blog

Jak sterowana jest turbina w dieslu? Sprawdź ile wiesz!

13 września 2023

Mamy dla Ciebie dostępnych ponad 3000 turbosprężarek!
Regeneracja turbosprężarki
od 299 zł netto
Nowa turbosprężarka
od 899 zł netto
Stan
Dostępne
Turbina
od 500 zł
Gwarancja
2 lata, bez limitu km
Nasi specjaliści pomogą Ci wybrać właściwe części
Udostępnij element

Turbina w dieslu jest sterowana przez zmienną geometrię (Variable Geometry Turbocharger, VGT). Jest to zaawansowana technologia, która umożliwia dostosowywanie kształtu i kąta łopatek turbosprężarki w celu optymalizacji wydajności silnika w różnych warunkach pracy. Więc jak dokładnie działa turbina? W turbosprężarkach ze zmienną geometrią kąt łopatek na wlocie powietrza może być dostosowywany w czasie rzeczywistym. Działa to na zasadzie zmiany nachylenia lub pozycji łopatek, w taki sposób, aby kontrolować przepływ powietrza przez turbinę. W rezultacie można dostosować pracę turbosprężarki do różnych obrotów silnika i obciążeń.

naprawa turbin

W naszej ofercie znajdziesz turbosprężarki:

  • nowe
  • regenerowane
  • używane z gwarancją

regeneruj
turbosprężarkę

Co steruje gruszka turbiny?

Gruszka turbiny steruje położeniem sztangi, a tym samym również łopatek zmiennej geometrii. Gdy silnik pracuje na wolnych obrotach, łopatki są ustawione w taki sposób, aby zapewnić maksymalny przepływ powietrza przez turbosprężarkę. Gdy kierowca wciśnie pedał gazu, regulator ciśnienia doładowania wysyła sygnał do siłownika podciśnieniowego, który przesuwa gruszkę. Gruszka powoduje przesunięcie sztangi, a ta z kolei zmienia kąt nachylenia łopatek. Gdy kąt nachylenia łopatek jest duży, strumień spalin jest kierowany na łopatki wirnika turbiny pod dużym kątem. Powoduje to zwiększenie ciśnienia doładowania i wzrost mocy silnika. Analogicznie, jeśli kąt nachylenia jest mały to, powoduje to zmniejszenie ciśnienia doładowania i spadek mocy.

Czego nie lubi turbina?

naprawa turbosprężarek

Rzeczy, których turbina nie lubi i które mogą prowadzić do jej uszkodzenia lub obniżenia wydajności:
Niewystarczające smarowanie- Turbosprężarka wymaga odpowiedniego smarowania, żeby pracować poprawnie. Zbyt niski poziom oleju lub zużyte łożyska mogą prowadzić do przegrzania turbiny i jej uszkodzenia.
Wysoka temperatura spalin lub brak chłodzenia może prowadzić do przegrzania turbiny, co z kolei może uszkodzić łopatki turbiny lub uszczelnienia.
Nadmierne obciążenie- turbosprężarka jest zaprojektowana do pracy w określonych warunkach. Częste przyśpieszanie do wysokich prędkości lub gwałtowne wyłączenie silnika po długiej podróży, może prowadzić do przegrzania turbiny i jej uszkodzenia.
Brak konserwacji- Wymiana filtra powietrza, filtra oleju i innych elementów związanych z turbosprężarką są kluczowe dla jej długotrwałego funkcjonowania. Zaniedbanie konserwacji może prowadzić do nasilających się problemów.

Po czym poznać, że padła turbina?

To, że turbina padła może rozpoznać po kilku charakterystycznych objawach, najpowszechniejszy z nich to nagły spadek mocy silnika i utrata przyśpieszenia. Dzieje się tak, ponieważ uszkodzona turbosprężarka może nie być w stanie dostarczać wystarczającego ciśnienia doładowania, co wpływa na wydajność silnika. Kolejny częsty objaw dla nieprawidłowo działającej turbiny to nietypowe w porównaniu do wcześniejszej pracy dźwięki, takie jak gwizdanie, pisk, stukanie czy klekotanie. Może być to związane z uszkodzeniami łopatek turbiny lub łożysk.

Oceń wpis Aktualna ocena:  4.50

Dodaj komentarz

Oceń wpis Aktualna ocena: 4.50
Wpisz nazwę użytkownika
Wpisz treść wiadomości

Komentarze

Dowiedz się więcej

O turbosprężarkach i ich naprawie

Bosch Diesel
Service Pawlik

Autoryzowana, specjalistyczna pracownia regeneracji i naprawy turbosprężarek. Regenerujemy turbosprężarki na terenie całego kraju

Autoryzowany warsztat Melett

Turbosprężarki Garrett, Melett, BorgWarner, IHI, Honeywell, Hitachi, Toyota, Holset, Mitsubishi

Zadzwoń +48 609 70 70 60