Do czynników, które pozytywnie wpływają na żywotność turbosprężarki zalicza się głównie regularną wymianę oleju zalecanego przez producenta, filtrów powietrza oraz unikanie nadmiernego przeciążania silnika. Zawsze należy pamiętać, aby odpowiednio rozgrzewać silnik oraz o gaszeniu silnika po odczekaniu 1-2 minut, tak aby turbosprężarka miała czas zwolnić swoje obroty i zatrzymać się przy jednoczesnym ciągłym zapewnieniu smarowania turbo.
W naszej ofercie znajdziesz turbosprężarki:
- nowe
- regenerowane
- używane z gwarancją
regeneruj
turbosprężarkę
Jak przywrócić żywotność turbosprężarki?
W momencie gdy nasza turbosprężarka jest już nieco wyeksploatowana i widzimy, że jest z nią coś nie tak, należy zwrócić uwagę na to, kiedy ostatnio zmienialiśmy olej. Zapewnienie odpowiedniego smarowania jest bardzo ważne. Unikaj również nagłego przeciążania silnika. Niekiedy konieczne będzie przeprowadzenie regeneracji turbosprężarki. Regeneracja turbo, czyli poniekąd naprawa tego komponentu polega na wymianie zużytych lub uszkodzonych części, np. łożyska, uszczelki, wirnik. Wykonuje się wówczas również dokładne czyszczenie tej części. Należy przy tym pamiętać, aby zadbać o czystość całego układu. Jest to ważne, gdyż nawet po regeneracji mogą do naszej turbiny przedostać się zanieczyszczenie z innych części układu.
Naprawa turbosprężarki a wymiana oleju
Olej to nieodłączny element idący w parze z naprawą turbiny. Turbosprężarka wymaga solidnego smarowania przez cały czas jej pracy – w przeciwnym wypadku może dojść do jej zatarcia. Ważne jest również aby jakość tego oleju była wysoka, gdyż to element bardzo wrażliwy słabej jakości zamienniki. Nieodpowiednia lepkość oleju obniża skuteczność smarowania, a zanieczyszczenia w nim zawarte mogą doprowadzić do zapchania się wąskich kanałów olejowych. Przy naprawie turbo musisz pamiętać, o całkowitej wymianie oleju. Regularna wymiana oleju silnikowego może pomóc w zapobieganiu uszkodzeniom turbosprężarki, lecz naprawa turbosprężarki może być konieczna w przypadku poważniejszych problemów mechanicznych.
Czy remont turbosprężarki jest opłacalny?
Opłacalność remontu turbosprężarki zależy od stopnia uszkodzenia oraz kosztów naprawy w porównaniu z ceną nowej lub regenerowanej jednostki. W wielu przypadkach remont może być korzystniejszą opcją niż zakup nowej turbosprężarki, gdyż ceny nowego komponentu mogą sięgać nawet kilkanaście tysięcy, a należy do tego również doliczyć koszty robocizny i czas unieruchomieniu pojazdu. W przypadku remontu czas przestoju wynosi zwykle 1-2 dni robocze.
Dodaj komentarz
Dowiedz się więcej
O turbosprężarkach i ich naprawie
Bosch
Diesel
Service Pawlik
Autoryzowana, specjalistyczna pracownia regeneracji i naprawy turbosprężarek. Regenerujemy turbosprężarki na terenie całego kraju
Autoryzowany warsztat Melett
Turbosprężarki Garrett, Melett, BorgWarner, IHI, Honeywell, Hitachi, Toyota, Holset, Mitsubishi
Komentarze