blog

Jakie efekty da regeneracja turbiny – zrób to sam?

8 grudnia 2020

Mamy dla Ciebie dostępnych ponad 3000 turbosprężarek!
Regeneracja turbosprężarki
od 299 zł netto
Nowa turbosprężarka
od 899 zł netto
Stan
Dostępne
Turbina
od 500 zł
Gwarancja
2 lata, bez limitu km
Nasi specjaliści pomogą Ci wybrać właściwe części
Udostępnij element
serwis naprawy turbosprężarki

W naszej ofercie znajdziesz turbosprężarki:

  • nowe
  • regenerowane
  • używane z gwarancją

regeneruj
turbosprężarkę

Kierowcy zaangażowani w drobne naprawy swoich samochodów niekiedy zastanawiają się, jakie efekty da regeneracja turbiny „zrób to sam”. Zazwyczaj bierze się to z ich stale rosnącego doświadczenia – gdyż powodzenia w samodzielnych wymianach kół czy oleju znacząco wpływają na ich samoocenę w zakresie mechaniki samochodowej. Czy w rzeczywistości w domowych, a raczej garażowych warunkach można wykonać pełną regenerację turbosprężarki i czy regeneracja turbiny ma sens, jeśli nie przeprowadza się jej w profesjonalnym serwisie? Mając na uwadze sumę kosztów obejmujących przecież nie tylko samą regenerację turbosprężarki, ale także demontaż i montaż turbo, cena niekiedy może zaskoczyć swoją wysokością i skłaniać do poszukiwania tańszych alternatyw. W ramach opracowania turbo interesującego tematu niniejszego artykułu zwróciliśmy się z prośbą o opinie na temat samodzielnej regeneracji turbosprężarki samochodowej do mechaników pracujących na co dzień w naszej autoryzowanej pracowni.

Czy samodzielna regeneracja turbiny to dobry pomysł?

Rozważania na temat samodzielnie podejmowanych prób regeneracji turbosprężarek samochodowych warto rozpocząć od przypomnienia sobie głównych założeń ogólnie rozumianej procedury. W ASO Bosch Service Pawlik specjaliści definiują regenerację jako przywrócenie podzespołowi fabrycznie nowych parametrów. Nie jest to proste zadanie, ponieważ zarówno diagnostyka, jak i czyszczenie turbiny oraz wymiana jej elementów wymagają nie tylko wiedzy i doświadczenia, ale także znakomitego wyposażenia pracowni w dedykowane urządzenia. Wszystkie te kryteria zostają zachowane podczas wykonania usługi, jaką jest regeneracja turbin Podkarpacie, a dokładniej mówiąc – regeneracja turbosprężarek Stalowa Wola. Czy wypiaskowanie turbosprężarki, sprawdzenie prawidłowości jej pracy w obciążeniu i na biegu jałowym oraz wyważenie jej wszystkich elementów jest możliwe w realiach przydomowego garażu? Wydaje nam się, że z całą pewnością możemy odpowiedzieć, że niestety nie jest to wykonalne. Co ważne, turbosprężarki regenerowane w serwisie nie wychodzą z pracowni bez spełnienia wszystkich rygorystycznych kryteriów przeprowadzanego turbo testu. Dla Klienta, który chce zakupić zregenerowane turbo lub oddaje swoją turbosprężarkę do regeneracji, to zazwyczaj szczególnie ważna informacja, ponieważ w ten sposób praktycznie do zera minimalizujemy ryzyko, że turbosprężarka po montażu wykaże jakiekolwiek oznaki nieprawidłowego działania. W zależności od tego, w jakich warunkach jest podejmowana naprawa turbo, określa się, ile czasu trwa regeneracja turbiny. Jeżeli turbo jest regenerowane w świadczącym usługi na terenie całego kraju ASO Bosch Service, odpowiedź na pytanie o czas regeneracji turbosprężarki jest prosta – zajmuje ona zaledwie jeden dzień.

Co zrobić, aby pierwsze odpalenie po wymianie turbiny nie okazało się rozczarowaniem?

Świadczona w Bosch Serwis regeneracja turbosprężarek to w każdym przypadku usługa realizowana na najwyższym poziomie i nie ma tam miejsca na żadne pomyłki. Zważając na to, ile wysiłku i zaangażowania wkładają mechanicy w czynności naprawcze i regeneracyjne turbo, warto się zastanowić, czy samodzielna wymiana turbiny okaże się dobrym pomysłem. Przynosząca wymierne efekty wymiana turbiny krok po kroku to zadanie dla specjalistów, samodzielnie można natomiast przeprowadzić czyszczenie turbosprężarki, gdyż jest to stosunkowo proste zadanie. Właściwy demontaż turbiny 1.9 TDI lub turbosprężarki samochodowej z innego silnika, następnie jej regeneracja i prawidłowy montaż w pojeździe przy zachowaniu określonych standardów będą wiązać się z uzyskaniem pożądanego efektu w postaci przywrócenia pełnej dynamiki samochodu. Zanim podczas jazdy zrealizuje się docieranie turbiny po regeneracji, należy zadbać o pełną funkcjonalność oraz wręcz laboratoryjną czystość środowiska, w którym układ turbodoładowania pracuje. Aby jazda po wymianie turbiny przebiegała bezproblemowo, należy uprzednio wyczyścić układ dolotowy, kolektor dolotowy i wydechowy, a także przewody i intercooler. Chcąc we właściwy sposób przeprowadzić montaż turbiny krok po kroku, w układzie musi zostać zainstalowany nowy, najlepiej oryginalny filtr powietrza. Mechanik wiele uwagi musi poświęcić układowi olejowania, ponieważ w ramach montażu turbosprężarki należy wymienić olej silnikowy, a także gruntownie wyczyścić miskę olejową oraz elementy zlokalizowane przy pompie oleju. Aby regenerowane turbiny w samochodach mogły pracować, wykorzystując swoje przywrócone fabryczne parametry, warto także zainstalować w układzie nowy przewód zasilania turbosprężarki olejem oraz przewód spływu oleju. Regeneracja bądź wymiana turbiny krok po kroku wiąże się także z działaniami dotyczącymi samego turbo. Przeznaczone do montażu turbo należy napełnić olejem i rozprowadzić go poprzez delikatne obracanie wirnikiem. Olej należy dostarczyć także do przewodu zasilającego turbo, a uszczelki i śruby montażowe turbosprężarki muszą charakteryzować się nowością, ich instalacja natomiast powinna zostać przeprowadzona zgodnie z technologią określoną przez producenta danego pojazdu. Pierwsze uruchomienie jednostki napędowej, w której zostało zamontowane nowe lub zregenerowane turbo, powinno nastąpić po tym, jak turbina jest zaopatrzona w olej i zdążyła wykazać optymalne ciśnienie oleju dzięki pozostawieniu pojazdu na biegu jałowym. Jeżeli mechanik zajmujący się instalacją turbosprężarki w pojeździe zaniedba którąkolwiek z tych kwestii, istnieje realne ryzyko wystąpienia kolejnych uszkodzeń turbo.

Oceń wpis Aktualna ocena:  4.50

Dodaj komentarz

Oceń wpis Aktualna ocena: 4.50
Wpisz nazwę użytkownika
Wpisz treść wiadomości

Komentarze

Dawid
2023-01-16 10:03:48
Regeneracja turbiny, czyli naprawa lub wymiana uszkodzonych elementów, może przywrócić prawidłowe działanie turbosprężarki. Do regeneracji turbiny niezbędne jest specjalistyczne narzędzie oraz odpowiednie doświadczenie. Efekty regeneracji turbiny mogą obejmować: Poprawę mocy i efektywności silnika - prawidłowo działająca turbosprężarka pozwala na zwiększenie ilości powietrza dostarczanego do silnika, co zwiększa moc i efektywność. Zwiększenie trwałości silnika - uszkodzona turbosprężarka może prowadzić do uszkodzenia innych elementów silnika, regeneracja pozwala na uniknięcie takich sytuacji. Poprawa działania układu smarowania - jeśli układ smarowania jest naprawiony lub wymieniony, to pozwala na odpowiednie smarowanie elementów turbosprężarki i zwiększenie ich trwałości. Jeśli chodzi o regenerację turbiny wykonaną "samodzielnie" to zalecam skorzystanie z pomocy specjalisty w tej dziedzinie, ponieważ nieprawidłowo wykonana regeneracja może prowadzić do kolejnych problemów z turbiną a także do uszkodzenia silnika.

Dowiedz się więcej

O turbosprężarkach i ich naprawie

Bosch Diesel
Service Pawlik

Autoryzowana, specjalistyczna pracownia regeneracji i naprawy turbosprężarek. Regenerujemy turbosprężarki na terenie całego kraju

Autoryzowany warsztat Melett

Turbosprężarki Garrett, Melett, BorgWarner, IHI, Honeywell, Hitachi, Toyota, Holset, Mitsubishi