Efektywność turbosprężarki w dieslu zależy od poniższych czynników:
1. Ciśnienie doładowania – prawidłowe ciśnienie, które jest regulowane przez turbo, jest kluczowe dla osiągnięcia optymalnej mocy i momentu obrotowego silnika.
2. Przepływ powietrza – właściwy przepływ powietrza zapewnia lepsze spalanie paliwa oraz wyższą efektywność podzespołu.
3. Jakość paliwa i oleju silnikowego – używanie wysokiej jakości paliwa i oleju ma znaczący wpływ na trwałość i wydajność turbiny. Niskiej jakości olej napędowy może prowadzić do zanieczyszczenia układu dolotowego, co wpływa na pracę turbiny.
4. Regularna konserwacja - systematyczne przeglądy i konserwacja są kluczowe dla utrzymania wydajności turbosprężarki. Regularna kontrola stanu, wymiana filtrów w odpowiednich przedziałach czasowych oraz dbanie o prawidłowe użytkowanie pozwala utrzymać optymalną pracę turbiny nawet przez maksymalny okres eksploatacji.
5. Chłodzenie i smarowanie – nadmierne przegrzanie lub niewłaściwe smarowanie mogą doprowadzić do uszkodzenia części.
Zatem sprawność turbiny w dieslu zależy od przedstawionych czynników, dlatego ważne jest, abyś pamiętał o prawidłowej dbałości, ponieważ jest to kluczowe dla osiągnięcia efektywności i długiej wytrzymałości elementu.


W naszej ofercie znajdziesz turbosprężarki:
- nowe
- regenerowane
- używane z gwarancją
regeneruj
turbosprężarkę
Jak działa i do czego służy turbina w samochodzie?
Turbina to urządzenie, które w silnikach spalinowych napędzane jest przez gazy wylotowe i powoduje zwiększenie ilości powietrza, które dostaje się do jednostki napędowej. Dzięki temu silnik może pracować z większą mocą i momentem obrotowym przy jednoczesnym obniżeniu zużycia paliwa. Turbo działa w następujący sposób:
1. Spaliny wylotowe z silnika przepływają przez turbinę.
2. Wirnik turbiny obraca się, przekształcając energię cieplną spalin na energię mechaniczną.
3. Wirnik turbiny wprawia w ruch wirnik sprężarki.
4. Sprężarka pobiera powietrze z układu dolotowego i kompresuje je.
5. Kompresowane powietrze jest dostarczane do komory silnika.
Turbina w dieslu – objawy uszkodzenia

Oto kilka przykładowych objawów, które mogą oznaczać uszkodzoną turbinę:
- spadek mocy jednostki napędowej oraz zwiększone spalanie paliwa,
- kopcenie na czarno lub niebiesko z wydechu,
- nietypowe hałasy w okolicy maski np. gwizd lub pisk,
- błąd na desce rozdzielczej (Check Engine),
- wyciek płynu chłodzącego albo oleju.
Jeżeli zauważysz którykolwiek z tych symptomów w swoim pojeździe, należy jak najszybciej udać się do mechanika, aby zdiagnozować problem. Uszkodzona turbina w samochodzie Diesel może spowodować poważne usterki silnika, dlatego warto jak najszybciej usunąć awarię.
Kiedy i przy jakich obrotach włącza się turbo w dieslu?
Włączenie turbosprężarki w silniku wysokoprężnym zazwyczaj zależy od konkretnego modelu i konstrukcji jednostki napędowej. Turbo zaczyna działać w momencie, gdy są generowane spaliny, które napędzają turbinę. Po osiągnięciu odpowiedniej prędkości obrotowej podzespół zaczyna dostarczać dodatkowe sprężone powietrze do cylindrów silnika, zwiększając wydajność.
Zazwyczaj turbosprężarki w dieslach zaczynają pracować przy umiarkowanych obrotach silnika, zwykle między 1 500 a 2 500 obrotów na minutę. Jednak dokładne obroty, kiedy turbo 1.9 TDI w dieslu załącza się, mogą się różnić w zależności od konstrukcji jednostki napędowej.
Dodaj komentarz
Dowiedz się więcej
O turbosprężarkach i ich naprawie

Bosch
Diesel
Service Pawlik
Autoryzowana, specjalistyczna pracownia regeneracji i naprawy turbosprężarek. Regenerujemy turbosprężarki na terenie całego kraju
Autoryzowany warsztat Melett
Turbosprężarki Garrett, Melett, BorgWarner, IHI, Honeywell, Hitachi, Toyota, Holset, Mitsubishi

Komentarze