blog

Jak sprawdzić stan turbiny w samochodzie?

4 października 2022

Mamy dla Ciebie dostępnych ponad 3000 turbosprężarek!
Regeneracja turbosprężarki
od 299 zł netto
Nowa turbosprężarka
od 899 zł netto
Stan
Dostępne
Turbina
od 500 zł
Gwarancja
2 lata, bez limitu km
Nasi specjaliści pomogą Ci wybrać właściwe części
Udostępnij element
serwis regeneracji turbosprężarki

W naszej ofercie znajdziesz turbosprężarki:

  • nowe
  • regenerowane
  • używane z gwarancją

regeneruj
turbosprężarkę

stan turbosprężarki wsamochodzie

Najprostszym sposobem sprawdzenia stanu turbiny w samochodzie jest po prostu jazda. Dzięki takiej jeździe będziemy mogli zaobserwować, jak pracuje turbosprężarka. Uszkodzone turbo w pierwszej kolejności rozpoznamy po dźwięki – wyciu porównywalnym do wycia karetki pogotowia. Po usłyszenia takiego charakterystycznego hałasu powinniśmy jak najszybciej zakończyć podróż i oddać samochód do autoryzowanego serwisu. Innym istotnym objawem, którego nie powinniśmy bagatelizować, jest zapach spalonego oleju wyczuwalny wewnątrz pojazdu, a także wydostający się z układu wydechowego ciemny i gęsty dym. Nagły spadek osiągów silnika również wskazywać może na to, że nasza turbosprężarka nie jest sprawna.

Jak sprawdzić stan turbosprężarki? - Jak sprawdzić, czy turbina jest sprawna

Pierwszym objawem charakterystycznym dla uszkodzonej turbosprężarki jest brak mocy silnika. On objawia się w momencie, kiedy powinniśmy poczuć działanie podzespołu w danym zakresie obrotów. Co więcej, jeżeli wystąpi błąd komputera mówiący o przeładowaniu, możemy być pewni, że w naszej turbinie jest tyle nagaru, że zacięły się łopatki. Innym objawem może być również nadmiar czarnych spalin, jakie wydostają się z naszego układu wydechowego. Kolejny objaw to głośna praca podzespołu, ponieważ nie wróży ona nic dobrego.

1. Jak sprawdzić stan turbosprężarki? - Jak rozpoznać uszkodzoną turbinę w dieslu

Wielu specjalistów ostrzega, że najbardziej niebezpiecznym i niemal jednoznacznie wskazującym na uszkodzenie turbosprężarki objawem jest dym unoszący się z układu wydechowego. Spalany w jednostce napędowej olej przyjmuje wtedy barwę niebieską, a w ekstremalnych przypadkach nawet smoliście czarną. Oznaczać to może, że turbo traci swoją wydajność, wtłaczając powietrze pod zbyt niskim ciśnieniem, przez co mieszanka paliwowo-powietrzna nie spala się w całości. Ważnym objawem, zwiastującym problemy z turbiną samochodową, jest także hałas. Uszkodzony podzespół może wydawać dźwięki przypominające uderzenia o siebie kawałków metalu, stukanie, a nawet wycie. Te charakterystyczne dźwięki nasilają się, kiedy auto wchodzi na wyższe obroty.

jak sprawdzić stan turbo

2. Jak sprawdzić, czy turbina jest sprawna? - Jak sprawdzić turbinę w dieslu

Uszkodzenie turbiny w samochodzie powoduje kilka widocznych symptomów, które można szybko wychwycić. Oczywiście mogą one być powodem wad innych części silnika, jednakże dzięki nim będziemy wiedzieli, że coś jest nie tak i należy dokładniej przyjrzeć się sprawności pojazdu. Jednym z pierwszych wyczuwalnych symptomów uszkodzonej turbosprężarki będzie znaczny spadek mocy. Oczywiście to będziemy mogli dopiero zauważyć, gdy doprowadzimy samochód do momentu, w którym podzespół, po osiągnięciu danego zakresu obrotów, powinna zacząć intensywnie działać. Jeżeli podczas zwiększania prędkości auta, a więc i zwiększania mocy silnika pojawi się charakterystyczny, dość głośny gwizd lub świst to może świadczyć o uszkodzeniu turbo. To, że turbosprężarka jest niesprawna, możemy odczytać również dzięki komunikatom o błędach, wyświetlanych na desce rozdzielczej samochodu.

Oceń wpis Aktualna ocena:  4.80

Dodaj komentarz

Oceń wpis Aktualna ocena: 4.80
Wpisz nazwę użytkownika
Wpisz treść wiadomości

Komentarze

Albert
2022-12-30 08:17:32
Istnieje kilka sposobów na sprawdzenie stanu turbosprężarki, czyli urządzenia zwanego potocznie turbiną, w samochodzie: Sprawdzenie dźwięku pracy turbosprężarki: Płynna i cicha praca turbosprężarki jest oznaką jej dobrego stanu. Jeśli słychać z niej charakterystyczne dźwięki, takie jak szum, trzaski lub gwizdanie, może to świadczyć o problemach z jej działaniem. Sprawdzenie oleju: W przypadku nieodpowiedniej eksploatacji lub braku regularnej wymiany oleju w silniku, turbosprężarka może być zanieczyszczona zanieczyszczeniami i osadami, co może prowadzić do zatarcia lub zużycia jej elementów. Dlatego ważne jest, aby regularnie sprawdzać poziom oleju w silniku oraz stosować się do zaleceń producenta dotyczących jego wymiany. Sprawdzenie mocy silnika: Turbosprężarka służy do zwiększenia mocy i wydajności silnika. Jeśli zauważysz spadek mocy lub wydajności silnika, może to być oznaką problemów z turbosprężarką. Sprawdzenie kodów błędów: W niektórych samochodach istnieje możliwość sprawdzenia kodów błędów za pomocą specjalnego urządzenia diagnostycznego. Może to pomóc w zidentyfikowaniu ewentualnych problemów z turbosprężarką lub innymi elementami układu dolotowego. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do stanu turbosprężarki w swoim samochodzie, zalecane jest skontaktowanie się z profesjonalnym mechanikiem lub serwisem samochodowym, który posiada odpowiednią wiedzę i umiejętności do jej sprawdzenia i ewentualnej naprawy.

Dowiedz się więcej

O turbosprężarkach i ich naprawie

Bosch Diesel
Service Pawlik

Autoryzowana, specjalistyczna pracownia regeneracji i naprawy turbosprężarek. Regenerujemy turbosprężarki na terenie całego kraju

Autoryzowany warsztat Melett

Turbosprężarki Garrett, Melett, BorgWarner, IHI, Honeywell, Hitachi, Toyota, Holset, Mitsubishi

Zadzwoń +48 609 70 70 60