W naszej ofercie znajdziesz turbosprężarki:
- nowe
- regenerowane
- używane z gwarancją
regeneruj
turbosprężarkę
Aby wydłużyć żywotność turbo, trzeba pamiętać o cyklicznej wymianie oleju silnikowego wraz z filtrami. Nieprzestrzeganie interwałów olejowych może wyrządzić wiele szkód w układzie turbodoładowania. Po odpaleniu jednostki napędowej warto odczekać około 30 sekund, aby olej zdążył rozprowadzić się po całym układzie. Po dynamicznej i szybkiej jeździe należy odczekać do 2 minut w celu ochłodzenia turbosprężarki oraz silnika. Co pewien czas należy przeprowadzić diagnostykę układu, sprawdzić łączenia przewodów – występowanie nieszczelności powoduje zaburzenia pracy pojazdu.
Użytkowanie samochodu z turbiną - Jak jeździć dieslem z turbiną?
Turbo jest maszyną wirnikową, dlatego też należy unikać nagłego odcinania zasilania silnika. W ten sposób doprowadzić można do nagromadzenia się nagaru, który spowodować może zator w przewodach olejowych, ale również powoduje on blokowanie kierownic spalin mechanizmu VNT. Kolejną ważną rzeczą jest częsta kontrola poziomu oleju, jego niedostateczna ilość może skutkować zatarciem turbiny lub też jej przegrzaniem. W przypadku pojazdów, których przebieg sięga 180 tys. kilometrów i więcej warto poddać turbo diagnostyce w serwisie.
1. Jak jeździć autem z turbiną? - Kiedy włącza się turbo w dieslu?
Właściciele turbodoładowanych diesli powinni pamiętać o tym, że silniki te nie lubią poruszania się wyłącznie po krótkich docinkach. Koleją zasadą jest to, aby po odpaleniu silnika pierwsze kilkanaście kilometrów pokonać w sposób spokojny bez osiągania wysokich obrotów. Natomiast w przypadku gaszenia silnika wystarczy odczekać 1-2 minuty w celu schłodzenia turbiny. Turbodoładowane silniki wręcz stworzone zostały do szybkiej jazdy, więc unikać należy oszczędnej jazdy na niskich obrotach, może mieć ona negatywny wpływ nie tylko na turbo, ale również i na silnik.
2. Jak użytkować samochód z turbiną? - Silnik z turbiną
Turbosprężarka, aby nie doszło do jej zatarcia czy też przegrzania, potrzebuje odpowiedniej ilości oleju, którą określił producent silnika. Zbyt niski poziom oleju, ale też za duża jego ilość doprowadzić może do awarii nie tylko turbo, ale i silnika, a wyciek oleju spowodować może jego obecność w dolocie czy też układzie wydechowym – gdzie być nie powinien. Silnik z turbiną, jak już zostało wspomniane, nie przepada za przesadzoną ekonomiczną jazda oraz zbyt niskimi prędkościami, warto co jakiś czas odbyć podróż drogą ekspresową czy też autostradą. Również ważne jest to, aby szybko reagować na jakiekolwiek objawy awarii, ponieważ jazda w niesprawną turbiną spowodować może usterki innych części samochodowych.
3. Jak wydłużyć życie turbosprężarki? - 10 skutecznych sposobów - Turbina samochodowa
Chcąc przedłużyć żywotność turbosprężarki, warto wprowadzić w życie poniższe sposoby:
1. Pozwól olejowi rozprowadzić się po układzie - po odpaleniu silnika odczekaj ok. 30 sekund.
2. Pierwsze kilkanaście kilometrów na zimnym silniku staraj się pokonywać spokojnym tempem.
3. Unikaj ciągłej jazdy na niskich obrotach*.
4. Po dynamicznej jeździe nie gaś gwałtownie silnika – odczekaj 1-2 minuty.
5. Reaguj na jakiekolwiek objawy usterek układu turbodoładowania.
6. Ewentualne modyfikacje przeprowadzaj u doświadczonych tunerów.
7. Systematycznie sprawdzaj poziom oleju silnikowego.
8. Stosuj wysokiej jakości filtry oraz olej.
9. Nie szukaj oszczędności ma oleju oraz filtrów.
10. Przeprowadzaj regularną diagnostykę zarówno turbiny, jak i całego układu turbodoładowania.
* Pamiętaj o przestrzeganiu przepisów ruchu drogowego, w tym o przestrzeganiu prędkości.
Dodaj komentarz
Dowiedz się więcej
O turbosprężarkach i ich naprawie
Bosch
Diesel
Service Pawlik
Autoryzowana, specjalistyczna pracownia regeneracji i naprawy turbosprężarek. Regenerujemy turbosprężarki na terenie całego kraju
Autoryzowany warsztat Melett
Turbosprężarki Garrett, Melett, BorgWarner, IHI, Honeywell, Hitachi, Toyota, Holset, Mitsubishi
Komentarze