blog

Jak wyłączyć turbinę w samochodzie?

1 września 2022

Mamy dla Ciebie dostępnych ponad 3000 turbosprężarek!
Regeneracja turbosprężarki
od 299 zł netto
Nowa turbosprężarka
od 899 zł netto
Stan
Dostępne
Turbina
od 500 zł
Gwarancja
2 lata, bez limitu km
Nasi specjaliści pomogą Ci wybrać właściwe części
Udostępnij element
Regeneracja Turbo

W naszej ofercie znajdziesz turbosprężarki:

  • nowe
  • regenerowane
  • używane z gwarancją

regeneruj
turbosprężarkę

Po dłuższej podróży z wysoką prędkością powinniśmy odczekać minimum 90 sekund, utrzymując pracę silnika na biegu jałowym, aby wirnik turbiny wytracił swoją prędkość, a pracujący olej obniżył temperaturę podzespołu. Co więcej, jeśli jedziemy autostradą, warto jest zwolnić tempo jazdy mniej więcej 1-2 kilometry przed zjechaniem do miejsca docelowego. O ile, po krótszych dystansach i przy niewielkim obciążeniu nie powinniśmy się martwić kondycją jednostki napędowej i jej osprzętu przy wyłączaniu, o tyle po długiej i dynamicznej jeździe, podczas której korzystano z całego potencjału napędu, trzeba pamiętać o zasadzie wystudzenia silnika przed wyłączeniem. Dotyczy to zwłaszcza silników turbodoładowanych, które dzięki turbinie zapewnia lepszą elastyczność i dynamikę w trakcie jazdy. Wyłączając mocno rozgrzany silnik od razu po zatrzymaniu samochodu, odcina się dopływ oleju do wciąż bezwładnie pracującej turbosprężarki, na skutek czego jego temperatura gwałtownie wzrasta, powodując zwęglenie oleju, zatykanie sadzą kanałów olejowych i zacieranie łożysk.

Użytkowanie samochodu z turbiną - Najważniejsze zasady - Chłodzenie turbiny po zatrzymaniu samochodu

Pamiętajmy o częstej i regularniej wymianie oleju o wysokiej jakości, ponieważ stary olej znacznie zmniejsza średnicę kanału, przytykając go. Równie ważne jest dobre rozgrzanie silnika przed rozpoczęciem podróży, dlatego, zanim wciśniesz pedał gazu w tzw. „podłogę”, daj silnikowi około 30 sekund, aby silnik osiągnął optymalną temperaturę. Pamiętaj również, aby po zakończonej podróży schłodzić silniki – pozostaw uruchomiony pojazd na biegu jałowym przez co najmniej 1-2 minuty. Nie jeździj tylko i wyłącznie po mieście, z racji tego, że regularna jazda miejska znacznie zwiększa ryzyko odkładania się szkodliwej sadzy we wnętrzu turbiny oraz w kolektorze dolotowym, a takie zanieczyszczenia można wypalić poprzez dynamiczną jazdę na wysokich obrotach.

1. Jak dbać o turbinę? - Jak dbać o turbinę w benzynie

O turbodoładowane auto powinniśmy odpowiednio dbać, czyli między innymi często i regularnie wymieniać olej silnikowy, a także filtry. Co więcej, warto pamiętać, aby po odpaleniu silnika nie wciskać gwałtownie pedału gazu, warto dać mu czas na osiągnięcie temperatury roboczej oraz na rozprowadzenie oleju po całym układzie. A po dłuższej autostradowej podróży, powinniśmy odczekać około 1-2 minuty po zatrzymaniu samochodu w miejscu docelowym, w celu schłodzenia turbiny.

2. Studzenie turbiny i silnika po dynamicznej jeździe - Kiedy włącza się turbina w samochodzie

Turbosprężarkę należy schładzać przede wszystkim po intensywnej jeździe, czyli po długotrwałej podróży z wysoką prędkością, na przykład na autostradzie. Po zatrzymaniu się najlepiej jest odczekać co najmniej 90 sekund z silnikiem na biegu jałowym, aby wirnik turbiny zdążył wytracić prędkość, a pracujący olej obniżył temperaturę podzespołu. Jeżeli podróżowaliśmy krótko, ale dynamicznie, na przykład intensywnie po mieście, studzenie możemy skrócić do 30 sekund. Czas studzenia turbosprężarki na postoju można znacznie skrócić, jeżeli 1-2 kilometry przed planowanym postojem zwolnimy do takiej prędkości, przy której silnik będzie pracował pod niedużym obciążeniem, na niskich obrotach.

Oceń wpis Aktualna ocena:  4.00

Dodaj komentarz

Oceń wpis Aktualna ocena: 4.00
Wpisz nazwę użytkownika
Wpisz treść wiadomości

Komentarze

Daniel
2022-12-30 13:02:18
Nie jest możliwe wyłączenie turbiny w samochodzie z silnikiem turbodoładowanym. Turbina jest elementem układu doładowania, który zwiększa ilość powietrza dostarczaną do silnika, co pozwala na uzyskanie większej mocy i momentu obrotowego. Niektóre samochody mogą mieć opcję regulacji pracy turbiny, ale nie polega ona na jej całkowitym wyłączeniu. Warto pamiętać, że turbina jest ważnym elementem układu silnika i jej nieodpowiednie użytkowanie może prowadzić do uszkodzenia silnika lub turbiny.

Dowiedz się więcej

O turbosprężarkach i ich naprawie

Bosch Diesel
Service Pawlik

Autoryzowana, specjalistyczna pracownia regeneracji i naprawy turbosprężarek. Regenerujemy turbosprężarki na terenie całego kraju

Autoryzowany warsztat Melett

Turbosprężarki Garrett, Melett, BorgWarner, IHI, Honeywell, Hitachi, Toyota, Holset, Mitsubishi

Zadzwoń +48 609 70 70 60