
W naszej ofercie znajdziesz turbosprężarki:
- nowe
- regenerowane
- używane z gwarancją
regeneruj
turbosprężarkę

Najprostszym sposobem sprawdzenia stanu turbiny w samochodzie jest po prostu jazda. Dzięki takiej jeździe będziemy mogli zaobserwować, jak pracuje turbosprężarka. Uszkodzone turbo w pierwszej kolejności rozpoznamy po dźwięki – wyciu porównywalnym do wycia karetki pogotowia. Po usłyszenia takiego charakterystycznego hałasu powinniśmy jak najszybciej zakończyć podróż i oddać samochód do autoryzowanego serwisu. Innym istotnym objawem, którego nie powinniśmy bagatelizować, jest zapach spalonego oleju wyczuwalny wewnątrz pojazdu, a także wydostający się z układu wydechowego ciemny i gęsty dym. Nagły spadek osiągów silnika również wskazywać może na to, że nasza turbosprężarka nie jest sprawna.
Jak sprawdzić stan turbosprężarki? - Jak sprawdzić, czy turbina jest sprawna
Pierwszym objawem charakterystycznym dla uszkodzonej turbosprężarki jest brak mocy silnika. On objawia się w momencie, kiedy powinniśmy poczuć działanie podzespołu w danym zakresie obrotów. Co więcej, jeżeli wystąpi błąd komputera mówiący o przeładowaniu, możemy być pewni, że w naszej turbinie jest tyle nagaru, że zacięły się łopatki. Innym objawem może być również nadmiar czarnych spalin, jakie wydostają się z naszego układu wydechowego. Kolejny objaw to głośna praca podzespołu, ponieważ nie wróży ona nic dobrego.
1. Jak sprawdzić stan turbosprężarki? - Jak rozpoznać uszkodzoną turbinę w dieslu
Wielu specjalistów ostrzega, że najbardziej niebezpiecznym i niemal jednoznacznie wskazującym na uszkodzenie turbosprężarki objawem jest dym unoszący się z układu wydechowego. Spalany w jednostce napędowej olej przyjmuje wtedy barwę niebieską, a w ekstremalnych przypadkach nawet smoliście czarną. Oznaczać to może, że turbo traci swoją wydajność, wtłaczając powietrze pod zbyt niskim ciśnieniem, przez co mieszanka paliwowo-powietrzna nie spala się w całości. Ważnym objawem, zwiastującym problemy z turbiną samochodową, jest także hałas. Uszkodzony podzespół może wydawać dźwięki przypominające uderzenia o siebie kawałków metalu, stukanie, a nawet wycie. Te charakterystyczne dźwięki nasilają się, kiedy auto wchodzi na wyższe obroty.

2. Jak sprawdzić, czy turbina jest sprawna? - Jak sprawdzić turbinę w dieslu
Uszkodzenie turbiny w samochodzie powoduje kilka widocznych symptomów, które można szybko wychwycić. Oczywiście mogą one być powodem wad innych części silnika, jednakże dzięki nim będziemy wiedzieli, że coś jest nie tak i należy dokładniej przyjrzeć się sprawności pojazdu. Jednym z pierwszych wyczuwalnych symptomów uszkodzonej turbosprężarki będzie znaczny spadek mocy. Oczywiście to będziemy mogli dopiero zauważyć, gdy doprowadzimy samochód do momentu, w którym podzespół, po osiągnięciu danego zakresu obrotów, powinna zacząć intensywnie działać. Jeżeli podczas zwiększania prędkości auta, a więc i zwiększania mocy silnika pojawi się charakterystyczny, dość głośny gwizd lub świst to może świadczyć o uszkodzeniu turbo. To, że turbosprężarka jest niesprawna, możemy odczytać również dzięki komunikatom o błędach, wyświetlanych na desce rozdzielczej samochodu.
Dodaj komentarz
Dowiedz się więcej
O turbosprężarkach i ich naprawie

Bosch
Diesel
Service Pawlik
Autoryzowana, specjalistyczna pracownia regeneracji i naprawy turbosprężarek. Regenerujemy turbosprężarki na terenie całego kraju
Autoryzowany warsztat Melett
Turbosprężarki Garrett, Melett, BorgWarner, IHI, Honeywell, Hitachi, Toyota, Holset, Mitsubishi

Komentarze