blog

Jaka jest różnica między biturbo a TwinTurbo?

12 września 2022

Mamy dla Ciebie dostępnych ponad 3000 turbosprężarek!
Regeneracja turbosprężarki
od 299 zł netto
Nowa turbosprężarka
od 899 zł netto
Stan
Dostępne
Turbina
od 500 zł
Gwarancja
2 lata, bez limitu km
Nasi specjaliści pomogą Ci wybrać właściwe części
Udostępnij element
Serwis Turbo

W naszej ofercie znajdziesz turbosprężarki:

  • nowe
  • regenerowane
  • używane z gwarancją

regeneruj
turbosprężarkę

Główną różnicą jest to, że BiTurbo to dwie jednakowe turbosprężarki, z kolei TwinTurbo to również dwa podzespoły, jednakże jeden mniejszy, drugi większy. BiTurbo zwane także doładowaniem równoległym stosowane jest w silnikach o większej pojemności, zwykle z większą niż cztery liczbą cylindrów. Doładowanie równoległe, ponieważ dwie turbiny pracują równolegle, a każda z nich odpowiada za swoją część cylindrów. Doładowanie sekwencyjne – TwinTurbo, nie są to dwie pracujące turbiny równolegle, ale jedna mniejsza i druga większa, które włączają się do pracy sekwencyjnie. Mniejsza z turbosprężarek służy do tworzenia ciśnienia doładowania w niskim zakresie pracy obrotów, zaś gdy jednostka osiągnie wyższe obroty, to do pracy włącza się duża turbosprężarka.

Czym różni się turbosprężarka BiTurbo od TwinTurbo? - BiTurbo a Twin Turbo

Zadaniem rozwiązania doładowania równoległego – BiTurbo, jest zastąpienie jednej dużej turbiny dwoma mniejszymi, które pracują w identyczny sposób, przez co czas reakcji silnika na otwarcie przepustnicy jest o wiele krótszy. Ten system jest charakterystyczny szczególnie dla jednostek napędowych o większej pojemności skokowej. Z kolei TwinTurbo wykorzystywane jest zarówno w małych jednostkach, których pojemność nie przekracza dwóch litrów, jak i w dużych motorach wielocylindrowych. W przeciwieństwie do BiTurbo, w którym konieczna jest parzysta ilość cylindrów oraz pojemność silnika na poziomie co najmniej 2,5 litra, system doładowania sekwencyjnego jest bardziej elastyczny i możliwy do zastosowania praktycznie w dowolnym silniku samochodowym.

1. Jaka jest różnica między Twin turbo a Biturbo? - BiTurbo Diesel

TwinTurbo jest rozwiązaniem, w którym dwie turbiny sprężają dopływające powietrze w sposób szeregowy, jednakże mają one różną budowę. Jedna turbosprężarka jest mniejsza i pracuje w niskim zakresie prędkości obrotowych silnika, z kolei druga większa pracuje w wyższych partiach obrotowych i obciążeniowych silnika. Zastosowanie doładowania sekwencyjnego poprawia zakres efektywnej pracy silnika w całym zakresie jego obrotów oraz obniża turbodziurę podczas przyspieszania w średnich obrotach. Z kolei BiTurbo za sprawą zastosowania dwóch równoległych podzespołów oraz możliwości pokrycia zapotrzebowania na powietrze dla silnika o znacznie większej pojemności, zminimalizowane jest zjawisko bezwładności turbosprężarki. Takie rozwiązanie jest charakterystyczna dla silników rzędowych oraz widlastych, o większej pojemności skokowej.

2. Biturbo i twinturbo - Jaka jest różnica, jakie są różnice? - Biturbo opinie

Zarówno BiTurbo, jak i TwinTurbo to pojęcia, które odnoszą się do turbodoładowanego silnika spalinowego, dla którego dwie turbiny sprężają dopływające powietrze. Obie konfiguracje są powszechnie stosowane w produkowanych dzisiaj samochodach. Podsumowując, oba te układy są o wiele lepszym rozwiązaniem niż pojedyncza turbosprężarka w silniku. Zarówno, TwinTurbo, jak i BiTurbo doskonale sprawdzają się w określonych modelach silników, skutecznie niwelując zjawisko turbodziury. TwinTurbo umożliwia, osiągniecie szerszego zakresu efektywnego ciśnienia doładowania, natomiast BiTurbo pozwala na wydajniejszą i szybszą reakcję silnika na dodanie gazu.

Oceń wpis Aktualna ocena:  4.75

Dodaj komentarz

Oceń wpis Aktualna ocena: 4.75
Wpisz nazwę użytkownika
Wpisz treść wiadomości

Komentarze

Zbyszek
2022-12-30 09:33:48
Biturbo i TwinTurbo to dwa różne sposoby doładowania silnika. Biturbo to układ doładowania, w którym zastosowano dwa turbozawory, każdy z nich doładowujący inną grupę cylindrów silnika. W przypadku silnika V8 biturbo, na przykład, jedno turbo doładowuje cylindry z lewej strony, a drugie doładowuje cylindry z prawej strony. Biturbo pozwala na szybsze doładowanie silnika i zwiększenie mocy, ponieważ oba turbozawory pracują jednocześnie. TwinTurbo to również układ doładowania z dwoma turbozaworami, ale w przeciwieństwie do biturbo, oba turbozawory doładowują tę samą grupę cylindrów. W przypadku silnika V8 TwinTurbo, na przykład, oba turbozawory doładowują wszystkie cylindry silnika. TwinTurbo pozwala na szybsze doładowanie silnika i zwiększenie mocy w porównaniu do pojedynczego turbozaworu, ale nie tak szybko jak biturbo, ponieważ oba turbozawory pracują naprzemiennie. Obydwa układy doładowania pozwalają na zwiększenie mocy i wydajności silnika, ale biturbo jest bardziej wydajne i pozwala na szybsze doładowanie silnika niż TwinTurbo.

Dowiedz się więcej

O turbosprężarkach i ich naprawie

Bosch Diesel
Service Pawlik

Autoryzowana, specjalistyczna pracownia regeneracji i naprawy turbosprężarek. Regenerujemy turbosprężarki na terenie całego kraju

Autoryzowany warsztat Melett

Turbosprężarki Garrett, Melett, BorgWarner, IHI, Honeywell, Hitachi, Toyota, Holset, Mitsubishi