blog

Jakie są objawy uszkodzonej turbiny samochodowej?

8 września 2022

Mamy dla Ciebie dostępnych ponad 3000 turbosprężarek!
Regeneracja turbosprężarki
od 299 zł netto
Nowa turbosprężarka
od 899 zł netto
Stan
Dostępne
Turbina
od 500 zł
Gwarancja
2 lata, bez limitu km
Nasi specjaliści pomogą Ci wybrać właściwe części
Udostępnij element
Regeneracja Turbosprężarki

W naszej ofercie znajdziesz turbosprężarki:

  • nowe
  • regenerowane
  • używane z gwarancją

regeneruj
turbosprężarkę

Jakie są pierwsze objawy uszkodzenia turbosprężarki? - Przyczyny uszkodzenia turbiny w dieslu

Pierwszym i w sumie najczęstszym objawem kończącej się turbiny samochodowej jest zauważalny spadek mocy jednostki napędowej. Jeżeli silnik wolniej wchodzi na obroty, a reakcja turbosprężarki jest ospała, może to oznaczać, że w najbliższym czasie czeka nas jej wymiana lub regeneracja. Wyżej wymienionemu mogą towarzyszyć także dziwne dźwięki i drgania, które dochodzą spod maski, a ostatecznie również zapalenie się niepożądanej kontrolki „check engine” na desce rozdzielczej. Kolejnym dość częstym objawem zużywającego się podzespołu jest świst, a raczej gwizd dobiegający spod maski w trakcie jego pracy. Innym równie często przytaczanym znakiem zbliżającego się końca turbo jest zauważalnie zwiększone zadymienie spalin.

1. Objawy uszkodzenia turbiny w dieslu - jak rozpoznać zużycie? - Uszkodzona turbina czy można jechać

Jakie są objawy uszkodzonej turbiny samochodowej?

Najważniejszym symptomem świadczącym o usterce turbiny w dieslu, jest odczuwalny spadek mocy silnika, a także falowanie osiągów, czyli okresowe spadki mocy silnika. Niepokojące może być także zwiększone zapotrzebowanie na olej oraz jakiekolwiek ślady oleju na przewodach. Co więcej, każdy nietypowy dźwięk, jaki nagle zaczyna wydawać silnik, powinien być powodem do niepokoju, a także niektóre hałasy, takie jak wycie, czy gwizdy. Z uszkodzoną turbiną można jechać, choć jest to bardzo niekomfortowe i ryzykowne, ponieważ może prowadzić do dalszych uszkodzeń układu turbodoładowania, a nawet samego silnika.

2. Uszkodzona turbosprężarka – objawy - Jak rozpoznać awarię turbiny? - Objawy zepsutej turbiny w dieslu

Jednym z objawów, jaki możemy zaobserwować podczas awarii turbosprężarki, jest spadek mocy samochodu. Co więcej, pojawiają się kłęby spalin wydobywające się z rury wydechowej. Jeśli turbo pracuje głośniej niż zazwyczaj i dźwięk ten nabiera na sile, może to oznaczać, że z turbosprężarką dzieje się coś niedobrego. Mimo wiedzy na temat podstawowych objawów uszkodzenia tego podzespołu zdarzyć się może tak, że ciężko będzie nam cokolwiek zauważyć. Nawet możemy nie zdawać sobie sprawy z awarii turbiny, dopóki nie przestanie ona całkowicie działać.

Oceń wpis Aktualna ocena:  4.00

Dodaj komentarz

Oceń wpis Aktualna ocena: 4.00
Wpisz nazwę użytkownika
Wpisz treść wiadomości

Komentarze

Robert
2022-12-30 09:47:49
Oto kilka objawów, które mogą wskazywać na uszkodzenie turbosprężarki w samochodzie: Spadek mocy silnika: Uszkodzenie turbosprężarki może prowadzić do spadku mocy silnika, co może być szczególnie odczuwalne podczas jazdy na wyższych biegach lub pod górę. Dymienie z rury wydechowej: Uszkodzenie turbosprężarki może prowadzić do przedostawania się oleju do komory spalania, co może skutkować dymieniem z rury wydechowej. Hałas: Uszkodzenie turbosprężarki może prowadzić do hałasu podczas pracy silnika, np. stukania lub piszczenia. Wzrost zużycia oleju: Uszkodzenie turbosprężarki może prowadzić do nadmiernego zużycia oleju, co może skutkować koniecznością częstszego dolewania oleju. Wzrost zużycia paliwa: Uszkodzenie turbosprężarki może prowadzić do spadku wydajności silnika, co może skutkować wzrostem zużycia paliwa. Jeśli zauważysz któryś z tych objawów, należy skontaktować się z mechanikiem, aby sprawdzić stan turbosprężarki i podjąć odpowiednie działania naprawcze.

Dowiedz się więcej

O turbosprężarkach i ich naprawie

Bosch Diesel
Service Pawlik

Autoryzowana, specjalistyczna pracownia regeneracji i naprawy turbosprężarek. Regenerujemy turbosprężarki na terenie całego kraju

Autoryzowany warsztat Melett

Turbosprężarki Garrett, Melett, BorgWarner, IHI, Honeywell, Hitachi, Toyota, Holset, Mitsubishi