blog

Jak zdiagnozować uszkodzone turbo?

25 stycznia 2022

Mamy dla Ciebie dostępnych ponad 3000 turbosprężarek!
Regeneracja turbosprężarki
od 299 zł netto
Nowa turbosprężarka
od 899 zł netto
Stan
Dostępne
Turbina
od 500 zł
Gwarancja
2 lata, bez limitu km
Nasi specjaliści pomogą Ci wybrać właściwe części
Udostępnij element
serwis regeneracji turbo

W naszej ofercie znajdziesz turbosprężarki:

  • nowe
  • regenerowane
  • używane z gwarancją

regeneruj
turbosprężarkę

jak zdiagnozować awarię turbosprężarki

Uszkodzone turbo jest bardzo łatwo zdiagnozować, ponieważ towarzyszy temu zjawisku hałas – specyficzny dźwięk podczas przyspieszania, pojawia się od 1800 obrotów/minutę. Oprócz hałasu, będziemy w stanie wyczuć zapach spalonego oleju, który wyczuwalny będzie wewnątrz samochodu, a także dym z rury wydechowej – widoczny za nim. Podczas jazdy odczujemy wyraźny spadek mocy silnika, a także samochód będzie dochodził oporniej do prędkości maksymalnej. Zauważalny będzie także ubytek oleju silnikowego. Kolejnym objawem jest przechodzenie silnika w tryb awaryjny – mogą wtedy pojawiać się błędy dotyczące np. nieprawidłowego ciśnienia.

Jakie są pierwsze objawy uszkodzenia turbosprężarki? - Jak sprawdzić czy turbina jest sprawna

Jednym z pierwszych objawów, jakie odczujemy podczas uszkodzenia turbosprężarki, jest odczuwalny spadek mocy silnika – auto nie przyspiesza tak szybko, jak kiedyś lub nie osiąga maksymalnej prędkości tak szybko, jak powinno. Temu spadkowi mocy może często towarzyszyć zapalenie się kontrolki „Check Engine”, drgania i niepokojące odgłosy dochodzące spod maski. Kiedy nasza turbina jest uszkodzona, gołym okiem będziemy w stanie zobaczyć gęsty, ciemny dym wydobywający z rury wydechowej. Kolejnym rzucającym się w oczy symptomem jest zbyt wysoki ubytek oleju silnikowego. Dodatkowo objawem, który towarzyszy uszkodzeniu turbosprężarki, jest hałas – gwizd.

1. Objawy uszkodzonej turbiny - Jak dbać o silnik z turbodoładowaniem? - Jak rozpoznać uszkodzoną turbinę w dieslu

Do objawów uszkodzonej turbiny zaliczymy: spadek mocy, świst z komory silnika, szybki ubytek oleju, a także dym z rury wydechowej. Aby dobrze zadbać o silnik z turbodoładowaniem powinniśmy pamiętać o kilku ważnych zasadach, np. regularnie kontroluj poziom oleju, a przy wymianie pamiętaj, aby był on jak najlepszej jakości. Kolejną kwestią jest chłodzenie silnika po dłuższej dynamicznej jeździe – przed odcięciem zapłonu pamiętajmy o pozostawieniu silnika na wolnych obrotach przez 2-3 minuty. Podobnie jest w przypadku „piłowania” silnika na zimno – przez zimny silnik przepływa zimny olej, który nie zapewnia odpowiedniego smarowania w sytuacji wzrostu obrotów. Podobnie jak w przypadku oleju, filtry powinny być czyste.

2. Objawy uszkodzenia turbiny w dieslu - jak rozpoznać zużycie? - Dźwięk uszkodzonej turbiny

Zużycie turbiny rozpoznamy po kilku kluczowych objawach, m.in. gęste i ciemne kłęby dymu, które wydostają się z układu wydechowego – jest to najbardziej charakterystyczny objaw. Ten dym oznaczać będzie, że turbina traci swoją sprawność i wtłacza do komory spalania powietrze o za niskim ciśnieniu, co z kolei powoduje niedopalanie się mieszanki paliwowo-powietrznej. Kolejnym objawem zużycia turbiny jest hałas – jest to dźwięk nie do przegapienia, ponieważ jest on porównywalny do syreny karetki pogotowia. Przy zużywaniu się naszej turbiny odczujemy także spadek mocy.

3. Uszkodzona turbosprężarka – objawy - Uszkodzoną turbina objawy benzyna

Kiedy nasza turbosprężarka jest uszkodzona, bardzo łatwo to określić poprzez kilka podstawowych symptomów. Specyficzny hałas, „gwizd” podczas przyspieszania – uszkodzona turbina wydaje bardzo charakterystyczny dźwięk, który przypomina dźwięk np. ocierania metalowych elementów.

uszkodzona turbosprężarka objawy

Zauważymy także konkretny ubytek oleju. Kolejnym widocznym objawem jest dym z rury wydechowej i wyczuwalny zapach spalonego oleju – zapach ten będzie wyczuwalny wewnątrz pojazdu, a dym widoczny za nim. Wyraźny spadek mocy silnika to także znak, że nasza turbosprężarka uległa uszkodzeniu.

Oceń wpis Aktualna ocena:  4.00

Dodaj komentarz

Oceń wpis Aktualna ocena: 4.00
Wpisz nazwę użytkownika
Wpisz treść wiadomości

Komentarze

Mariusz
2023-01-11 10:04:25
Istnieje kilka sposobów na zdiagnozowanie awarii turbosprężarki. Oto kilka z nich: Diagnostyka komputerowa: Podłączenie specjalistycznego sprzętu do komputera samochodu może pomóc w wykryciu problemów związanych z turbosprężarką, takich jak niesprawne czujniki ciśnienia lub nieprawidłowa praca zmiennika ciśnienia. Słuchanie dźwięków: Uszkodzenie turbosprężarki często objawia się charakterystycznym hałasem podczas pracy. Słuchanie dźwięku silnika może pomóc w wykryciu problemów związanych z turbosprężarką. Wizualna kontrola: W przypadku niektórych typów uszkodzeń, takich jak wycieki oleju, uszkodzenie turbosprężarki można zobaczyć gołym okiem. Sprawdzanie ciśnienia doładowania: Często, przestanie działać turbo objawia się znacznie mniejszym ciśnieniem doładowania. Można to zmierzyć za pomocą specjalnego miernika ciśnienia doładowania. Weryfikacja oleju: Można sprawdzić czy w oleju silnikowym znajdują się metalowe zanieczyszczenia, które mogą być oznaką uszkodzenia turbosprężarki. W razie jakichkolwiek wątpliwości, powinniśmy skonsultować się z mechanikiem lub specjalistą od turbosprężarek, który będzie mógł dokładnie zdiagnozować problem i zaproponować odpowiednie rozwiązanie.

Dowiedz się więcej

O turbosprężarkach i ich naprawie

Bosch Diesel
Service Pawlik

Autoryzowana, specjalistyczna pracownia regeneracji i naprawy turbosprężarek. Regenerujemy turbosprężarki na terenie całego kraju

Autoryzowany warsztat Melett

Turbosprężarki Garrett, Melett, BorgWarner, IHI, Honeywell, Hitachi, Toyota, Holset, Mitsubishi

Zadzwoń +48 609 70 70 60