blog

Jak sprawdzić turbinę bez wyciągania?

12 grudnia 2022

Mamy dla Ciebie dostępnych ponad 3000 turbosprężarek!
Regeneracja turbosprężarki
od 299 zł netto
Nowa turbosprężarka
od 899 zł netto
Stan
Dostępne
Turbina
od 500 zł
Gwarancja
2 lata, bez limitu km
Nasi specjaliści pomogą Ci wybrać właściwe części
Udostępnij element
Pracownia regeneracji turbo

W naszej ofercie znajdziesz turbosprężarki:

  • nowe
  • regenerowane
  • używane z gwarancją

regeneruj
turbosprężarkę

Jak sprawdzić turbinę bez wyciągania?

Jeżeli chcemy dokładnie sprawdzić stan naszej turbiny bez wyciągania jej, musimy podłączyć się pod komputer diagnostyczny i sprawdzić różnicę między zadanym ciśnieniem doładowania a aktualnym. Aby sprawdzić, czy turbosprężarka działa poprawnie, możemy także przyjrzeć się kilku kwestiom, ponieważ uszkodzony podzespół ujawnia kilka dość szybkich do zdiagnozowania objawów. Pierwszym z nich jest niecodzienny odgłos dobiegający spod maski w trakcie jazdy, szczególnie charakterystyczny gwizd przy przyspieszaniu, nasilający się wraz z obciążeniem silnika. Innym objawem jest utrata mocy jednostki napędowej podczas zwiększania prędkości lub jazdy na wzniesieniu, a także czarny dym wydostający się z rury wydechowej. Wyżej wymienione symptomy są najczęstszymi, które mówią o uszkodzeniu turbiny.

Jak zdiagnozować uszkodzoną turbinę? - Jak sprawdzić turbinę w dieslu

Pierwszym objawem świadczącym o awarii turbiny jest brak mocy jednostki napędowej. Objawia się on głównie w momencie, kiedy powinniśmy poczuć działanie podzespołu w wysokim zakresie obrotów. Co więcej, jeśli wystąpi błąd komputera, który mówi o przeładowaniu, możemy być pewni, że w naszej turbosprężarce jest tyle nagaru, że zacięły się łopatki. Innym objawem może być także nadmiar czarnych spalin, jakie wydostają się z naszego układu wydechowego. Kolejnym objawem jest głośna praca turbosprężarki. Nasz podzespół może być tak zniszczony, że wydobywające się z niego dźwięki mogą świadczyć o tym, że są to jego ostatnie chwile. Najszybszym sposobem na sprawdzenie turbiny w dieslu jest po prostu podpięcie komputera diagnostycznego pod samochód, który umożliwia odczytanie ewentualnych błędów związanych z układem turbodoładowania.

Jak sprawdzić turbinę bez wyciągania?

Jak sprawdzić, czy turbosprężarka działa poprawnie? - Jak rozpoznać uszkodzoną turbinę w dieslu

Uszkodzoną turbinę samochodową w pierwszej kolejności rozpoznamy po charakterystycznym hałasie – głośny dźwięku, który porównywalny jest z wyciek karetki pogotowia, które nasila się wraz ze wzrostem prędkości. Po usłyszeniu tego rozpoznawalnego dźwięku naszą podróż samochodem powinniśmy zakończyć ja najszybciej i oddać auto do serwisu. Kolejnym symptomem, którego nie wolno bagatelizować jest, chociażby zapach spalonego oleju wewnątrz pojazdu lub wydobywający się z układu wydechowego ciemny dym. Gwałtowny spadek osiągów silnika także może wskazywać na to, że nasza turbina nie jest sprawna. Kolejnej łatwo zauważalnym objawem jest znaczny ubytek oleju silnikowego.

Jak sprawdzić, czy turbosprężarka działa poprawnie?

Czyszczenie turbiny bez demontażu - Dźwięk uszkodzonej turbiny

Aby turbina w naszym samochodzie mogła służyć wiele lat bez konieczności wymiany, trzeba od czasu do czasu wyczyścić jej poszczególne elementy. Na stronach internetowych możemy znaleźć wiele poradników na temat tego, jak przebiega czyszczenie turbosprężarki, jednakże większość z nich wiąże się z demontażem całego podzespołu – na szczęście możemy zrobić to prościej, wystarczy, że wyposażymy się w specjalistyczny preparat. Taki produkt znajdziemy w większości sklepów motoryzacyjnych lub kupimy w Internecie. Dzięki niemu bezpiecznie i szybko wyczyścimy układ dolotowy podczas pacy silnika – wyczyścimy zarówno turbinę, jak i przepustnicę, komorę spalania i obszar zaworów. Uszkodzoną turbosprężarkę poznamy między innymi po dźwięku – gwiździe.

Oceń wpis Aktualna ocena:  5.00

Dodaj komentarz

Oceń wpis Aktualna ocena: 5.00
Wpisz nazwę użytkownika
Wpisz treść wiadomości

Komentarze

Tomek
2022-12-30 08:14:35
Istnieje kilka sposobów na sprawdzenie stanu turbiny bez jej wyciągania: Obejrzenie turbiny: Możesz spróbować zajrzeć do komory silnika i obejrzeć turbinę, aby sprawdzić, czy nie ma widocznych uszkodzeń lub innych nieprawidłowości. Sprawdzenie ciśnienia oleju: Niskie ciśnienie oleju może być oznaką problemów z turbiną. Możesz sprawdzić ciśnienie oleju za pomocą manometru lub specjalnego urządzenia diagnostycznego. Sprawdzenie ciśnienia doładowania: Jeśli turbina nie działa prawidłowo, może to prowadzić do niskiego lub nieprawidłowego ciśnienia doładowania. Możesz sprawdzić ciśnienie doładowania za pomocą specjalnego urządzenia diagnostycznego lub manometru. Sprawdzenie komputera samochodu: Komputer samochodu może zarejestrować błędy dotyczące pracy turbiny i innych elementów układu doładowania. Możesz skorzystać z profesjonalnego urządzenia diagnostycznego, aby sprawdzić, czy są jakieś błędy związane z turbiną. Pamiętaj, że niektóre z tych metod mogą wymagać specjalistycznego sprzętu lub wiedzy, dlatego jeśli masz wątpliwości co do stanu swojej turbiny, najlepiej skontaktować się z profesjonalnym mechanikiem lub warsztatem samochodowym.

Dowiedz się więcej

O turbosprężarkach i ich naprawie

Bosch Diesel
Service Pawlik

Autoryzowana, specjalistyczna pracownia regeneracji i naprawy turbosprężarek. Regenerujemy turbosprężarki na terenie całego kraju

Autoryzowany warsztat Melett

Turbosprężarki Garrett, Melett, BorgWarner, IHI, Honeywell, Hitachi, Toyota, Holset, Mitsubishi