blog

Jakie są objawy uszkodzenia turbiny w dieslu?

9 września 2022

Mamy dla Ciebie dostępnych ponad 3000 turbosprężarek!
Regeneracja turbosprężarki
od 299 zł netto
Nowa turbosprężarka
od 899 zł netto
Stan
Dostępne
Turbina
od 500 zł
Gwarancja
2 lata, bez limitu km
Nasi specjaliści pomogą Ci wybrać właściwe części
Udostępnij element
Naprawa Turbosprężarki

W naszej ofercie znajdziesz turbosprężarki:

  • nowe
  • regenerowane
  • używane z gwarancją

regeneruj
turbosprężarkę

Najczęstszym objawem kończącej się turbiny w dieslu jest zauważalny spadek mocy silnika. Jeżeli pojazd wolniej wchodzi w wyższe obroty, a reakcja turbiny jest ospała, może to oznaczać, że w najbliższym czasie czeka nas jej wymiana lub regeneracja. Wyżej wymienionym objawom towarzyszyć mogą również dziwne dźwięki i drgania, które dochodzą spod maski, a ostatecznie także zapalenie się niepożądanej kontrolki „check engine” na desce rozdzielczej. Innym dość częstym objawem, który wskazuje na zużywający się podzespół, jest świst, a raczej gwizd dobiegający spod maski w trakcie pracy silnika. Kolejnym równie często przytaczanym znakiem zbliżającego się końca turbiny jest zauważalnie zwiększone zadymienie spalin.

Awaria turbosprężarki - przyczyny i objawy - Przyczyny uszkodzenia turbiny w dieslu

Do najczęstszej przyczyny awarii turbosprężarki możemy zaliczyć zatarcie spowodowane brakiem odpowiedniego smarowania, co jest najczęściej wynikiem niewłaściwego użytkowania podzespołu. Kolejną przyczyną jest uszkodzenie wirnika, które jest wynikiem dostania się do wnętrza turbiny jakiegoś ciała stałego. Innym powodem może być brak smarowania, wynikający z korozji lub innego uszkodzenia siłownika. Przyczyna uszkodzenia turbiny w dieslu może być także wyciek oleju do wnętrza turbosprężarki, co może być spowodowane rozszczelnioną osią wirnika, co z kolei powoduje przedostawanie się oleju do układu dolotowego i wydechowego.

1. Objawy uszkodzenia turbiny w dieslu - jak rozpoznać zużycie? - Dźwięk uszkodzonej turbiny

Najczęstszym symptomem świadczącym o awarii turbiny w dieslu, jest odczuwalny spadek mocy silnika, a także falowanie osiągów, czyli okresowe spadki mocy silnika. Niepokojące dla kierowcy może być również zwiększone zapotrzebowanie na olej oraz jakiekolwiek ślady środka smarnego na przewodach. Warto wiedzieć, że każdy nietypowy dźwięk, jaki nagle zaczyna wydawać silnik, powinien być powodem do niepokoju, a także niektóre hałasy, takie jak gwizdy, czy wycie. Co więcej, zużyta turbosprężarka będzie jeszcze generować taki objaw, jakim są kłęby spalin wydostające się z rury wydechowej.

2. Jakie są pierwsze objawy uszkodzenia turbosprężarki? - Objawy zepsutej turbiny

O tym, że nasza turbosprężarka uległa uszkodzeniu powiadomi nas między innymi hałas wydobywający się z komory silnika – trudno jest go zbagatelizować, ponieważ w krytycznym wypadku podzespół wytwarza dźwięk przypominający wycie syreny karetki pogotowia. Innym objawem uszkodzonej turbiny jest spadek mocy, objawiający się tym, że samochód będzie się niechętnie zbierał do startu, zaś wejście w wysoki zakres obrotów sprawi dużo problemów. Uszkodzony podzespół będzie także pobierał o wiele większą ilość oleju silnikowego ze względu na zwiększone tarcie i podwyższoną temperaturę. Kolejnym typowym objawem awarii turbiny jest nadmierne dymienie z rury wydechowej. Pamiętajmy, aby od razu po zauważeniu któregokolwiek z objawów uszkodzonej turbosprężarki, jak najszybciej udać się do wyspecjalizowanego serwisu.

Oceń wpis Aktualna ocena:  5.00

Dodaj komentarz

Oceń wpis Aktualna ocena: 5.00
Wpisz nazwę użytkownika
Wpisz treść wiadomości

Komentarze

Marek
2022-12-30 09:47:23
Oto kilka objawów, które mogą wskazywać na uszkodzenie turbosprężarki w samochodzie z silnikiem diesla: Spadek mocy silnika: Uszkodzenie turbosprężarki może prowadzić do spadku mocy silnika, co może być szczególnie odczuwalne podczas jazdy na wyższych biegach lub pod górę. Dymienie z rury wydechowej: Uszkodzenie turbosprężarki może prowadzić do przedostawania się oleju do komory spalania, co może skutkować dymieniem z rury wydechowej. Hałas: Uszkodzenie turbosprężarki może prowadzić do hałasu podczas pracy silnika, np. stukania lub piszczenia. Wzrost zużycia oleju: Uszkodzenie turbosprężarki może prowadzić do nadmiernego zużycia oleju, co może skutkować koniecznością częstszego dolewania oleju. Wzrost zużycia paliwa: Uszkodzenie turbosprężarki może prowadzić do spadku wydajności silnika, co może skutkować wzrostem zużycia paliwa. Jeśli zauważysz któryś z tych objawów, należy skontaktować się z mechanikiem, aby sprawdzić stan turbosprężarki i podjąć odpowiednie działania naprawcze.

Dowiedz się więcej

O turbosprężarkach i ich naprawie

Bosch Diesel
Service Pawlik

Autoryzowana, specjalistyczna pracownia regeneracji i naprawy turbosprężarek. Regenerujemy turbosprężarki na terenie całego kraju

Autoryzowany warsztat Melett

Turbosprężarki Garrett, Melett, BorgWarner, IHI, Honeywell, Hitachi, Toyota, Holset, Mitsubishi

Zadzwoń +48 609 70 70 60