Jak sprawdzić, czy turbina jest sprawna?

Uszkodzoną turbosprężarkę w pierwszej kolejności rozpoznamy po dźwięku – głośnym hałasie, który jest porównywalny z wyciem karetki pogotowia, które nasilają się wraz ze wzrostem prędkości. Po usłyszeniu tego charakterystycznego dźwięku podróż samochodem powinno się jak najszybciej zakończyć jazdę i oddać auto serwisu. Symptomem, którego nie powinno się bagatelizować, jest chociażby zapach spalonego oleju lub wydobywający się z układu wydechowego ciemny dym. Nagły spadek osiągów samochodu także może wskazywać na to, że turbina nie jest sprawna. Kolejnym zauważalnym objawem jest konkretny ubytek oleju samochodowego.
Jak sprawdzić stan turbosprężarki? - Jak sprawdzić turbinę 1.9 TDI
Według specjalistów najbardziej niebezpiecznym i prawie jednoznacznie wskazującym na uszkodzenie turbiny objawem jest dym, który unosi się z układu wydechowego. Ten dym może oznaczać, że nasza turbosprężarka traci swoją wydajność, ponieważ wtłacza powietrze pod zbyt niskim ciśnieniem, przez co mieszanka paliwowo–powietrzna nie spala się w całości. Bardzo ważnym symptomem, który może zwiastować problemy z urządzeniem turbo, jest także hałas. Uszkodzona turbosprężarka może wydawać dźwięki przypominające uderzanie o siebie kawałków metalu, stukanie, a nawet wycie. Te charakterystyczne symptomy nasilają się, kiedy samochód wchodzi na wyższe obroty.
1. Uszkodzona turbosprężarka – objawy - Jak rozpoznać awarię turbiny? - Jak rozpoznać uszkodzoną turbinę w dieslu
Głośna praca turbiny, gęste kłęby dymu, zaburzona praca jednostki napędowej to typowe objawy uszkodzenia układu turbodoładowania. Najczęstszą przyczyną tego układu oraz samej turbosprężarki jest niedostateczna ilość oleju silnikowego. Problemy może sprawiać również jego zbyt duża ilość, dlatego powinno się przestrzegać zaleceń producenta co do ilości uzupełnianego środka smarującego. Do uszkodzenia urządzenia turbo może dojść z przyczyn niezależnych od użytkownika samochodu. W takim wypadku wirnik turbiny może zostać uszkodzony przez jego kontakt z ciałem obcym, zanieczyszczeniem.
2. Jak przetestować turbinę przed zakupem auta? - Jak sprawdzić czy turbina jest sprawna
Najprostszym sposobem przetestowania samochodu z turbiną przed zakupem będzie po prostu jazda próbna. Dzięki takiej przejażdżce będziemy mogli zaobserwować, jak pracuje silnik i czy turbosprężarka działa, jak powinna. Komfort jazdy, ale także bezpieczeństwo poruszania się autem z uszkodzoną turbiną jest znikome. Jeżeli podczas jazdy testowej usłyszysz niepokojące dźwięki, odczujesz brak mocy jednostki lub zobaczysz mocno czarny dym wydobywający się z rury wydechowej, to samochód w stu procentach wykazuje problem zużycia turbiny.
3. Objawy uszkodzenia turbiny w dieslu - jak rozpoznać zużycie? - Jak sprawdzić turbo vcds

Nasłuchiwanie pracy turbosprężarki jest jednym z podstawowych sposobów identyfikacji jej stanu. Turbina, która jest sprawna, pracuje bardzo cicho. Diagnostykę turbosprężarki możemy przeprowadzić również przy użyciu komputera diagnostycznego, dzięki któremu będziemy w stanie odczytać ewentualne błędy związane z turbiną. Jeżeli jesteś w posiadaniu urządzenia takiego, jak manometr, to możesz go wykorzystać w celu weryfikacji stanu turbiny – sprawdzając ciśnienie doładowania. Jeśli ciśnienie nie jest zgodne z normami, oznaczać to będzie awarię urządzenia turbo.
Dodaj komentarz
