blog

Jakie są objawy uszkodzonej gruszki turbiny? Sprawdź to!

14 września 2023

Mamy dla Ciebie dostępnych ponad 3000 turbosprężarek!
Regeneracja turbosprężarki
od 299 zł netto
Nowa turbosprężarka
od 899 zł netto
Stan
Dostępne
Turbina
od 500 zł
Gwarancja
2 lata, bez limitu km
Nasi specjaliści pomogą Ci wybrać właściwe części
Udostępnij element

Uszkodzoną gruszkę turbiny można poznać po charakterystycznym dla tego symptomie, jakim jest problem z płynnością pracy silnika- może on pracować nierówno lub szarpać. Kolejnym typowym znakiem dla tego problemu jest opóźniona reakcja silnika na wciśnięcie pedału gazu, ponieważ silnik może reagować wolniej niż dotychczas. Po czym jeszcze można poznać uszkodzoną gruszkę turbiny? Może ona powodować wyczuwalne spadki mocy. W niektórych pojazdach elektroniczny układ sterowania silnikiem może wykryć problemy z gruszką turbiny i spowodować zapalenie się kontrolki awarii na desce rozdzielczej. Gruszka jest elementem, który kontroluje kształt i kąt łopatek w turbosprężarce, jeśli nie działa poprawnie, może to wpłynąć na ogólną wydajność i poprawną pracę tego komponentu.

aktator w turbosprężarce

W naszej ofercie znajdziesz turbosprężarki:

  • nowe
  • regenerowane
  • używane z gwarancją

regeneruj
turbosprężarkę

Jak powinna pracować gruszka turbiny?

Gruszka turbiny powinna płynnie i bez zakłóceń kontrolować przepływ powietrza i ciśnienie doładowania, dopasowując je do warunków jazdy i wymagań silnika. Jej dokładną pracę można określić w kilku punktach:
Dostosowywanie kąta łopatek- w zależności od bieżących potrzeb, kąt łopatek może być dostosowywany tak, żeby zwiększyć lub zmniejszyć przepływ powietrza przez turbinę.
Monitorowanie warunków jazdy- elektroniczny układ sterowania silnikiem zbiera informacje z różnych czujników, takich jak obroty silnika, obciążenie, temperatura powietrza i ciśnienie.
Optymalizacja wydajności- na podstawie zebranych danych układ sterowania określa, jakie wymagania ma silnik w danym momencie. Jeśli potrzebna jest większa moc lub moment obrotowy, gruszka turbiny dostosowuje pracę turbosprężarki, aby zwiększyć przepływ powietrza i ciśnienie doładowania.
Eliminacja opóźnień- poprawne działanie gruszki pozwala na szybkie reagowanie na zmienne warunki jazdy i sprawną reakcję na przyśpieszenie.

Po czym poznać, że turbina się kończy?

gruszka turbo

Istnieje kilka powodów, które mogą wskazywać na to, że turbina „się kończy”, czyli uległa uszkodzeniu:
Spadek mocy pojazdu- jest to najbardziej charakterystyczny objaw, dzieje się tak dlatego, że uszkodzona turbina może nie dostarczać wystarczającej ilości ciśnienia doładowania, co wpływa bezpośrednio na wydajność silnika.
Wydobywanie się dymu- jeśli zauważalny jest znaczący wzrost dymu wydobywającego się z układu wydechowego (zwłaszcza białego), może to sugerować wyciek oleju.
Nietypowe dźwięki- uszkodzona turbina może wydawać niewystępujące wcześniej odgłosy takie jak gwizdanie, warkot lub stukanie. Może to wynikać z uszkodzenia łopatek lub łożysk turbiny.
Wzrost zużycia oleju silnikowego- niesprawna turbosprężarka może powodować jego wycieki.

Ile wytrzymuje turbina w aucie?

Przy prawidłowej eksploatacji i cyklicznych przeglądach technicznych turbina powinna wytrzymać minimum 150 tys. kilometrów. W niektórych jednak przypadkach turbina może wytrzymać znacznie więcej.
Warto podkreślić, że wiele nowoczesnych samochodów jest wyposażonych w systemy monitorowania pracy turbosprężarki i może informować kierowcę o ewentualnych problemach z nią związanych.

Oceń wpis Aktualna ocena:  5.00

Dodaj komentarz

Oceń wpis Aktualna ocena: 5.00
Wpisz nazwę użytkownika
Wpisz treść wiadomości

Komentarze

Dowiedz się więcej

O turbosprężarkach i ich naprawie

Bosch Diesel
Service Pawlik

Autoryzowana, specjalistyczna pracownia regeneracji i naprawy turbosprężarek. Regenerujemy turbosprężarki na terenie całego kraju

Autoryzowany warsztat Melett

Turbosprężarki Garrett, Melett, BorgWarner, IHI, Honeywell, Hitachi, Toyota, Holset, Mitsubishi