blog

Jakie są najczęstsze usterki turbosprężarek? - jak można je niedrogo usunąć?

9 stycznia 2024

Mamy dla Ciebie dostępnych ponad 3000 turbosprężarek!
Regeneracja turbosprężarki
od 299 zł netto
Nowa turbosprężarka
od 899 zł netto
Stan
Dostępne
Turbina
od 500 zł
Gwarancja
2 lata, bez limitu km
Nasi specjaliści pomogą Ci wybrać właściwe części
Oceń wpis Aktualna ocena:  5.00
Udostępnij element

Najczęstsze usterki turbosprężarek obejmują:

1. Wycieki oleju silnikowego- uszkodzone uszczelnienia lub wycieki w obrębie turbosprężarki są dość częstą występującą usterką. Niekoniecznie zawsze jest to droga naprawa, czasami wystarczy wymiana uszczelek lub elementów uszczelniających, co nie jest bardzo kosztowne.
2. Uszkodzenia łopatek turbin- jeśli uszkodzenie dotyczy jedynie jednej lub kilku łopatek, a reszta turbiny jest w dobrym stanie, możliwe jest wykonanie naprawy uszkodzonych elementów, co jest znacznie tańsze niż wymiana na nową turbosprężarkę.
3. Zawieszenie turbo- jeśli turbosprężarka zatrzyma się lub obraca się niewłaściwie, może mieć to wpływ na inne części w pojeździe. W celu naprawy konieczne jest usunięcie przyczyny zatrzymania się turbiny, np. poprzez usunięcie zanieczyszczeń.
4. Uszkodzenia mechaniczne- turbina jest skomplikowanym urządzeniem, które może ulec uszkodzeniu na skutek uderzeń lub wstrząsów. To może spowodować pęknięcia, złamania lub odkształcenia części, które wymagają wymiany lub naprawy.
5. Usterka łożysk- typowe objawy dla tej awarii to głównie wzrost hałasu, drgania, spadek wydajności oraz spadek ciśnienia w układzie dolotowym. W celach naprawczych wykonuje się eliminację uszkodzeń lub wymianę łożysk na nowe elementy.

Należy jednak pamiętać, że koszty regeneracji usterki turbosprężarki mogą się różnić w zależności od rodzaju uszkodzenia, modelu pojazdu i warunków, dlatego zawsze warto skonsultować się z profesjonalnym serwisem, aby specjalista dokładnie zbadał problem i zaproponował najbardziej ekonomiczne i bezpieczne rozwiązanie.

Etykiety serwisowe
Stara turbosprężarka

W naszej ofercie znajdziesz turbosprężarki:

  • nowe
  • regenerowane
  • używane z gwarancją

regeneruj
turbosprężarkę

Urwany wirnik w turbinie przyczyny

Urwany wirnik w turbosprężarce może być spowodowany kilkoma czynnikami:

1. Przeciążenie- ekstremalne warunki pracy lub nagłe obciążenia mogą spowodować przeciążenie turbosprężarki, co może doprowadzić do zerwania wirnika. Możemy wtedy odczuć, że wirnik turbiny ciężko się kręci.
2. Nadmierne obroty- nadmierna prędkość wirnika, spowodowana błędami w sterowaniu, może być przyczyną awarii.
3. Uszkodzenia mechaniczne- uderzenia, wstrząsy lub uszkodzenia mechaniczne mogą prowadzić do uszkodzenia wirnika w turbo.
4. Materiał lub produkcja– wadliwe, niskiej jakości materiały lub proces produkcyjny mogą osłabić wytrzymałość wirnika, co prowadzi do jego zerwania w przypadku niewłaściwego obciążenia lub warunków pracy.

Przyczyny uszkodzenia turbiny w dieslu

Mechanik diagnozujący pojazd

Uszkodzenia turbosprężarki w silnikach diesla mogą wynikać z różnych przyczyn:

1. Nadmierne obciążenie- intensywna jazda, ciągłe przeciążenia lub zbyt częste uruchamianie i wyłączanie silnika mogą spowodować przeciążenie turbosprężarki.
2. Zanieczyszczone oleje- niewystarczające smarowanie lub używanie niskiej jakości olejów może prowadzić do nadmiernego zużycia, lub przegrzania turbosprężarki.
3. Problemy z chłodzeniem- kłopoty z układem chłodzenia lub niedostateczne chłodzenie mogą prowadzić do przegrzewania się turbiny.
4. Zanieczyszczenia w układzie dolotowym- nagromadzenie się zanieczyszczeń w układzie dolotowym (np. popiół, pyłki, brud) może prowadzić do uszkodzenia turbosprężarki.

Pamiętaj, że gdy zauważysz niepokojące objawy w swoim aucie, może to oznaczać uszkodzony wirnik, uszkodzone łopatki lub usterki innych elementów turbosprężarki – w celu zdiagnozowania źródła awarii zalecamy kontakt ze specjalistami, ponieważ samemu ciężko jest wykryć przyczynę problemu.

Jak zapobiec awarii turbo?

Aby zapobiec awarii turbosprężarki, istotne jest regularne serwisowanie pojazdu poprzez wymianę oleju i filtrów zgodnie z zaleceniami producenta. Dodatkowo należy unikać gwałtownej jazdy i nadmiernego obciążania silnika, dając mu czas na ochłonięcie po intensywnej jeździe. Używanie wysokiej jakości paliwa i przestrzeganie zaleceń producenta dotyczących konserwacji samochodu są także kluczowe dla zapobiegania awariom turbo.

Dodaj komentarz

Oceń wpis Aktualna ocena: 5.00
Wpisz nazwę użytkownika
Wpisz treść wiadomości

Komentarze

Dowiedz się więcej

O turbosprężarkach i ich naprawie

Bosch Diesel
Service Pawlik

Autoryzowana, specjalistyczna pracownia regeneracji i naprawy turbosprężarek. Regenerujemy turbosprężarki na terenie całego kraju

Autoryzowany warsztat Melett

Turbosprężarki Garrett, Melett, BorgWarner, IHI, Honeywell, Hitachi, Toyota, Holset, Mitsubishi