Localizations image

Chłodzenie powietrza doładowującego – Intercooler

Czas przeczytania tekstu: 6 minut
Ponad 3000 turbosprężarek dostępnych od 390zł!
Oceń:
/ Aktualna ocena: 5

Każdy nowoczesny silnik diesla posiada układ doładowania, co spowodowane jest koniecznością spełnienia norm emisji spalin z jednoczesnym zachowaniem pożądanych na rynku (na którym de facto nie brakuje konkurencji) właściwości silnika. Turbosprężarka nie obniża produkcji spalin (zwiększona ilość powietrza w komorze spalania pozwala na dokładniejsze spalenie oleju napędowego i przez to zmniejszenie ilości trujących związków, jednak ilość spalin pozostaje taka sama – prawo zachowania masy), co więcej okazało się, że jeśli do silnika tłoczy się powietrze o wysokiej temperaturze, to podnosi się temperatura środowiska pracy silnika, co nie tylko niekorzystnie wpływa na jego żywotność, ale również na produkcję najbardziej trujących związków w gazach wydechowych, w wysokim ciśnieniu i temperaturze środowiska pracy silnika powstaje znacznie więcej tlenków azotu niż w przypadku kiedy temperatura jest niższa. Dlatego bezpośrednią wypadkową, zwłaszcza w silnikach o dużej mocy i dużym zapotrzebowaniu na powietrze z układu doładowania okazała się międzystopniowa chłodnica powietrza, czyli intercooler.

Turbosprężarka z silnika wyposażonego w intercooler
Chłodzenie powietrza doładowującego - Intercooler

1. Intercooler – co to jest?

Intercooler jest chłodnicą, czyli wymiennikiem ciepła zbudowanym głównie z aluminium cechującym się doskonałą przewodnością cieplną – było to niezbędne w uzyskaniu odpowiednich wyników jej pracy, ponieważ jest to chłodnica chłodzona przepływem powietrza. Ze względu na fakt niewykorzystania w konstrukcji intercoolera żadnej cieczy chłodzącej (chłodzone cieczą chłodnice to chłodnica oleju i chłodnica EGR), materiał, z którego wykonany jest intercooler musi być jak najlepszym przewodnikiem ciepła, aby przepływ powietrza na zewnątrz chłodnicy mógł chłodzić układ z odpowiednią skutecznością. Również istotną rolę w skuteczności pracy intercoolera odgrywa jego położenie. Większość samochodów ma intercooler umieszczony w przedniej części samochodu, tak aby, jak najlepiej wykorzystać pęd powietrza. Koniecznością stało się również pogodzenie odpowiedniej lokalizacji intercoolera i dostępnego miejsca, dlatego niektóre chłodnice międzystopniowe wykorzystują bardzo innowacyjne rozwiązania, niespotykane nigdzie indziej, jak zraszanie wodą w silnikach 4.2 Mercedesa czy wlot powietrza na masce, które chłodzi intercooler w Subaru Imprezie.

Uszkodzenie turbo spowodowało uszkodzenie intercoolera - zregenerowane turbo
Intercooler - Co to jest?

2. Czy intercooler jest niezbędny?

Aby uzyskać poziomy emisji spalin w akceptowalnym pułapie niestety intercooler jest niezbędny. Jest to tak istotne urządzenie, że aby uzyskać pełną wydajność, zwłaszcza w dużych silnikach, niekiedy stosowano więcej, niż jedną chłodnicę. Obniżanie temperatury powietrza tłoczonego do silnika zapewnia uzyskanie optymalnych warunków pracy w silniku, jednak jednocześnie nie wolno tej temperatury obniżyć zanadto, aby nie spadły osiągi silnika z turbo. W silnikach wyposażonych w doładowanie turbosprężarkowe intercooler jest bardzo częstym widokiem, nieco rzadszym w silnikach doładowywanych przez kompresor, jednak tarcie tłoczonego powietrza w przypadku bardzo mocnych kompresorów sprawia, że niekiedy taka chłodnica jest niezbędna również przy kompresorze mechanicznym. Warto tu nadmienić, że koniecznie o stan intercoolera trzeba zadbać, ponieważ w przypadku uszkodzenia intercoolera konsekwencje może nie są poważne, ale "powikłania" mogą przyprawić o nie lada problem.

W silniku z turbo intercooler jest niemal niezbędny - turbo z silnika z intercoolerem
Czy intercooler jest niezbędny?

3. Co może się zepsuć w intercoolerze?

W samym intercoolerze, chłodnicy złożonej z rurek aluminiowych o dużej powierzchni a niewielkim prześwicie, niewiele, jednak problemy mogą dotknąć połączeń między turbosprężarką a intercoolerem oraz między intercoolerem a dolotem w silniku. Połączenia te wykonane są zazwyczaj z elastomerów, rzadziej z metalu i jeśli intercooler pracuje w naszym silniku już od dłuższego czasu, może dojść do zużycia materiału, z jakiego wykonanego są połączenia, tak zwanego parcenia gumy i mogą pojawić się nieszczelności. Innym przykładem są zużycia samego intercoolera, które wiążą się z niebezpieczeństwem rozerwania intercoolera, zwłaszcza w silnikach diesla, których turbosprężarki rzadko wyposażone są w zawór upustowy blow off valve. Jeśli ciśnienie w intercoolerze wzrośnie za bardzo, nadwyrężone kanały chłodnicy mogą takiego ciśnienia nie wytrzymać. Bezpośrednio połączona z turbiną chłodnica jest wrażliwa również na uszkodzenia turbosprężarki. Jeśli uszkodzeniu uległy uszczelnienia dynamiczne w turbosprężarce i do intercoolera tłoczony jest olej silnikowy, może on doprowadzić do poluzowania się połączeń intercoolera z silnikiem i z turbosprężarką, dlatego też stan turbo jest bardzo ważny dla bezusterkowej pracy intercoolera.

Zepsuta turbosprężarka spowodowała uszkodzenie intercoolera
Co może się zepsuć w intercoolerze?

4. Jakie są objawy uszkodzenia intercoolera?

Głównymi objawami uszkodzenia intercoolera jest pojawienie się dymienia na czarno oraz niezwykłe dźwięki pochodzące spod maski samochodu, na przykład nieuzasadnione syczenie, zwłaszcza przy zwiększaniu prędkości obrotowej silnika. Sytuacja taka ma miejsce zwłaszcza przy utracie uszczelnienia w przewodach łączących. Z kolei dymienie wywołane jest poprzez niewłaściwą dawkę paliwa do powietrza dostarczanego do silnika. Zadana ilość paliwa potrzebuje odpowiedniej ilości powietrza i jeśli na trasie między turbosprężarką a komorą spalania w silniku są straty tego tłoczonego powietrza, to w komorze spalania będzie go brakować, a spalanie będzie przebiegać niecałkowicie i powstaną znaczne ilości czarnego dymu. Jest to jednocześnie informacja dla osoby eksploatującej silnik, że wymagana jest ingerencja w stan układu doładowania.

Objawy uszkodzonej turbosprężarki i uszkodzonego intercoolera są bardzo podobne - zregenerowane po uszkodzeniu turbo
Jakie są objawy uszkodzenia intercoolera?


Jakie jest więc główne zadanie chłodnicy międzystopniowej?

Z głównych zadań intercoolera na pierwszym miejscu do wymienienia jest zmniejszenie emisji NOX w spalinach. Niekorzystny bilans termiczny, wynikający z emitowania przez pracujący silnik spalinowy temperatury, wymusza zastosowanie intercooler, który ma za zadanie chłodzić powietrze zasilające jednostkę napędową. Miejsce montażu intercooler’a może być różne, podobnie jak układ dolotowy. Niektórzy producenci stosowali dodatkowo natrysk wody na powierzchnię czynną intercooler’a w celu lepszego chłodzenia powietrza. Takie rozwiązanie spotykane było w seryjnych odmianach Mitsubishi Lancer EVO VI a także Subaru Impreza STI. Obaj producenci umieścili swoje intercoolery w innych miejscach. Subaru instaluje chłodnicę powietrza nad silnikiem, tłumacząc to lepszymi parametrami przepływu czynnika, który możliwy jest przez wlot na pokrywie silnika.
Intercooler w Subaru Impreza STI:


Odmienną koncepcją chłodnicy powietrza doładowującego jest zastosowanie intercooler wodnego. Rozwiązanie takie zastosował Mercedes w modelu S 420 CDI. Ładunek powietrza zostaje wstępnie sprężony w układzie BiTurbo, a potem przepływa przez umieszczoną z przodu silnika wodną chłodnicę, która jest podłączona do układu chłodnicy niskiej temperatury. W rozwiązaniu BiTurbo Mercedes zastosował wspólny dla obu rzędu cylindrów kolektor dolotowy.
Zamontowana tuż za intercoolerem przepustnica sterowana elektroniczne ma za zadanie sterować napływem schłodzonego ładunku do kolektora dolotowego, jednocześnie współpracując z układem recyrkulacji powietrza – AGR. Dzięki zastosowaniu wymiennika ciepła powietrze-woda, uzyskano zwiększenie gęstości sprężonego powietrza o około 25% przy pełnym obciążeniu silnika.
Dwie chłodnice sprężonego powietrza w silniku Audi 4.2 TDI:

Komentarze

Kuba 2023-01-25 10:33:29

Intercooler, zwany również chłodnicą powietrza doładowującego, jest urządzeniem montowanym w układzie dolotowym, którego zadaniem jest obniżenie temperatury powietrza doładowującego przed trafieniem do silnika. Gdy powietrze jest sprężane przez turbosprężarkę, jego temperatura wzrasta, co skutkuje zmniejszeniem jego gęstości. Im niższa temperatura powietrza, tym więcej tlenu jest dostępne dla silnika, co pozwala na zwiększenie mocy i wydajności. Intercooler składa się z rurek ciśnieniowych, w których przepływa powietrze doładowujące, oraz z chłodnicy, która składa się z rur i ciepłowodów. Powietrze przepływa przez rury ciśnieniowe i przez chłodnicę, gdzie jest chłodzone przez powietrze lub ciecz chłodzącą. Chłodzenie powietrza doładowującego za pomocą intercoolera pozwala na zwiększenie mocy i wydajności silnika oraz zwiększenie bezpieczeństwa jazdy. Montaż intercoolera powinien być wykonywany przez specjalistę, który ma doświadczenie w tego typu instalacjach.

InterCOOLer 2019-10-21 09:59:41

Podoba mi się ten opis, bo są same konkrety i warto wiedzieć czym grozi i jak się objawia uszkodzony intercooler

Roksana 2019-08-23 12:55:49

Daję pięć gwiazdek! Świetny artykuł , wszystko jasno i zwięźle napisane

Dodaj komentarz

Loader
Wystąpił błąd.
Wystąpił błąd.
Wystąpił błąd.
Turbosprężarki Wrocław – Turboserwis – warsztaty Melett 12 października 2018

Turbosprężarki Wrocław – Turboserwis – warsztaty Melett

1. Regeneracja turbin samochodowych – wysyłkowo z całej PolskiWrocław to czwarte pod ...

Czy turbosprężarkę słychać? 29 Grudzień 2022

Czy turbosprężarkę słychać?

Czy turbosprężarkę słychać? Jeżeli turbosprężarka działa prawidłowo, to nie po...

Turbosprężarka 454158-3 26 marca 2021

Turbosprężarka 454158-3

Oferujemy regenerację lub sprzedaż już zregenerowanej turbosprężarki 454158-3 firm...

Phone icon
Zadzwoń i sprawdź +48 609 707 060
Call icon

Zadzwoń do nas:

+48609707060
lub

Zostaw nam swój numer

Nr loader
Wpisz poprawny numer
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Korzystanie z naszego serwisu internetowego bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności. RODO