blog

Jak rozpoznać zepsute turbo?

23 grudnia 2022

Mamy dla Ciebie dostępnych ponad 3000 turbosprężarek!
Regeneracja turbosprężarki
od 299 zł netto
Nowa turbosprężarka
od 899 zł netto
Stan
Dostępne
Turbina
od 500 zł
Gwarancja
2 lata, bez limitu km
Nasi specjaliści pomogą Ci wybrać właściwe części
Udostępnij element
Pracownia regeneracji turbo

W naszej ofercie znajdziesz turbosprężarki:

  • nowe
  • regenerowane
  • używane z gwarancją

regeneruj
turbosprężarkę

Jak rozpoznać zepsute turbo?

Zepsute turbo jest dość łatwo zdiagnozować, szczególnie gdy samochód jest użytkowany na co dzień przez tą samą osobę; pierwszym z objawów jest specyficzny hałas – świst dochodzący z komory silnika, który pojawia się przy przyspieszaniu. Kolejnym objawem zużycia tego podzespołu jest nadmierne dymienie z rury wydechowej. Warto wiedzieć, że uszkodzona turbosprężarka będzie pobierać o wiele większą ilość oleju ze względu na podwyższoną temperaturę i zwiększone tarcie. Kierowca odczuje także spadek mocy jednostki napędowej – auto nie będzie nabierało dynamicznie prędkości jak kiedyś. Innym objawem sugerującym awarię turbiny jest pojawianie się błędu dotyczącego nieprawidłowego ciśnienia doładowania.

Objawy uszkodzonej turbiny - Jak dbać o silnik z turbodoładowaniem? - Zepsuta turbina objawy

Skoro znamy już objawy świadczące o uszkodzonej turbosprężarce, skupmy się teraz na tym, jak zadbać o turbodoładowany silnik, aby nie doprowadzić do awarii podzespołu. Jeżeli jesteś właścicielem turbodoładowanego samochodu, to powinieneś pamiętać o kilku prostych, lecz ważnych zasadach. Są nimi przede wszystkim: jazda wyłącznie na rozgrzanym silniku, a także chłodzenie silnika po długiej, dynamicznej podróży. Co więcej, powinniśmy regularnie kontrolować olej silnikowy, ponieważ turbosprężarki ciężko znoszą stary, przepracowany olej, który może zalepiać łopatki, przyczyniając się do zatarcia podzespołu. Podobnie jak w przypadku środka smarującego, również filtru powinny być regularne wymieniane.

Jak rozpoznać zepsute turbo?

Uszkodzona turbosprężarka – objawy - Jak rozpoznać awarię turbiny? - Dźwięk uszkodzonej turbiny

Najczęstszymi objawami, po których rozpoznamy awarię turbiny, są:
1. Świst, gwizd wydobywający się z komory silnika – kiedy dźwięki te zmieniają swojego natężenie, stają się głośniejsze i tracą jednostajność, może to oznaczać problem z wirnikiem turbiny.
2. Spadek mocy jednostki napędowej – nasze auto będzie się niechętnie zbierać do startu, z kolei wejście w wysoki zakres obrotów sprawi wiele problemów.
3. Wysokie zużycie oleju silnikowego – uszkodzony podzespół będzie pobierał o wiele większą ilość oleju ze względu na podwyższoną temperaturę i zwiększone tarcie.
4. Wydobywający się z rury wydechowej ciemny, gęsty dym.

Uszkodzona turbosprężarka – objawy - Jak rozpoznać awarię turbiny?

Jakie są pierwsze objawy uszkodzenia turbosprężarki? - Uszkodzona turbina diesel objawy

Jednym z pierwszych objawów, które świadczą o awarii turbosprężarki, jest odczuwalny spadek mocy silnika. Odczujemy wtedy, że nasze auto nie przyspiesza tak dynamicznie, jak kiedyś, a także ma problemy z osiągnięciem maksymalnej prędkości. Innym bardzo łatwo zauważalnym objawem awarii turbiny jest zwiększone zadymienie spalin, a po ich kolorze możemy wstępnie określić rodzaj usterki. Kolejnym objawem, który może wskazywać na awarię podzespołu, jest zauważalny ubytek oleju silnikowego. Co więcej, wszystkie niepokojące dźwięki spod maski powinny budzić naszą czujność. Gwizd turbosprężarki na zimnym silniku, piszczenie w trakcie dodawania gazu sygnalizują nam, że z turbiną w naszym samochodzie zaczyna dziać się coś złego.

Oceń wpis Aktualna ocena:  5.00

Dodaj komentarz

Oceń wpis Aktualna ocena: 5.00
Wpisz nazwę użytkownika
Wpisz treść wiadomości

Komentarze

Leszek
2022-12-30 08:02:37
Istnieje kilka objawów, które mogą wskazywać na uszkodzenie turbiny: Spadek mocy silnika: jeśli silnik traci moc lub ma trudności z osiągnięciem pełnej mocy, to może to być oznaką uszkodzenia turbiny. Brak mocy podczas przyspieszania: jeśli silnik nie reaguje na nacisk na pedał gazu lub ma trudności z przyspieszeniem, to może to być oznaką uszkodzenia turbiny. Dymienie z wydechu: jeśli zauważysz dymienie z wydechu podczas pracy silnika, to może to być oznaką uszkodzenia turbiny lub innych elementów silnika. Wyciek oleju: jeśli zauważysz wyciek oleju z turbiny lub innych elementów silnika, to może to być oznaką uszkodzenia turbiny lub innych elementów. Gwizd podczas pracy turbiny: jeśli słyszysz gwizd podczas pracy turbiny, to może to być oznaką uszkodzenia lub innych problemów z turbiną. Jeśli zauważysz te lub inne niepokojące objawy, to ważne jest, aby sprawdzić stan turbiny i innych elementów silnika. W razie potrzeby konieczne może być naprawienie lub wymiana uszkodzonych elementów, aby zapewnić prawidłowe działanie silnika.

Dowiedz się więcej

O turbosprężarkach i ich naprawie

Bosch Diesel
Service Pawlik

Autoryzowana, specjalistyczna pracownia regeneracji i naprawy turbosprężarek. Regenerujemy turbosprężarki na terenie całego kraju

Autoryzowany warsztat Melett

Turbosprężarki Garrett, Melett, BorgWarner, IHI, Honeywell, Hitachi, Toyota, Holset, Mitsubishi