blog

Jak ustawić zderzak turbiny? Krok po kroku

22 stycznia 2021

Mamy dla Ciebie dostępnych ponad 3000 turbosprężarek!
Regeneracja turbosprężarki
od 299 zł netto
Nowa turbosprężarka
od 899 zł netto
Stan
Dostępne
Turbina
od 500 zł
Gwarancja
2 lata, bez limitu km
Nasi specjaliści pomogą Ci wybrać właściwe części
Udostępnij element
naprawa turbosprężarki

W naszej ofercie znajdziesz turbosprężarki:

  • nowe
  • regenerowane
  • używane z gwarancją

regeneruj
turbosprężarkę

Jeżeli zastanawiasz się, jak ustawić zderzak turbiny zachęcamy do zapoznania się z poniższym tekstem. Regulację zderzaka turbiny najwygodniej będzie przeprowadzić na wymontowanej turbosprężarce. Za pomocą płaskiego śrubokręta zdejmujemy spinkę trzonka aktuatora turbosprężarki. W tym momencie możemy również sprawdzić stan aktuatora (gruszki) oraz jeśli jest taka potrzeba wymienić na nowy, tak więc należy zdemontować gruszkę turbiny. Ponownie zakładając aktuator należy również go wyregulować. Po zamontowaniu gruszki z powrotem na swoje miejsce oraz założeniu spinki przechodzimy do kalibracji. Ogólnie rzecz biorąc, regulacja ogranicznika turbiny polega na przemiennym odkręcaniu, dokręcaniu śruby i testach podciśnieniowych, dlatego będzie potrzebne również urządzenie zwane wakuometrem. Śrubką przy zderzaku reguluje się punkt zamknięcia, jak i otwarcia przepustnicy. W przypadku turbosprężarki ze zmienną geometrią spaliny trafiają na łopatki turbiny, które wprawiają w ruch cały układ, dlatego też po przeprowadzonej regeneracji ważna jest również regulacja zmiennej geometrii turbiny.

Jak ustawić zderzak turbiny

Czym jest spowodowane przeładowanie turbiny po regeneracji?

Jeżeli po regeneracji turbosprężarki dochodzi do jej przeładowania, najprawdopodobniej nie została ona przeprowadzona z należytą dokładnością. Prawidłowo zregenerowana turbosprężarka nie powinna również wydawać dźwięków podobnych do syczenia oraz piszczenia. Zalecamy do skorzystania z usług profesjonalnych serwisów, które zregenerują turbosprężarkę dając jej w ten sposób drugie życie.

Czym jest spowodowane przeładowanie turbiny po regeneracji?
Oceń wpis Aktualna ocena:  4.50

Dodaj komentarz

Oceń wpis Aktualna ocena: 4.50
Wpisz nazwę użytkownika
Wpisz treść wiadomości

Komentarze

Irek
2023-01-13 13:29:01
Ustawienie zderzaka turbiny jest ważnym krokiem w procesie konserwacji i serwisowania turbiny. Poniżej znajduje się krok po kroku instrukcja ustawiania zderzaka turbiny: Przed rozpoczęciem pracy należy upewnić się, że silnik jest zimny i nie jest pod napięciem. Sprawdź położenie zderzaka w stosunku do wału korbowego. Zderzak powinien być ustawiony prawidłowo, tak aby nie był zbyt blisko ani zbyt daleko od wału korbowego. Jeśli zderzak jest zbyt blisko wału korbowego, należy go delikatnie przesunąć w kierunku od wału korbowego, aby zwiększyć odstęp. Jeśli zderzak jest zbyt daleko od wału korbowego, należy go delikatnie przesunąć w kierunku wału korbowego, aby zmniejszyć odstęp. Po dokonaniu korekty położenia zderzaka, należy ponownie sprawdzić odstęp między zderzakiem a wałem korbowym, upewniając się, że jest on prawidłowy. Należy pamiętać, że zbyt bliskie lub zbyt dalekie ustawienie zderzaka może prowadzić do uszkodzenia turbiny, dlatego ważne jest, aby ustawić go dokładnie zgodnie z zaleceniami producenta. Po zakończeniu ustawiania zderzaka, należy ponownie uruchomić silnik i sprawdzić jego pracę pod kątem jakichkolwiek nieprawidłowości. W razie potrzeby, należy skontaktować się z mechanikiem specjalistą, który pomoże w ustawieniu zderzaka turbiny.

Dowiedz się więcej

O turbosprężarkach i ich naprawie

Bosch Diesel
Service Pawlik

Autoryzowana, specjalistyczna pracownia regeneracji i naprawy turbosprężarek. Regenerujemy turbosprężarki na terenie całego kraju

Autoryzowany warsztat Melett

Turbosprężarki Garrett, Melett, BorgWarner, IHI, Honeywell, Hitachi, Toyota, Holset, Mitsubishi