blog

Chłodzenie powietrza doładowującego – Intercooler

2 października 2018

Mamy dla Ciebie dostępnych ponad 3000 turbosprężarek!
Regeneracja turbosprężarki
od 299 zł netto
Nowa turbosprężarka
od 899 zł netto
Stan
Dostępne
Turbina
od 500 zł
Gwarancja
2 lata, bez limitu km
Nasi specjaliści pomogą Ci wybrać właściwe części
Udostępnij element
Naprawa turbosprężarki - pracownia

W naszej ofercie znajdziesz turbosprężarki:

  • nowe
  • regenerowane
  • używane z gwarancją

regeneruj
turbosprężarkę

Każdy nowoczesny silnik diesla posiada układ doładowania, co spowodowane jest koniecznością spełnienia norm emisji spalin z jednoczesnym zachowaniem pożądanych na rynku (na którym de facto nie brakuje konkurencji) właściwości silnika. Turbosprężarka nie obniża produkcji spalin (zwiększona ilość powietrza w komorze spalania pozwala na dokładniejsze spalenie oleju napędowego i przez to zmniejszenie ilości trujących związków, jednak ilość spalin pozostaje taka sama – prawo zachowania masy), co więcej okazało się, że jeśli do silnika tłoczy się powietrze o wysokiej temperaturze, to podnosi się temperatura środowiska pracy silnika, co nie tylko niekorzystnie wpływa na jego żywotność, ale również na produkcję najbardziej trujących związków w gazach wydechowych, w wysokim ciśnieniu i temperaturze środowiska pracy silnika powstaje znacznie więcej tlenków azotu niż w przypadku kiedy temperatura jest niższa. Dlatego bezpośrednią wypadkową, zwłaszcza w silnikach o dużej mocy i dużym zapotrzebowaniu na powietrze z układu doładowania okazała się międzystopniowa chłodnica powietrza, czyli intercooler.

Chłodzenie powietrza doładowującego - Intercooler

1. Intercooler – co to jest?

Intercooler jest chłodnicą, czyli wymiennikiem ciepła zbudowanym głównie z aluminium cechującym się doskonałą przewodnością cieplną – było to niezbędne w uzyskaniu odpowiednich wyników jej pracy, ponieważ jest to chłodnica chłodzona przepływem powietrza. Ze względu na fakt niewykorzystania w konstrukcji intercoolera żadnej cieczy chłodzącej (chłodzone cieczą chłodnice to chłodnica oleju i chłodnica EGR), materiał, z którego wykonany jest intercooler musi być jak najlepszym przewodnikiem ciepła, aby przepływ powietrza na zewnątrz chłodnicy mógł chłodzić układ z odpowiednią skutecznością. Również istotną rolę w skuteczności pracy intercoolera odgrywa jego położenie. Większość samochodów ma intercooler umieszczony w przedniej części samochodu, tak aby, jak najlepiej wykorzystać pęd powietrza. Koniecznością stało się również pogodzenie odpowiedniej lokalizacji intercoolera i dostępnego miejsca, dlatego niektóre chłodnice międzystopniowe wykorzystują bardzo innowacyjne rozwiązania, niespotykane nigdzie indziej, jak zraszanie wodą w silnikach 4.2 Mercedesa czy wlot powietrza na masce, które chłodzi intercooler w Subaru Imprezie.

Co to jest Intercooler

2. Czy intercooler jest niezbędny?

Aby uzyskać poziomy emisji spalin w akceptowalnym pułapie niestety intercooler jest niezbędny. Jest to tak istotne urządzenie, że aby uzyskać pełną wydajność, zwłaszcza w dużych silnikach, niekiedy stosowano więcej, niż jedną chłodnicę. Obniżanie temperatury powietrza tłoczonego do silnika zapewnia uzyskanie optymalnych warunków pracy w silniku, jednak jednocześnie nie wolno tej temperatury obniżyć zanadto, aby nie spadły osiągi silnika z turbo. W silnikach wyposażonych w doładowanie turbosprężarkowe intercooler jest bardzo częstym widokiem, nieco rzadszym w silnikach doładowywanych przez kompresor, jednak tarcie tłoczonego powietrza w przypadku bardzo mocnych kompresorów sprawia, że niekiedy taka chłodnica jest niezbędna również przy kompresorze mechanicznym. Warto tu nadmienić, że koniecznie o stan intercoolera trzeba zadbać, ponieważ w przypadku uszkodzenia intercoolera konsekwencje może nie są poważne, ale "powikłania" mogą przyprawić o nie lada problem.

Czy intercooler jest niezbędny?

3. Co może się zepsuć w intercoolerze?

W samym intercoolerze, chłodnicy złożonej z rurek aluminiowych o dużej powierzchni a niewielkim prześwicie, niewiele, jednak problemy mogą dotknąć połączeń między turbosprężarką a intercoolerem oraz między intercoolerem a dolotem w silniku. Połączenia te wykonane są zazwyczaj z elastomerów, rzadziej z metalu i jeśli intercooler pracuje w naszym silniku już od dłuższego czasu, może dojść do zużycia materiału, z jakiego wykonanego są połączenia, tak zwanego parcenia gumy i mogą pojawić się nieszczelności. Innym przykładem są zużycia samego intercoolera, które wiążą się z niebezpieczeństwem rozerwania intercoolera, zwłaszcza w silnikach diesla, których turbosprężarki rzadko wyposażone są w zawór upustowy blow off valve. Jeśli ciśnienie w intercoolerze wzrośnie za bardzo, nadwyrężone kanały chłodnicy mogą takiego ciśnienia nie wytrzymać. Bezpośrednio połączona z turbiną chłodnica jest wrażliwa również na uszkodzenia turbosprężarki. Jeśli uszkodzeniu uległy uszczelnienia dynamiczne w turbosprężarce i do intercoolera tłoczony jest olej silnikowy, może on doprowadzić do poluzowania się połączeń intercoolera z silnikiem i z turbosprężarką, dlatego też stan turbo jest bardzo ważny dla bezusterkowej pracy intercoolera.

Intercooler - co może się zepsuć?

4. Jakie są objawy uszkodzenia intercoolera?

Głównymi objawami uszkodzenia intercoolera jest pojawienie się dymienia na czarno oraz niezwykłe dźwięki pochodzące spod maski samochodu, na przykład nieuzasadnione syczenie, zwłaszcza przy zwiększaniu prędkości obrotowej silnika. Sytuacja taka ma miejsce zwłaszcza przy utracie uszczelnienia w przewodach łączących. Z kolei dymienie wywołane jest poprzez niewłaściwą dawkę paliwa do powietrza dostarczanego do silnika. Zadana ilość paliwa potrzebuje odpowiedniej ilości powietrza i jeśli na trasie między turbosprężarką a komorą spalania w silniku są straty tego tłoczonego powietrza, to w komorze spalania będzie go brakować, a spalanie będzie przebiegać niecałkowicie i powstaną znaczne ilości czarnego dymu. Jest to jednocześnie informacja dla osoby eksploatującej silnik, że wymagana jest ingerencja w stan układu doładowania.

Jakie są objawy uszkodzenia intercoolera?

Jakie jest więc główne zadanie chłodnicy międzystopniowej?

Z głównych zadań intercoolera na pierwszym miejscu do wymienienia jest zmniejszenie emisji NOX w spalinach. Niekorzystny bilans termiczny, wynikający z emitowania przez pracujący silnik spalinowy temperatury, wymusza zastosowanie intercooler, który ma za zadanie chłodzić powietrze zasilające jednostkę napędową. Miejsce montażu intercooler’a może być różne, podobnie jak układ dolotowy. Niektórzy producenci stosowali dodatkowo natrysk wody na powierzchnię czynną intercooler’a w celu lepszego chłodzenia powietrza. Takie rozwiązanie spotykane było w seryjnych odmianach Mitsubishi Lancer EVO VI a także Subaru Impreza STI. Obaj producenci umieścili swoje intercoolery w innych miejscach. Subaru instaluje chłodnicę powietrza nad silnikiem, tłumacząc to lepszymi parametrami przepływu czynnika, który możliwy jest przez wlot na pokrywie silnika.

Intercooler w Subaru Impreza STI:




Odmienną koncepcją chłodnicy powietrza doładowującego jest zastosowanie intercooler wodnego. Rozwiązanie takie zastosował Mercedes w modelu S 420 CDI. Ładunek powietrza zostaje wstępnie sprężony w układzie BiTurbo, a potem przepływa przez umieszczoną z przodu silnika wodną chłodnicę, która jest podłączona do układu chłodnicy niskiej temperatury. W rozwiązaniu BiTurbo Mercedes zastosował wspólny dla obu rzędu cylindrów kolektor dolotowy.

Zamontowana tuż za intercoolerem przepustnica sterowana elektroniczne ma za zadanie sterować napływem schłodzonego ładunku do kolektora dolotowego, jednocześnie współpracując z układem recyrkulacji powietrza – AGR. Dzięki zastosowaniu wymiennika ciepła powietrze-woda, uzyskano zwiększenie gęstości sprężonego powietrza o około 25% przy pełnym obciążeniu silnika.

Dwie chłodnice sprężonego powietrza w silniku Audi 4.2 TDI:

Oceń wpis Aktualna ocena:  4.00

Dodaj komentarz

Oceń wpis Aktualna ocena: 4.00
Wpisz nazwę użytkownika
Wpisz treść wiadomości

Komentarze

Kuba
2023-01-25 10:33:29
Intercooler, zwany również chłodnicą powietrza doładowującego, jest urządzeniem montowanym w układzie dolotowym, którego zadaniem jest obniżenie temperatury powietrza doładowującego przed trafieniem do silnika. Gdy powietrze jest sprężane przez turbosprężarkę, jego temperatura wzrasta, co skutkuje zmniejszeniem jego gęstości. Im niższa temperatura powietrza, tym więcej tlenu jest dostępne dla silnika, co pozwala na zwiększenie mocy i wydajności. Intercooler składa się z rurek ciśnieniowych, w których przepływa powietrze doładowujące, oraz z chłodnicy, która składa się z rur i ciepłowodów. Powietrze przepływa przez rury ciśnieniowe i przez chłodnicę, gdzie jest chłodzone przez powietrze lub ciecz chłodzącą. Chłodzenie powietrza doładowującego za pomocą intercoolera pozwala na zwiększenie mocy i wydajności silnika oraz zwiększenie bezpieczeństwa jazdy. Montaż intercoolera powinien być wykonywany przez specjalistę, który ma doświadczenie w tego typu instalacjach.
InterCOOLer
2019-10-21 09:59:41
Podoba mi się ten opis, bo są same konkrety i warto wiedzieć czym grozi i jak się objawia uszkodzony intercooler
T
2019-09-09 22:12:57
Good
Roksana
2019-08-23 12:55:49
Daję pięć gwiazdek! Świetny artykuł , wszystko jasno i zwięźle napisane

Dowiedz się więcej

O turbosprężarkach i ich naprawie

Bosch Diesel
Service Pawlik

Autoryzowana, specjalistyczna pracownia regeneracji i naprawy turbosprężarek. Regenerujemy turbosprężarki na terenie całego kraju

Autoryzowany warsztat Melett

Turbosprężarki Garrett, Melett, BorgWarner, IHI, Honeywell, Hitachi, Toyota, Holset, Mitsubishi

Zadzwoń +48 609 70 70 60