
W naszej ofercie znajdziesz turbosprężarki:
- nowe
- regenerowane
- używane z gwarancją
regeneruj
turbosprężarkę
Objawy awarii turbosprężarki to przede wszystkim spadek mocy pojazdu oraz jej głośna praca. Często również z układu wydechowego wydobywają się gęste kłęby dymu. Nie należy bagatelizować widocznego ubytku oleju silnikowego, który wskazywać może na jego wycieki. Także nagłe, zwiększone spalanie paliwa sugerować może, że z pojazdem dzieje się coś podejrzanego. Oznaką awarii turbiny jest również wyczuwalna woń palonego oleju.
Objawy uszkodzenia turbiny w dieslu - jak rozpoznać zużycie? - Jazda z uszkodzona turbina
Oprócz wspomnianych wyżej najczęstszych objawów awarii turbo, właściciel pojazdu spotkać się może ze świstem, pogwizdywaniem turbiny podczas przyspieszania a w skrajnych przypadkach turbosprężarka może wydać dźwięk przypominający syrenę karetki. Jakikolwiek dźwięk uszkodzonej turbiny z pewnością nie powinien zostać zignorowany. Jazda z uszkodzoną turbosprężarką może spowodować nie tylko poszerzenie jej awarii, ale także doprowadzić może do awarii jednostki napędowej.

Uszkodzona turbosprężarka – objawy. Jak rozpoznać awarię turbiny? - Przyczyny uszkodzenia turbiny w dieslu
Gęste kłęby dymu, głośna praca turbo, zaburzona praca jednostki napędowej to typowe objawy usterki układu turbodoładowania. Co zatem je powoduje? Najczęstszą przyczyną usterek układu, jak i samej turbosprężarki jest niedostateczna ilość oleju silnikowego. Oczywiście problemy również może sprawiać jego zbyt duża ilość – przestrzegać należy zaleceń producenta co do ilości uzupełnianego oleju. Do uszkodzenia turbiny może dojść z przyczyn niezależnych od właściciela pojazdu. Wirnik turbiny może zostać uszkodzony poprzez jego kontakt z ciałem obcym.
Uszkodzona turbosprężarka w dieslu? - Zobacz, jak rozpoznać pierwsze objawy awarii turbiny - Jak sprawdzić, czy turbina jest sprawna?
Obserwacja, a raczej nasłuchiwanie pracy turbosprężarki jest jednym ze sposobów identyfikacji jej stanu. Pracy sprawnej turbosprężarki nie słychać. Diagnostykę turbo można przeprowadzić także przy użyciu komputera diagnostycznego, dzięki któremu odczytać można błędy związane nie tylko z niesprawną turbiną, ale również i innymi usterkami występującymi w pojeździe. Jeżeli posiadasz urządzenie takie jak manometr, możesz także go wykorzystać w celu weryfikacji stanu turbo – przy jego pomocy sprawdzić ciśnienie doładowania. Jeżeli nie jest ono zgodne z wyznaczonym oznacza to awarię.

Objawy uszkodzonej turbiny - Jak dbać o silnik z turbodoładowaniem? - Uszkodzona turbina czy można jechać?
Nieodpowiednie obchodzenie się z układem turbodoładowanym skraca żywotność nie tylko turbo, ale również i silnika. Olej silnikowy posiada nie tylko właściwości smarne, ale również chłodzące i antykorozyjne. Dodatkowo odpowiada za utrzymanie układu turbodoładowania, jak i silnika w czystości, dlatego nie należy przekraczać interwałów co do jego wymiany. W przypadku wystąpienia awarii turbosprężarki należy jak najszybciej udać się do serwisu w celu jego naprawy, ponieważ decydując się na jazdę z niesprawnym układem nie tylko stwarzasz zagrożenie na drodze, ale także narażasz siebie na dodatkowe koszty związane z naprawą.
Dodaj komentarz
Dowiedz się więcej
O turbosprężarkach i ich naprawie

Bosch
Diesel
Service Pawlik
Autoryzowana, specjalistyczna pracownia regeneracji i naprawy turbosprężarek. Regenerujemy turbosprężarki na terenie całego kraju
Autoryzowany warsztat Melett
Turbosprężarki Garrett, Melett, BorgWarner, IHI, Honeywell, Hitachi, Toyota, Holset, Mitsubishi

Komentarze