie nabrania prędkości. Kolejnym symptomem jest gęsty i ciemny dym wydobywający się z rury wydechowej i daje się we znaki najbardziej przy zwiększaniu obrotów. Spadek mocy auta jest kolejnym objawem, który świadczy o uszkodzonej turbinie, samochód będzie wtedy niechętnie zbierał się do startu, a wejście w wyższy zakres obrotów sprawi dużo problemów. Uszkodzony podzespół będzie pobierać o wiele większą ilość oleju, z powodu zwiększonego tarcia i podwyższonej temperatury.
Uszkodzona turbosprężarka – objawy - Jak rozpoznać awarię turbiny? - Dźwięk uszkodzonej turbiny
Uszkodzona turbosprężarka jest w stanie przyczynić się nawet do zniszczenia silnia. Dlatego, jeżeli kierowca zauważy jakikolwiek z objawów awarii turbo, powinien jak najszybciej udać się do mechanika. Do symptomów uszkodzonej turbosprężarki zaliczymy: gwizd towarzyszący jej pracy, który nasila się wraz ze wzrostem obrotów, spadek osiągów samochodu oraz nieregularne rozwianie mocy. W przypadku już skrajnie zużytej turbiny do wyżej wymienionych objawów dochodzi kopcenie olejem, nasilające się przy mocniejszym dodaniu gazu. Uszkodzony podzespół będzie pobierać znacznie większą ilość oleju silnikowego, co jest spowodowane podwyższoną temperaturą i zwiększonym tarciem.
Dodaj komentarz
Dowiedz się więcej
O turbosprężarkach i ich naprawie
Bosch
Diesel
Service Pawlik
Autoryzowana, specjalistyczna pracownia regeneracji i naprawy turbosprężarek. Regenerujemy turbosprężarki na terenie całego kraju
Autoryzowany warsztat Melett
Turbosprężarki Garrett, Melett, BorgWarner, IHI, Honeywell, Hitachi, Toyota, Holset, Mitsubishi
Komentarze