blog

Jak szybko kręci się turbosprężarka?

2 czerwca 2022

Mamy dla Ciebie dostępnych ponad 3000 turbosprężarek!
Regeneracja turbosprężarki
od 299 zł netto
Nowa turbosprężarka
od 899 zł netto
Stan
Dostępne
Turbina
od 500 zł
Gwarancja
2 lata, bez limitu km
Nasi specjaliści pomogą Ci wybrać właściwe części
Udostępnij element
serwis naprawy turbospezarki

W naszej ofercie znajdziesz turbosprężarki:

  • nowe
  • regenerowane
  • używane z gwarancją

regeneruj
turbosprężarkę

Jak szybko kręci się turbosprężarka?

Prędkości obrotowe urządzenia turbo dochodzą nawet do 200 000 obr/min. Co więcej, turbosprężarka pracuje w bardzo wysokiej temperaturze. Jak widać, współczesne turbosprężarki mają dość ciężkie warunki pracy. Z tego powodu po wyłączeniu silnika samochodu wirnik turbiny potrzebuje nawet kilkunastu sekund na wyhamowanie. Dlatego tak ważne jest to, aby pamiętać, że po każdej dłuższej jeździe należy przed wyłączeniem silnika schłodzić turbo, czyli pozwolić mu popracować przez około 90 sekund na wolnych obrotach. Studzenie turbosprężarki wpłynie pozytywnie na jej dłuższą żywotność.

Czy turbosprężarka działa przez cały czas pracy silnika? - Jak działa turbosprężarka w dieslu

Turbosprężarka jest to urządzenie, które pracuje od momentu włączenia silnika do odcięcia zasilania. Uruchomienie pojazdu wprawia w ruch wirnik turbiny, który jest zasilany spalinami. Kierowca może odczuć aktywność tego urządzenia dopiero w okolicach 3000 – 3500 obr/min. Dlatego wielu ludzi mylnie twierdzi, że dopiero wtedy turbosprężarka rozpoczyna swoją pracę. Działanie turbiny jest bardzo proste – spaliny, które opuszczają silnik przez kolektor wydechowy, wpadają na wirnik i wprawiają go w ruch. Wraz z obracaniem wirnika obraca się także koło kompresji. Następnie to koło zasysa powietrze z atmosfery i wypycha je w stronę kolektora dolotowego.

1. Studzenie silnika turbo - ile czasu czekać, kiedy gasić? - Turbina w silniku Diesla

Po długiej albo forsownej jeździe samochodem dobrze jest odczekać chwilę przed wyłączeniem silnika, dotyczy to zwłaszcza jednostek turbodoładowanych. Dlaczego? Turbosprężarka jest bardzo obciążonym urządzeniem, które jest rozpędzane gazami wylotowymi. Znajdujący się w środku wirnik obraca się z prędkością nawet 200 000 obr/min w temperaturze kilkuset stopni Celsjusza. Z tego powodu po długotrwałej jeździe z wysoką prędkością należy odczekać minimum 90 sekund, utrzymując pracę silnika na biegu jałowym, aby wirnik turbiny wytracił prędkość, a pracujący olej obniżył temperaturę urządzenia, zanim jednostka zostanie wyłączona.

Studzenie silnika turbo - ile czasu czekać, kiedy gasić?

2. Turbosprężarka – zasada działania, budowa, eksploatacja - Praca turbosprężarki

Działanie turbosprężarki jest bardzo proste. Zacznijmy od tego, że turbina ma dwa wirniki umieszczone na wspólnym wale. Pierwszy z nich zamontowany jest w systemie wydechowym i jest zasiany spalinami, z kolei drugi wirnik znajduje się w przewodzie dolotowym. Drugi wirnik dzięki wyprofilowanym łopatkom wtłacza do jednostki napędowej powietrze, którego ciśnienie jest o wiele większe niż ciśnienie powietrza atmosferycznego. Powoduje to, że silnik w aucie wyposażonym w turbosprężarkę pracuje efektywniej.

Oceń wpis Aktualna ocena:  4.00

Dodaj komentarz

Oceń wpis Aktualna ocena: 4.00
Wpisz nazwę użytkownika
Wpisz treść wiadomości

Komentarze

Oskar
2023-01-10 15:05:14
Szybkość obrotów turbosprężarki może się różnić w zależności od rodzaju silnika i modelu samochodu. Zwykle jednak szybkość obrotów turbosprężarki wynosi od 150 000 do 250 000 obrotów na minutę. Turbosprężarka działa na zasadzie "im więcej spalin, tym więcej mocy". Oznacza to, że im więcej spalin jest produkowanych przez silnik, tym więcej energii jest dostarczane do wałka turbiny, co powoduje zwiększenie szybkości obrotów. W niektórych przypadkach, szybkość obrotów turbosprężarki może przekraczać 300 000 obrotów na minutę. Jednak takie wysokie szybkości obrotów są rzadko spotykane w samochodach osobowych, ponieważ mogą być trudne do zarządzania i mogą prowadzić do szybszego zużycia turbosprężarki. Ważne jest, aby pamiętać, że szybkość obrotów turbosprężarki nie jest bezpośrednio związana z mocą silnika. Szybkość obrotów jest tylko jednym z wielu czynników, które decydują o ostatecznej mocy silnika.

Dowiedz się więcej

O turbosprężarkach i ich naprawie

Bosch Diesel
Service Pawlik

Autoryzowana, specjalistyczna pracownia regeneracji i naprawy turbosprężarek. Regenerujemy turbosprężarki na terenie całego kraju

Autoryzowany warsztat Melett

Turbosprężarki Garrett, Melett, BorgWarner, IHI, Honeywell, Hitachi, Toyota, Holset, Mitsubishi