Jak wyczyścić intercooler?
Jak wyczyścić intercooler, żeby można było mówić o jego prawidłowym funkcjonowaniu? Przede wszystkim skutecznie. Musimy zrobić wszystko, aby zlokalizowane w intercoolerze zanieczyszczenia, nie mogły doprowadzi do jego zapchania, czyli do powstania awarii. Intercooler jest to urządzenie montowane w silnikach z turbodoładowaniem, którego głównym zadaniem jest chłodzenie powietrza, które transportowane od strony sprężarki turbiny ma zostać skierowane bezpośrednio do cylindrów silnika. Jakie jest główne zadanie tego urządzenia? Zmniejszenie temperatury masy powietrza, jak również zwiększenie wydajności silnika w samochodzie osobowym. Zimniejsze powietrze skutkuje zwiększeniem jego gęstości, co doprowadza do regresu procesu spalania, co bezspornie wpływa na poprawę osiągów silnika w samochodzie osobowym.

Czy trzeba czyścić intercooler, aby uniknąć jego wymiany?
Jeżeli zależy nam na zwiększeniu wydajności silnika, czy też poprawie jego płynności, to powinniśmy dbać o stan, w jakim znajduje się intercooler. Wielu specjalistów podkreśla wartość cyklicznego czyszczenia chłodnicy, przede wszystkim z nagromadzonego przez dłuższy okres użytkowania turbo z oleju, brudu, a nawet wody, aby zapobiec efektowi, jakim jest zapchany intercoooler. Objawy takiego stanu działania mogą być dla nas opłakane w skutkach. Zamocowany pomiędzy turbosprężarką a silnikiem, za przednim zderzakiem, bez żadnej konkretnej osłony, jest szczególnie narażony na liczne uszkodzenia mechaniczne, jak i wewnętrzne. Nieuważna, frywolna jazda może spowodować, że będzie nieszczelny intercooler. Objawy, które będą o tym mówić, mogą mieć negatywny wpływ na działanie posiadanej przez nas turbosprężarki. Turbina zostanie pozbawiona możliwości wytworzenia wymaganego ciśnienia w układzie turbodoładowania. Awaria związana z nieszczelnością będzie skutkować obniżona ilością transportowanej masy powietrza, co może doprowadzić do zablokowania spalania miszmaszu paliwowo-powietrznego. Dynamika naszej jazdy, szarpanie, i wspomniane zwiększenie zużycia paliwa w naszym pojedzie, będzie tego wyraźnym skutkiem. Czy można wyczyścić intercooler samodzielnie? Czy potrzebna nam będzie pomoc specjalisty? Otóż blokujący działanie intercoolera brud można z powodzeniem wyczyścić samemu. Nie jest wymagany w takim wypadku zakup nowego urządzenia chłodzącego powietrze. Wystarczy dokonać demontażu chłodnicy i z dokładnością wyczyścić, na przykład przy pomocy płynu do mycia silnika i bawełnianej szmatki, korpus intercoolera. Skorzystanie w takiej sytuacji z myjki ciśnieniowej nie będzie dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie wiedzą, jak dokonać czyszczenia tego urządzenia takim sprzętem.

Dodaj komentarz

Komentarze
Intercooler jest urządzeniem służącym do schładzania powietrza dostarczanego do silnika, co pozwala na zwiększenie jego mocy. Oto kilka sposobów na wyczyszczenie intercoolera:
Czyszczenie mechaniczne: Można skontaktować się z warsztatem samochodowym, który specjalizuje się w czyszczeniu intercoolera. Mechanicy będą mogli rozebrać intercooler i wyczyścić go mechanicznie.
Czyszczenie podciśnieniem: Jest to metoda polegająca na wykorzystaniu podciśnienia do usuwania zanieczyszczeń z intercoolera.
Czyszczenie strumieniem wody: Można użyć wysokociśnieniowego strumienia wody do usunięcia zanieczyszczeń z intercoolera.
Czyszczenie chemiczne: Można kupić specjalne preparaty do czyszczenia intercoolera, które należy rozprowadzić na intercoolerze i pozostawić do działania przez określony czas zgodnie z instrukcją producenta, następnie spłukać.
Czyszczenie przeciągiem powietrza: Można użyć specjalnego sprzętu do czyszczenia przeciągiem powietrza, który usunie zanieczyszczenia z intercoolera.
Należy pamiętać, że niektóre metody czyszczenia mogą wymagać demontażu intercoolera, co może być kosztowne i trudne. Dlatego ważne jest, aby skontaktować się z fachowcami, którzy będą w stanie dokładnie i bezpiecznie wyczyścić intercooler.